Nie je to krajina, ktorú by preslávilo jedlo. Pravdupovediac, pri niektorých špecialitách budete skôr dvíhať obočie ako vidličku. Portugalsko si však určite získa milovníkov sladkostí, vína a rýb. Ja sama som kedysi spoznávala mestá tak, že som si ráno dala kávu a koláčik alebo jablko a frčala som celý deň bez zastavenia a takmer bez jedla. Čím som však staršia, tým viac mi záleží aj na dobrom jedle. Potrebujem si častejšie posedieť a vychutnať si krajinu doslova, nielen obrazne.
V článku Babská jazda v Portugalsku som vám prezradila, čo všetko sme s kamarátkou Jankou stihli vidieť a zažiť počas 10 dní na road tripe.
V tomto článku by som vám rada predstavila portugalskú kuchyňu, aby ste sa mali na čo tešiť alebo naopak, aby ste nemali príliš veľké očakávania.
Portugalské jedlá
Francesinha
Kalorická bomba typická pre mesto Porto, ale nájdete ju v menšej miere aj v Lisabone či iných mestách. Pokúsim sa túto špecialitu opísať, tak sa pevne držte. Je to biely sendvič plnený viacerými druhmi mäsa a klobásou, je celý pokrytý roztopeným syrom a na vrchu je vajce (môžete si vypýtať aj bez vajca). Celé to pláva v červenkastej omáčke pripravenej z paradajkovej omáčky a piva a podáva sa väčšinou s hranolkami.
Keď sa podujmete na ochutnávku tohto kulinárskeho veľdiela, tak si dajte radšej iba polovičnú francesinhu. Bežne to ponúkajú ako ½ francesinha. Garantujem vám, že aj s tou budete mať čo robiť. A ak si predsa len dáte celú, 24 hodín asi nebudete chcieť vidieť jedlo, takže aspoň ušetríte. ?
Francesinha (vyslovuje sa to francesíňa) znamená vlastne „malá Francúzska“. Na začiatku som nevedela, ako sa to vyslovuje, tak som to jednoducho volala frančeska. Malú Francúzsku ponúkajú takmer všade. V lacnejších aj drahších reštauráciách. A hoci je to sendvič, konzumuje sa príborom. Napokon do tej plávajúcej gebuziny by sa vám asi aj tak nechcelo strkať prsty. Známym miestom ponúkajúcim francesinhu je reštaurácia Cafe Santiago (mapa). Bola však práve zatvorená, a tak sme išli do peknej reštaurácie oproti, ktorá sa volala Brasão (mapa). Mali v ponuke aj vegetariánsku francesinhu. Jupí, konečne mäsové národné jedlo, ktoré má alternatívu pre vegetariánov! No, čo vám poviem. Neoblizovala som si za tým prsty, ale bol to zaujímavý zážitok. Najviac z celého mi chutilo vajíčko na vrchu.
Dobrá cena za francesinhu je 6,50 – 9 eur. Určite neplaťte viac ako 10 eur. To znamená, že ste na veľmi turistickom mieste. Mimochodom, francesinha nie je iba jedlom a atrakciou pre turistov. Radi a často si na nej pochutnávajú aj miestni.
Prežije aj vegetarián a pescaterián
V Portugalsku sú veľmi často na jedálnom lístku ryby. Výber je veľký, takže rybožrúti si prídu na svoje. Mne ryby nechutili a nevoňali ani za čias, keď som ešte jedla mäso, takže som ich fotila iba na Jankinom tanieri.
Vegetariáni sa budú musieť obmedziť na zeleninovú pizzu, cestoviny, rizotá a na raňajky omelety. Samozrejme, čím väčšie mesto, tým väčší výber. V Porte sme zašli aj do vegánskej burgrárne Black Mamba. Takže, okrem spomínanej frančesky som v zásade nejedla pravé portugalské jedlá. Všade mi však chutilo.
Sladkosti, to je moje!
Pastel de nata
Neviem si predstaviť, že by ktokoľvek odišiel domov z Portugalska bez ochutnania portugalských koláčikov pastéis de nata. Majú ich totiž všade, úplne všade. Nie je to dezert, ktorý by bol typický iba pre niektoré oblasti. Dostanete ho aj na Madeire a dokonca aj v bývalej portugalskej kolónii Macao.
V Lisabone nájdete najlepší pastel de nata na Time Out Markete / Mercado da Ribeira (mapa) v Lisabone, konkrétne v stánku Manteigaria. A ak si chcete zobrať aj so sebou, zabalia vám ich do praktických tvrdých a skladných krabičiek.
Pastel de nata je košíček z lístkového cesta, ktorý sa naplní žĺtkovým vanilkovým krémom a zapečie. Nevedela som sa ho nabažiť. Spolu s dobrou kávičkou mi vždy zdvihol náladu.
Pastel de Belém
Prvý recept vznikol v roku 1837 v kláštora hieronymitov v Beléme. Recept je tajný a originálny pastel de Belém sa pečie jedine vo Fábrica Pastéis de Belém. Keďže názov bol patentovaný, všetky ostatné pekárne a cukrárne v Lisabone a kdekoľvek v Portugalsku pečú a predávajú „iba“ pastéis de nata. Neznamená to, že sú lepšie alebo horšie. Jednoducho sa len nemôžu volať pastéis de Belém.
Takže aký je vlastne rozdiel medzi dvomi pastelmi? Chuťovo a na pohľad pre mlsného Neportugalca pravdepodobne žiadny. ?
Miestne pekárne
Počas našej babskej jazdy sme, samozrejme, ochutnali aj kadejaké iné dezerty. Nemala som šancu zapamätať si ich mená. Pamätám si len, že všetky boli veľmi, niekedy až príliš sladké, múčne, sýte a chutné! V kaviarni v Santarem nám čašník dokonca popridával grátis koláčiky, až sa mi z toľkého cukru zatočila hlava. V Portugalsku sa mi veľmi páčilo, že mnohé miestne pekárničky otvárali skoro ráno. Chodili tam na raňajky najmä dôchodcovia a starší ľudia. Posedávali tam pri káve a rannom koláčiku. Bolo to veľmi milé a oni sa zasa tešili nám, že s takou chuťou hltáme ich sladké vanilkové dobroty.
Nápoje
Portské
Konečne sme sa dostali k mojej obľúbenej časti, vínu. Slávne portské víno je charakteristické tým, že je silné alkoholické s vyšším podielom nekvaseného cukru. Pripomína skôr likér ako víno a mne osobne veľmi mi chutí.
Na základnej úrovni rozlišujeme dva druhy červeného portského vína: štýl Ruby a štýl Tawny
Ruby Port – Výrazné, ovocné víno rubínovej farby. Po fermentácii je skladované v nerezových tankoch. Jeho chuť sa vekom nelepší.
Tawny Port – Dozrieva v drevených sudoch. Základná rada portského štýlu Tawny bez uvedenia veku predstavuje základnú zmes, ktorá dozrievala približne dva-tri roky v sudoch. Nad nimi sú Tawny s indikovaním veku, ktorý reprezentuje kombináciu niekoľkých ročníkov, s uvedením rokov strávených “v drevených sudoch”. Oficiálne kategórie sú 10, 20, 30 a 40 rokov. Tieto kategórie uvádzajú cieľový vekový profil pre portské vína, nie však ich aktuálny vek. (Zdroj: www.drvino.sk)
Portské však Portugalci pijú ako digestív. Nieže budete chodiť s fľašou portského v ruke a popíjať si na nábreží. To by sa ozvali asi už aj inak veľmi nekonfliktní Portugalci.
Ak chcete kúpiť portské ako darček alebo do zásob pre seba, v Lisabone je na to vhodný obchodík Garrafeira Nacional na spomínanom Time Out Markete. Je tam veľmi veľký výber dobrých (nielen portských) vín a profesionálny personál, ktorý vám poradí.
[adinserter block=”26″]
Madeira
Podobné ako portské je madeirské víno. Pochádza, ako vraví názov, z portugalského ostrova Madeira. Má zvyčajne medzi 18-22 percent, je to teda silné víno so sladučkou likérovou chuťou. Vyrába sa z rôznych odrôd hrozna, ale tou najrozšírenejšou je takzvaná tinta negra, ktorá pokrýva až 90 percent výroby.
Existujú štyri jednoodrodové vína: Sercial, Verdelho, Boal a najslávnejšie a najsladšie Malvoisie, známe tiež ako Malmsey.
Zaujímavosťou je, že na Madeire hrozno nerastie v radoch do hora, ako sme na to zvyknutí v našich viniciach, ale vinič vytvára akoby strechu nad hlavou a hroznové strapce potom visia zhora nadol. Madeirské víno obľuboval okrem iných aj Winston Churchill. Ako jediný v histórii si dal poslať celý sud Madeiry! Bol to nielen nezvyčajný, ale aj pomerne drahý pôžitok. Fľaša 80-ročnej Madeiry dozretej v sude z amerického dubu totiž stojí v súčasnosti vyše šesťsto eur.
Iné tekuté pochúťky
V meste Porto je obľúbený aj osviežujúci alkoholický nápoj porto tonico (mix vína a toniku). Často sme však pili aj sangriu, ktorú iste poznáte zo Španielska. Hotový tekutý raj toto Portugalsko!
Či už podniknete road trip na vlastnú päsť alebo si dovolenku v Portugalsku rezervujete rýchlo a pohodlne online, tak či tak vás čaká veľmi fotogenická a rozmanitá dovolenka á la z každého rožku trošku.
Viac o Portugalsku sa dozviete v článku Babská jazda v Portugalsku.
Je jedno, či sa balím na 10-dňový road trip alebo na niekoľko týždňov či mesiacov. V batožine mi nesmie chýbať Mojich 9+1 na cesty.
Máte radi turistiku? Vyberte sa na výlet do Nepálu. Návod ako na to vám dá cestovateľská príručka Krok za krokom po Himalájach. Dostupná je v tlačenej aj elektronickej verzii na eshop.martarajkova.com. |