Babská jazda v Portugalsku

Autor:

Portugalsko má oceán, pláže, dobré víno, olivové háje, malebnú architektúru, vzácne historické pamiatky aj chutné pudingové koláčiky. Leží však na samom kraji Európy, trošku mimo a dobrovoľne utiahnuto s pohľadom upretým radšej na veľké studené vlny Atlantického oceánu ako na svojho veľkého španielskeho suseda. Portugalčania sa aj v minulosti radšej sobášili s anglickými princeznami, akoby mali vypiť kalíštek portského so Španielmi. Avšak, keď nebudete rozumieť zvláštnemu jazyku – latinskej a zvučnej, no zároveň tvrdej a šušlavo-žužlavej portugalčine, úplne vám postačí angličtina alebo len milá a ochotná portugalská povaha, ktorá prekoná všetky jazykové bariéry.

Babská jazda v Portugalsku sa veľmi vydarila. S kamarátkou Jankou, s ktorou sa poznáme ešte z právnickej fakulty, sme mali podobne rýchle tempo, nekonečné rozhovory a program poskladaný z každého rožku trošku: vylihovanie na pláži, vínko, každodenná kávička, ale aj dlhé hodiny za volantom a noci strávené v kempe s miestnymi rastafariánmi.

Itinerár na 10-12 dní

Náš trip trval 10 dní. Stihli sme toho veľa, ale pravdupovediac, chýbali mi asi tak 2 dni a 1 noc. Jeden deň by som bola pridala na Porto, jeden deň na nejakú pláž a jednu noc v Lisabone na klub s africkou hudbou. Za celú dovolenku v Portugalsku sa mi totiž ledva podarilo opáliť moje biele končatiny, a tak sme ešte tri hodiny pred odletom otriasali uteráky od piesku na lisabonskej pláži Carcavelos. Rozhodla som sa totiž pozbierať aj posledné lúče pred príchodom slovenskej jesene. A to aj za cenu zúfalého behu na letisko so 6 fľašami portského a 4 krabicami pastéis de nata v kufri.

Na základe svojich skúseností by som povedala, že ideálne je mať 12 dní, ak si chcete užiť dovolenku v kľude a vidieť čosi z každého kúsku krajiny. Ponúkam vám ako príklad svoj itinerár ako pomôcku pre naplánovanie vášho vlastného tripu.

1.-2. deňPrílet, Lisabon
3. deňPrenajatie auta a cesta po pobreží smerom na juh. Zastávky: Cabo Sardao, Pláž Camilo, Lagos
4. deňPláž Dona Ana, kajaky k jaskyniam Benagil
5. deňVilamoura, pláž Falesia, cesta do Évory, megality Almendres Cromlech
6.-7. deňPorto, Miramar (Pláž Senhor da Pedra)
8. deňFatima, surferské mesto Nazaré
9. deňSintra
10. deňLisabon, odlet

Obľúbené zastávky

Porto

Druhé najväčšie, ale jednoznačne najkrajšie portugalské mesto. Portugalsko je populárnym miestom pre digitálnych nomádov, pretože v porovnaní so zvyškom západnej Európy je pomerne lacné. Ak by som raz v Portugalsku zakotvila ako digitálna nomádka, určite by som uprednostnila Porto pred Lisabonom. Prečo?

Mám rada mestá, ktoré sú dostatočne veľké, aby ponúkali kultúrne a umelecké programy, úžasné historické pamiatky, dobré reštaurácie a príjemný nočný život, ale zároveň dostatočne malé, aby pôsobili akosi útulne a priateľsky a boli zvládnuteľné vo veľkej miere peši.

Z toho množstva, čo sme videli a zažili mi utkveli v pamäti najmä tieto miesta:

  • Most Ľudovíta I. (Ponte de Luis I.) – oblúkový, železničný most, ktorý navrhol francúzsky architekt Théophile Seyrig, žiak a spolupracovník Gustava Eiffela. Most je veľmi fotogenický, najmä počas západu slnka. Fotiť ho môžete napríklad z opačnej strany, čiže zo strany mestečka Gaia.
  • Ribeira – nábrežie, jedno z najstarších častí Porta. Je to príjemné, ale veľmi turistické miesto.
  • Železničná stanica Sao Bento – pôvodne kláštor, dnes parádna stanica obložená modrobielymi kachličkami. Tie znázorňujú rôzne dôležité udalosti z portugalskej histórie a kultúry.
  • Livraria Lello – kníhkupectvo, v ktorom J. K. Rowlingová napísala prvé kapitoly Harryho Pottera. Toto kníhkupectvo s červeným točitým schodiskom a vitrážovým plafónom je naozaj veľmi pekné. Odporúčam ho však iba skalným fanúšikom Harryho Pottera. Ostatných by len zbytočne šľak trafil z množstva fotiacich sa turistov.
Babská jazda v Portugalsku

Porto pri západe slnka fotené z mosta Luis


Babská jazda v Portugalsku

Janka na moste Luis I.


Babská jazda v Portugalsku

Foto: Jana Elzerová

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Železničná stanica Sao Bento

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Livraria Lello. Iba pre milovníkov Harryho Pottera


Babská jazda v Portugalsku

Zakrútila sa mi hlava. Nie však z točitých schodov, ale skôr z množstva turistov 🙂

Prehliadku mesta sa oplatí začať s free tour. Vybrali sme si prehliadku od spoločnosti Sandemans New Europe a naším sprievodcom bol mladý a veľmi vtipný Diogo s dlhými vlasmi a bielymi podkolienkami. Ak ste free tour ešte nikdy neabsolvovali, tak vám vrelo odporúčam, aby ste tomu dali šancu. Viac o free tour som napísala v článku Free tour nie je zadarmo.

Z mesta Porto pochádza aj názov samotnej krajiny. Dnešný názov Portugalsko totiž vznikol z latinského Portus Cale. Cale bolo pôvodnou osadou pri ústí rieky Douro, ktorá cez dnešné Porto preteká. Z pôvodného názvu postupne vzniklo Portucale resp. Portugale.

Mesto preslávilo hlavne portské víno. Portské je charakteristické tým, že je silné alkoholické s vyšším podielom nekvaseného cukru. Pripomína skôr likér ako víno a mne osobne veľmi mi chutí. Portské však Portugalci pijú ako digestív. Nieže budete chodiť s fľašou portského v ruke a popíjať si na nábreží. To by sa ozvali asi už aj inak veľmi nekonfliktní Portugalci.

Populárny je aj nápoj porto tonico, čo je miešaný drink z vína a toniku. Či už máte chuť na jedno alebo druhé, alebo dokonca na niečo úplne iné, v noci si to môžete namieriť buď do oblasti ulice Galerias de Paris alebo do turistickej časti Ribeira. Aj v iných častiach (severne od Galerias de Paris) však môžete natrafiť na živú hudbu, tanečné večery alebo skupinky ľudí spontánne tancujúcich v uliciach Porta na latino rytmy.

himalaje

Pláže a vyhliadky

Portugalsko môže byť na svoje pláže naozaj hrdé. Oceán je krásny tmavomodrý, ale dosť studený, nie práve najpríjemnejší na kúpanie, no nie je to žiadna katastrofa. Vo vode dlho nevydržíte, ale je to aspoň osviežujúce.

Na severozápadnom pobreží, približne 10 km juhozápadne od Porta, sa nachádza aj veľmi zaujímavá pláž s kaplnkou Senhor da Pedra, ktorá je postavená na skalách v oceáne. Praia Senhor da Pedra (praia znamená po portugalsky pláž) sa nachádza v časti Miramar a dostanete sa sem veľmi ľahko vlakom zo stanice Sao Bento s jedným prestupom na stanici Campanha. Oplatí sa ostať na západ slnka.

Pre západné pobrežie Atlantického oceánu sú typické vysoké útesy, majáky, silný vietor a veľké vlny. Oplatí sa zastaviť na niektorom z vyhliadkových bodov ako boli napríklad Cabo Sardao alebo pri majáku Farol da Nazaré, odkiaľ je výhľad na parádnu surferskú Praia da Nazaré, ako aj na severnú Praia do Norte. Práve v okolí mestečka Nazaré sa sem-tam vyskytnú obrovitánske vlny veľké ako domy. V tomto surferskom raji zaznamenali najväčšiu vlnu na svete, na akú si trúfol surfer. Klaniam sa jeho odvahe. Ja som totiž utekala už aj pred tými, ktoré mali meter a pol.

Južné pobrežie, čiže oblasť Algarve, je o niečo pokojnejšie, no rovnako krásne, modré a fotogenické. Najkrajšie pláže Praia do Camilo (dve pláže prepojené malým tunelom) a Praia Dona Ana pri meste Lagos sú extrémne preplnené. Po mojich ázijských potulkách som bola trošku šokovaná, ale zvykla som si rýchlo. Hlavne, že som mala slnko, kus piesku pod sebou a výhľad na oceán, v ktorom mi nikto nebránil.

Raz sme skúsili aj off-road dobrodružstvo, pokiaľ to dovolilo naše milé Clio a cesta neskončila v piesočnatých dunách. Vďaka tejto malej odbočke sme však južne od Nazaré našli miesto, kde sme boli iba my, piesok a vlny oceánu. Hit the road Jack!

Ďalšie populárne pláže na juhu sú v Albufeire a tiež v oblasti mestečka Vilamoura. Známa pláž Praia da Falésia je 6 kilometrov dlhá a vďaka kontrastu modrej vody a oranžových skál sa vám dobre vryje do pamäti. V roku 2014 bola vyhlásená za najlepšiu pláž v Portugalsku. Okrem toho sa o nej hovorí, že je to vraj najlepšia párty pláž. My sme asi dorazili v nevhodný deň, lebo „párty“ tam mali iba rybári so svojimi udicami.

Babská jazda v Portugalsku

Miramar, pláž a kaplnka Senhor da Pedra


Babská jazda v Portugalsku

Cabo Sardao


Babská jazda v Portugalsku

Cabo Sardao nám trošku pokazil účesy 🙂


Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku


Babská jazda v Portugalsku

Praia do Camilo


Babská jazda v Portugalsku

Tunel spájajúci dve časti pláže Camilo


Babská jazda v Portugalsku

Praia Dona Ana


Babská jazda v Portugalsku

Praia da Nazaré

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Praia do Norte

Babská jazda v Portugalsku

Praia da Falésia

Vamos à praia!

Na kajaku do jaskyne Benagil

Úplným highlightom celého tripu boli pre mňa jednoznačne kajaky. S Jankou sme mali pocit, že makáme najviac z celej skupiny, no naše ocean-duo bolo aj tak celý čas na chvoste kajakového „pelotónu“. Fešný portugalský sprievodca na nás dohliadal z motorového člnu, až som mala pocit, že nás očami poháňa. Vždy, keď sa priblížil, náš kajak sa zázračne zrýchlil. Počas tripu na mori sme sa zastavili v niekoľkých jaskyniach, vystúpiť sme však nemohli. Až v poslednej, najkrajšej jaskyni Benagil sme mali 15 minútovú prestávku na oddych a selfie.

Trip na kajakoch stál 30 eur/osoba a začínal sa priamo na pláži pri Benagil Kayak Tours (mapa). Ľudia si obvykle rezervujú tento trip vopred. My sme však mali šťastie. Mali pre nás posledné dve voľné miesta!

K jaskyniam sa dá dostať aj na lodi. Lístky sa objednávajú vopred na tej istej pláži (mapa) ako kajaky.  Na mieste bolo už všetko vybookované a prvé voľné miesta boli až na druhý deň poobede. Ak radi športujete a nebojíte sa vĺn a oceánu (ako holandská turistka, ktorá vyskočila z kajaku od strachu, keď jej kajak potlačili na vodu), tak odporúčam jednoznačne kajaky a nie loď!

Babská jazda v Portugalsku Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku Babská jazda v Portugalsku Babská jazda v Portugalsku

Fatima

V roku 1917 sa vo Fatime zjavila Panna Mária trom deťom nad mladým dubom. Povedala im, že prichádza z neba a že chce, aby sa vždy 13. v mesiaci prichádzali modliť na toto miesto, šesť mesiacov po sebe. Neskôr sa stal na mieste aj zázrak, tzv. tanec slnka. Zasvätenie celého sveta Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie sa udialo za pontifikátu pápeža Pia XII. 13. mája 1942.

Dnes vo Fatime stojí kaplnka a obrovský vybetónovaný pľac, zrejme pre obrovské množstvo pútnikov. Pristavili sme sa vypočuť si open air portugalskú omšu a kázeň veľmi oduševneného kňaza. Čo som ešte nikdy predtým nevidela, boli pútnici približujúci sa ku svätyni na kolenách, niektorí mali dokonca aj „chrániče“. Pomaly postupovali na kolenách po asi 50 metrov dlhom bielom páse.

Ďalšou kuriozitou boli voskové odliatky končatín a orgánov, ktoré si mohli veriaci kúpiť a hodiť do ohňa. Je to na účely „voskového sľubu“. Ide o to, že ak máte nejaký problém či chorobu, poprosíte Pannu Máriu, aby vás vyliečila, pričom jej dáte sľub, že ak vás konkrétneho problému zbaví, prídete do Fatimy a hodíte do ohňa voskový odliatok symbolizujúci váš problém (ruku, nohu, srdce, ale bolo tam aj malé voskové dieťa a kadečo iné).

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku Babská jazda v Portugalsku

Évora a vnútrozemie

Mesto Évora si nás získalo pekným historickým centrom a čulým večerným životom. Nielen turisti, ale aj miestni Portugalci jedli a pili pod holým nebom uprostred úzkych évorských uličiek.

Ak idete cez vnútrozemie, určite sa zastavte pri komplexe megalitov nachádzajúcich sa asi 17 km západne od Évory (mapa). Ich vek siaha až do roku 5000 pred n.l.. Sú teda staršie ako slávny Stonehenge v Anglicku. Je tu viac miest/nálezísk. Najprv sme si pozreli menhir stojaci osamotene uprostred prašnej kopcovitej krajiny. Hoci balvan pripomínal skôr falický symbol, v skutočnosti ide o prastarý kalendár, ukazujúci miesto, kde slnko vychádza počas zimného slnovratu.

Ďalšou zastávkou bol neďaleký kromlech Almendres. Ide o súbor niekoľkých desiatok veľkých balvanov rozostavaných vo vajcovitom tvare. Navštívte toto krásne, pokojné miesto tesne pred a počas západu slnka. Koniec koncov, toto miesto slúžilo pravdepodobne na rituálne, náboženské, ako aj na astronomické účely a na pozorovanie slnka.

Obe miesta boli dobre značené a ľahko sme ich našli. Škoda, preveľká škoda len, že sa tu nesmie kempovať. To by boli sny na takom posvätnom a silnom mieste!

Babská jazda v Portugalsku

Menhir ukazujúci miesto, kde slnko vychádza počas zimného slnovratu


Babská jazda v Portugalsku

Almendres Cromlech

Lisabon

Hrdé a čulé hlavné mesto zaváňajúce zašlou slávou voľakedajších moreplavcov a kolonialistov. Ošarpané domy, psy na balkónoch, občas veľmi bizarne ozdobených. Graffiti na padajúcej omietke sa strieda s parádnymi kachličkovými fasádami najrôznejších farieb a vzorov. Lisabon dostal aj prezývku európske San Francisco, a to kvôli strmým kopcovitým uliciam, ako aj dlhému mostu 25. apríla, ktorý sa podobá na známy americký Golden Gate.

Oplatí sa kúpiť si celodenný lístok na MHD (zahŕňa metro aj električky), ktorý stojí 6,15 eur + poplatok za kartu 0,50 eur. Jedna jazda metrom totiž stojí 1,45 eur. Zastávka metra je aj na letisku (červená linka, zastávka Aeroporto), takže z/na letisko sa dostanete veľmi ľahko.

Čo vidieť alebo, naopak, vynechať?

Belém – Spomienkou na slávne časy námorných objavov je Belémska veža (Torre de Belém). Ide o bohato zdobenú pevnostnú vežu s rôznymi, okrem iného aj maurskými prvkami. Ďalším monumentom nábrežia je Pamätník objaviteľov zobrazujúci významné osoby portugalskej histórie. V časti Belém sa nachádza aj Kláštor hieronymitov (Mosteiro dos Jerónimos), ktorý ukrýva hroby kráľa Manuela I. a jeho manželky Márie Aragónskej, ako aj náhrobok slávneho moreplavca Vasca da Gama (1468 – 1523).

Fado – tradičné melancholické piesne sprevádzané gitarou, veľmi typické pre Lisabon. Nie je fado ako fado. Tie najlepšie vystúpenia nájdete v štvrti Alfama večer po západe slnka. Nejde o žiadne veľké koncerty, ale skôr dojímavé, komorné predstavenia pre malé obecenstvo. Témou týchto žalostivých piesní je často more, život chudobných, rezignácia, smútok a melanchólia.

Alfama – najstaršia časť mesta. Vyjdite čo najvyššie na niektorú z vyhliadok (mapa) a budete mať pohľad na terakotové strechy a oceán.

Električka č. 28 – známe žlté električky pochádzajúce z 30-tych rokov stále premávajú vo svojej historickej podobe a stali sa ikonou Lisabonu. Najfotogenickejšie sú v strmých úzkych uličkách Lisabonu, v okolí Alfamy. Nastúpiť môžete napríklad na Martim Moniz a jazda je v cene celodenného lístka MHD.

Kachličky na domoch – Typickú kachličkovú architektúru uvidíte takmer všade v Portugalsku, ale najmä v Lisabone. Je to veľmi pekné a svojimi novými Dolce & Gabbana okuliarmi od eyerim.sk som takmer splynula s okolím.

Výťah Santa Justa – známa atrakcia v Lisabone, ktorú sme našťastie vynechali. Ako povedal aj môj lisabonský kamarát Martinho, je to pasca na turistov.

Club s africkou hudbou – Ak chcete zažiť niečo špeciálne a netradičné, namiesto výťahov skúste radšej niektorý z clubov africkej hudby. Po tom, ako bývalé portugalské kolónie v Afrike získali nezávislosť, Lisabon zaplavili imigranti, najmä zo štátov Mozambik, Angola, Kapverdy, Svätý Tomáš a Princov ostrov či Guinea-Bissau, hľadajúc lepší život. Vznikli priam čisto africké štvrte a zmenili etnický a kultúrny vzhľad Lisabonu. Žiaľ, s Jankou nám už nezostal čas vyskúšať niektorý z klubov africkej hudby, ako napríklad Luanda, Lontra či Mussulo. Namiesto naháňania žltej električky si to však nabudúce namierim určite radšej k Afričanom.

Babská jazda v Portugalsku

Nábrežie v Belém s Jankou v popredí a Pamätníkom objaviteľov a mostom 25. apríla v pozadí

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Terakotové strechy štvrte Alfama


Babská jazda v Portugalsku

Historická žltá električka č. 28

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Zladená s lisabonskými vykachličkovanými domami v okuliaroch od eyerim.sk

Sintra

Výkladná skriňa Portugalska asi 35 km od Lisabonu. Ide o komplex zámkov a hradov s obrovskou záhradou, či skôr lesoparkom, a množstvom turistov. Mnohí si toto miesto nevedia vynachváliť a odporúčajú jeden celý deň alebo aj viac. Mne osobne stačili aj 4 hodinky. Páčil sa mi najmä park s jazerami (Valley of the Lakes) a známy palác Pena mi úplne stačilo vidieť aj zvonku.

Dostanete sa sem vlakom zo stanice Sao Bento a následne autobusom č. 434, ktorý premáva špeciálne pre turistov (zastávka je hneď pri železničnej stanici). Celodenný lístok na autobus stál okolo 7 eur, vstupné do parku stálo 7,50 eur pre dospelých alebo 14 eur za park aj palác Pena. Úprimne povedané, cena sa mi zdala trošku privysoká.

himalaje

Babská jazda v Portugalsku

Valley of the Lakes

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Ako stvorené na road trip

Portugalsko má celkovo veľmi dobrú infraštruktúru. Nielen prehľadné metro v Lisabone, ale hlavne super diaľnice (môj portugalský kamarát Martinho povedal, že na to minuli všetky peniaze z európskych fondov). A k tomu trpezlivých ľudí, ktorí vám prepáčia, keď zmätkujete na štvorprúdovom kruhovom objazde alebo v príliš úzkych kamenných uličkách.

Prenájom auta

V Lisabone na letisku sme si prenajali auto. Pôvodne sme mali rezerváciu cez spoločnosť Alamo. Keď sme však prišli k pultu, nemali sme z nich dobrý pocit. Táto spoločnosť spolupracuje aj so spoločnosťou Enterprise, ktorá mala na internete pomerne negatívne hodnotenia. Navyše, ani personál nebol práve najmilší, ani cena nebola extra výhodná, a tak z bližšie neurčených dôvodov spoliehajúc sa na vnútorný hlas sme išli skúsiť šťastie inde.

Napokon sme si auto prenajali cez Budget (Avis Budget Group). Celkovo nás vyšlo osobné autíčko Renault Clio, diesel, manuál 320 eur/6 dní + tankovanie asi 110 eur za celý trip (cena dieslu v septembri 2018 sa pohybovala okolo 1,38 – 1,46 eur/l). My sme síce všetko vybavili až na mieste, ale je asi rozumné rezervovať si auto vopred. Urobiť tak môžete na stránke rentalcars.com.

Váhali sme, či vrátiť auto v Lisabone, alebo už v Porte a potom ísť ďalej autobusom, aby nám auto zbytočne nestálo v meste. Auto sme si totiž plánovali prenajať v prvom rade kvôli plážam, aby sme boli flexibilné a mohli zastaviť kdekoľvek a kedykoľvek. Za vrátenie auta v inom meste si však spoločnosti účtujú poplatok 65-80 eur. V konečnom dôsledku sa nám to teda neoplatilo a pohodlne sme sa odviezli až do Lisabonu.

Babská jazda v Portugalsku

Babská jazda v Portugalsku

Diaľničné poplatky

Pokiaľ ide o diaľničné poplatky, mýto sa nedá zaplatiť v hotovosti priamo pri prechode cez mýtnu bránu. Pokiaľ máte prenajaté auto, máte na výber z 2 možností:

Buď si za extra poplatok 2 eurá/deň prenajmete auto so zariadením, ktoré automaticky zaznamená prechod mýtnou bránou (automatic toll charge). Príslušné mýto vám potom spoločnosť strhne z kreditky. V tom prípade sa na mýtnych bránach zaraďujete do pruhov podľa zelenej značky, ktorá je najčastejšie celkom vľavo.

Ak nechcete zbytočne platiť za uvedené zariadenie, v tom prípade vás na mýtnych bránach evidujú a poplatky budete musieť zaplatiť na portugalskej pošte do 15 dní od vrátenia auta.

Ak idete do Portugalska vlastným autom, do úvahy prichádzajú aj iné služby platenia mýta, ako napríklad EasyToll, TollCard, TollService, ktoré fungujú v zásade na báze predplateného kreditu a môžete si ich vybaviť online na stránke CTT.pt, alebo tiež Via Verde Visitors, ktoré využíva vyššie spomínané zariadenie na prednom skle.

Naša trasa

Jedlo a víno

V Portugalsku si pochutnajú najmä milovníci sladkostí, vína a rýb. Hoci portugalská kuchyňa nie je výnimočne známa, niektoré špeciality sú naozaj také špeciálne, že som sa rozhodla o portugalskej kuchyni napísať osobitný článok Portugalsko pre labužníkov.

Ubytovanie

Ubytovanie sme nemali rezervované vopred, riešili sme ho za pochodu zvyčajne cez booking.com. V Porte sme využili aj Airbnb, hoci v Portugalsku sa Airbnb oplatí menej ako v západnej či severnej Európe. Portugalsko totiž nie je až také drahé, a preto ceny hotelov a Airbnb sú porovnateľné. Pokiaľ chcete vyskúšať Airbnb (nielen v Portugalsku) a ešte nemáte konto, zaregistrujte sa cez môj kupón a získajte zľavu 30 eur na prvú rezerváciu. Viac o Airbnb sa dozviete aj v článku Všetko, čo chcete vedieť o Airbnb.

Vyskúšali sme všeličo – hostely, hotely aj Airbnb, no najviac sa mi zapáčil kemping. V kempe sme spali v meste Lagos na juhu a aj v surferskom meste Nazaré. Kemp v Nazaré bol vynikajúco vybavený a stál iba 5,50 eur/osoba/noc + 9 eur/auto.

Keby som sa do Portugalska vrátila, tak by som vzala aj stan a častejšie prenocovala v kempoch. Napokon noci v kempe boli príjemnejšie ako hostely (aspoň pre mňa, vzhľadom na môj pribúdajúci vek a stúpajúcu túžbu po súkromí a priestore).

Či už podniknete road trip na vlastnú päsť alebo si dovolenku v Portugalsku pohodlne a rýchlo rezervujete cez dovolenkový portál, tak či tak vás čaká veľmi fotogenická a rozmanitá dovolenka á la z každého rožku trošku.

 

Je jedno, či sa balím na 10-dňový road trip alebo na niekoľko týždňov či mesiacov. V batožine mi nesmie chýbať Mojich 9+1 na cesty.

Chcete zažiť niečo wow? Vyberte sa trek do Himalájí! Návod, ako na to, nájdete v mojej cestovateľskej príručke Krok za krokom po Himalájach. Dostupná je v tlačenej aj elektronickej verzii na eshop.martarajkova.com.
5
9 Responses
  • Dada
    17 septembra, 2018

    Ahoj, Marta,
    výťah Santa Justa z časti potvrdzujem. Vystáli sme si naň asi 20-minútovú radu (čo ešte asi nebolo až tak veľa, myslím, že tam bývajú aj dlhšie) a výhľad bol síce pekný ale zaobišla by som sa aj bez neho. My sme tam šli aj preto, že spomínaný celodenný lístok na MHD platí aj na Santa Justa, avšak len na prvé poschodie! Ak chcete ísť ešte vyššie, tam už si musíte priplatiť.
    Väčšie sklamanie bola pre mňa Sintra, kde bola naozaj hlava na hlave, doprava absolútny kolaps a nekonečné rady na všetko.
    Inak ale potvdrzujem, že Portugalsko je zaujímavá krajina s lahodným jedlom, kde je asi najlepšie sa len tak stratiť v uličkách mimo hlavných turistických trás.

    • Marta Rajková
      17 septembra, 2018

      Ahoj Dada, ďakujem za komentár. Je super, že si ten výťah vyskúšala a napísala tento feedback z prvej ruky. Aspoň sa potvrdil môj dojem a kamošova rada. Díky 🙂 A pokiaľ ide o Sintru, úplne chápem.

  • Mato
    18 septembra, 2018

    Ahoj,
    Boli sme teraz v septembri na roadtripe v Portugalsku 12 dni a este tyzden by som k tomu pridal 🙂

    Sintra bola velmi preplnena, ale bol som tam aj v aprili a vtedy to bolo v pohode. Aj vzhladom na pocet turistov odporucam z Evory potiahnut dalej do mesteciek Marvao a Monsanto. Pre mna bolo Monsanto uplny top vyletu. Velke balvany, krasne vyhlady a turista skoro ziaden.

    • Marta Rajková
      18 septembra, 2018

      Super, vďaka za tip!

  • Pavol
    12 marca, 2019

    Ahoj,
    pred pár dňami som absolvoval trip po Portugalsku, ubytovaní sme boli v mestečku Cascais neďaleko Lisabonu, počas piatich dní som najazdil cca 1500 km, počasie bolo slnečné, aj keď nie ešte letné. Mal som požičané auto Fiat 500L za 120 Eur na 5 dní, Ty v článku uvádzaš dosť vysokú cenu za požičanie auta .. 🙂
    Portugalsko je veľmi pekná krajina, zelená..útulná. Z tripu máš pekné fotky, akým foťákom a objektívmi fotíš?

    • Marta Rajková
      13 marca, 2019

      Tak super, že si mal lepšiu cenu. Takto ťažko posúdiť (okrem toho, že si mal iné, menšie auto), že prečo bol taký rozdiel – iná spoločnosť, iné ročné obdobie a možno aj to, že sme si ho nerezervovali v predstihu, ale až na mieste. Lacnejšia bola už len spoločnosť Enterprise, ale iba o pár desiatok eur a mali divé podmienky a nepáčilo sa nám tam. Takže Ty prezraď ako sa Ti to podarilo 😀
      Fotím na Canon 760D, 28-70mm.

      • Pavol
        14 marca, 2019

        …Auto som bookoval uz v novembri 2018 na marec 2019, takže preto asi taka lacnejšia cena, bolo to cez spoločnosť Europcar, resp. to bola možno akciová cena. Naviac mali v aute systém zabudovaným systém čítania mýta ViaGrande, ktoré bolo za cenu cca 1,35 Eur/deň. V tejto cene bol vlastne bezplatný prechod cez mýtne brány, takže psora počas tripu bola skoro 100 Eur na poplatkoch na mýte, mýtne je na úseku Lisabon-Porto cca 25 Eur.
        Nie som až taký veľký cestovateľ, zatiaľ len tripy po Európe, ale Portugalsko bola pre mňa veľmi príjemná a milá krajina.. 🙂 Osobne mám rád Baltické pobrežia..ostrov Rujana v Nemecku a severné Poľsko – poloostrov Hel, Gdaňsk, Gdyňa…atď 🙂
        https://www.zonerama.com/PavolKarell/62831

  • Juraj
    28 mája, 2021

    Mám malú otázočku chystame sa na trip Malaga – Gibraltar – Faro a spať cez Sevillu ako mame platiť mýta ked budeme mať požičane auto zo Španielska ked si pisala že sa mýta nedaju platiť kartou? Dik za odpoved.

    • Marta Rajková
      30 mája, 2021

      To vám asi najlepšie povedia pri prenájme auta. Možno aj vy budete mať to zariadenie, čo automaticky spočíta mýto (ako sme mali my), ale netuším či bude platiť aj pre Portugalsko. Alebo potom cez web si vopred predplatiť online, ako píšem v článku. Ja by som sa však jednoducho spýtala v Španielsku, keď si budete brať auto. Iste je to bežné, že ľudia cestujú autom medzi týmito dvomi krajinami.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *