Všetko, čo chcete vedieť o Airbnb

Autor:

Airbnb funguje už od roku 2008 a spôsobilo veľký boom najmä v západných krajinách. USA, západná a severná Európa, Brazília – práve to sú lokality, kde nájdete najviac ponúk, a to od obyčajných izieb až po luxusné vily. Naopak v rozvojových krajinách, ale aj v Turkménsku či Iráne, by ste hľadali Airbnb márne. V tomto článku vám poviem všetko, čo chcete vedieť o Airbnb.

Čo je Airbnb?

Lacnejšia, modernejšia a zaujímavejšia alternatíva hotelov. Ide o internetovú stránku, ktorá spája miestnych súkromných prenajímateľov ubytovania s cestovateľmi. Tí si jednoducho namiesto hotela zaplatia izbu alebo rovno celý dom u niekoho doma.

Spravidla platí, že Airbnb je populárne a výhodné najmä v krajinách, kde sú ceny hotelov veľmi vysoké (USA, Kanada, severná a západná Európa). Ale je pravda, že začína byť populárne aj v exotických destináciách (napríklad na indonézskom ostrove Bali).

 

všetko čo chcete vedieť o Airbnb

Foto: Romantická bambusová cabana na prenájom v Kolumbii. Zdroj: www.airbnb.com

Ľudia, ktorí využívajú Airbnb, sú naučení bývať takýmto štýlom, takže sú milí, komunikatívni, nenároční a otvorení.

Výhody Airbnb?

  • Cena – Ak neviete, či pre vás bude v danej situácii Airbnb výhodnejšie ako hotel, jednoducho si to overte cez booking.com. Zistite cenu hotelov a potom si ju porovnajte s ponukami na Airbnb. Napríklad v Nórsku sa nám vďaka Airbnb podarilo ušetriť v priemere 20 EUR/noc.
  • Originalita a štýl – Nie všetci vyhľadávajú Airbnb nevyhnutne kvôli nižšej cene. Veľkým lákadlom je aj skutočnosť, že na Airbnb nájdete v ponuke ubytovanie, ktoré je veľmi lukratívne svojou polohou či vzhľadom. Je to obrovské plus oproti hotelom. Hľadáte iba jednoduchú izbu pre dvoch? A čo tak prenajať si celú vilu s bazénom, dom s terasou na pláži, ekodomček uprostred lesa, hasubót, a podobné vychytávky pre fajnšmekrov? S Airbnb je to možné.
  • Domáca atmosféra – Ja občas hovorím, že Airbnb je hybrid couchsurfingu a hotela. Bývate síce u domácich (=couchsurfing), ale platíte si za to (=hotel). Práve domácka atmosféra je ďalším lákadlom pre cestovateľov. Mnohí vyslovene uprednostňujú útulné domácke prostredie pred strohými hotelovými izbami. Napríklad aj moja kamoška Erika, ktorá využila Airbnb naposledy počas svojho štúdia v Montreali.
  • Interakcia s miestnymi – Sú hostitelia, ktorí vám dokonca pripravia aj raňajky, hoci nemusia. Airbnb je jedna z možností, ako sa infiltrovať medzi miestnych a lepšie spoznať dané mesto, krajinu.

Páči sa mi, že bývam v izbe, kde vidím fotky, obrazy a obľúbené predmety hostiteľa. Rada si to všetko prezerám.

 

všetko čo chcete vedieť o Airbnb

Útulný byt v Paríži. Zdroj: www.airbnb.com

 

Ako získať zľavu 30 eur na vašu prvú rezerváciu?

Predpokladám, že v duchu ste sa už rozhodli založiť si Airbnb konto. Výborne! Mám pre vás dve dobré správy. Po prvé, je to extrémne jednoduché. Po druhé, viem vám poskytnúť zľavu až vo výške 30 EUR. Zľavu (cestovný kredit) možno potom využiť do 12 mesiacov.

Tu je návod ako to spravíme.

Airbnb je trošku prefíkané. Raz ponúka zadarmo kredit na vašu prvú rezerváciu vo výške 25 eur, inokedy 35 eur… Výška kreditu sa často mení. Kto sa v tom má vyznať? Je v tom iba maličká finta, ktorú teraz spoločne rozlúskneme.

Podstatné je, aby ste na Airbnb ešte nemali založené konto. Potom môžete kliknúť na jeden z nižšie uvedených odkazov. Kliknutím na americkú (anglickú) verziu získate kredit 25 eur, na českú 28 eur a na nemeckú 30 eur.

https://www.airbnb.com/c/martar4986 – zľava 25 EUR, ktorá sa odpočíta z vašej prvej rezervácie v minimálnej hodnote 55 eur

https://www.airbnb.cz/c/martar4986 – zľava 28 EUR (725 CZK), ktorá sa odpočíta z vašej prvej rezervácie v minimálnej hodnote 54 eur

https://www.airbnb.de/c/martar4986 – zľava 30 EUR, ktorá sa odpočíta z vašej prvej rezervácie v minimálnej hodnote 65 eur.

Predpokladám, že chcete čo najvyššiu zľavu (v tom prípade aj na uplatnenie je potrebná vyššia celková hodnota rezervácie). Kliknite teda na posledný – nemecký odkaz, zaregistrujte sa a kredit 30 eur sa vám z prvej rezervácie automaticky odpočíta.

Neviete po nemecky? Neľakajte sa. Pripravila som pre vás jednoduchý návod aj s prekladom.

Krok 1 – Kliknite na https://www.airbnb.de/c/martar4986 a zjaví sa vám pozvánka:

 

všetko čo chcete vedieť o Airbnb

 

Krok 2 – Automaticky sa otvorí ďalšie okno, ktoré sa pýta, akým spôsobom sa chcete registrovať. (Ak sa neotvorí automaticky, kliknite najprv na „Für Guthaben registrieren“.) Na výber máte z troch možností registrácie – cez vaše Facebook konto (1), cez váš Google účet (2) alebo emailom (3). Vyberte si, ktoré vám najviac vyhovuje. Cez Facebook to je asi najrýchlejšie a najjednoduchšie.

 

všetko čo chcete vedieť o Airbnb

V prípade, že ste si predsa len vybrali možnosť 3. (registrácia emailom) a neviete po nemecky, tu je preklad:

 

všetko čo chcete vedieť o Airbnb

 

Verím, že som vám pomohla. Skvelá správa je, že ak toto absolvujete, aj vy môžete potom poslať pozvánku niekomu iného. Získate tým obaja. Za každého človeka totiž, ktorý sa vďaka vašej pozvánke registruje a reálne využije Airbnb, získavate cestovný kredit aj vy. Samozrejme, nebudem tajiť, že budem rada, ak svojim známym posuniete moju pozvánku. Na oplátku vám prinesiem z ciest nové informácie, fotky, rady a inšpiráciu.

Krok 3 – Otvorte svoju emailovú schránku a potvrďte email o registrácii.

Krok 4Zmeňte jazyk na akýkoľvek iný, ktorému rozumiete (čeština, angličtina, maďarčina…). Airbnb zatiaľ nemá slovenskú verziu.

Ako si vybrať?

A teraz sa môžete veselo pustiť do vyhľadávania. Zadáte cieľovú destináciu, dátum príchodu a odchodu a počet osôb. Ďalej je už na vás, čo vás zaujme – či cena alebo lokalita. Ak uprednostňujete to druhé, rozhodovanie vám uľahčí prehľadná mapa zobrazujúca jednotlivé cenové ponuky. Nezabudnite si však pozorne prečítať podmienky hostiteľa (house rules), čiže kedy a kde prevezmete kľúče, či má nejaký kód od domu, ako sa na ubytovanie dostanete, kedy je check-in a check-out a či budete musieť platiť aj poplatok za upratovanie (cleaning fee), ktorý je niekedy naozaj vysoký, a administračný poplatok (service fee).

Aj keď to celé vyzerá akosi prísne, opak je pravdou. Airbnb hostitelia vám totiž môžu ponúknuť aj špeciálnu cenovú ponuku (special offer). Niektorí majú napríklad výslovne uvedené v profile, že ak si želáte zostať dlhšie ako len na pár dní, cena sa určí dohodou.

 

všetko čo chcete vedieť o Airbnb

Vyhľadávanie uľahčuje prehľadná mapa. Zdroj: www.airbnb.com

Na čo si dať pozor?

Ešte jedna dobrá rada na záver. Plaťte vždy iba v rámci Airbnb. Na účet hostiteľa sa totiž uvoľnia vaše peniaze až po skončení vášho pobytu (check-out). Nemôže sa teda stať, že by prenajímateľ najprv zhrabol peniaze a potom vás už neubytoval.

Prenajímali by ste aj vy?

Neviete si ani predstaviť, že by ste svoj krásy dom alebo byt prenajímali neznámym pocestným? Iste, ľudia sú všelijakí… Našťastie Airbnb to má premyslené a hostitelia sú tiež chránení. Ak natrafíte na zlých hostí, ktorí vám poškodia nehnuteľnosť, Airbnb vám vie v odôvodnenom prípade pomôcť – z karty hostí stiahne finančné prostriedky na opravu. Slovenka Petra prenajímala svoju vilu na Bali takmer rok. „Skúsenosti sme mali prevažne dobré. Ľudia, ktorí využívajú Airbnb, sú naučení bývať takýmto štýlom, takže sú milí, komunikatívni, nenároční a otvorení,“ spomína Petra. „Zlú skúsenosť sme mali skôr vtedy, keď sme prenajímali mimo Airbnb.“

 

1

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *