Ko Phangan – rady a tipy

Autor:

Krásne pláže, relatívne málo ľudí a lacnejší ako jeho susedia.

Thajský ostrov Ko Phangan bol pred 20-30 rokmi neznámy raj, dnes je známy ako párty ostrov, pretože raz do mesiaca sa tu koná tzv. Full Moon Party. Ko Phangan však ponúka omnoho viac ako len divoké párty. Je ideálny pre rodiny s deťmi a aj pre tých, ktorí nie sú práve parketovými levmi a hľadajú skôr pohodu, oddych, pekné a nepreplnené pláže či zaujímavé výlety.

Skrátka všetci si tu prídu na svoje.

V porovnaní s okolitými ostrovmi má určité výhody. Ko Phangan (mapa) je väčší ako neďaleký ostrov Ko Tao, takže je tu pestrejšia možnosť aktivít. V porovnaní s Ko Samui je zase Ko Phangan oveľa menej komerčný a turistický. Spomedzi spomínaných troch ostrovov je Ko Phangan najlacnejší, hoci ceny sú už aj tu „turistické“. Ale musím povedať, že mne sa páčilo aj na Ko Tao. Má inú, živšiu atmosféru, pôsobí trošku luxusnejšie a viac hip. Odporúčam vynechať úplne Ko Samui a navštíviť oba ostrovy Ko Phangan a Ko Tao.

Ko Phangan rady a tipy

Pláž Haad Salad

Ko Phangan rady a tipy

Zen Beach. Foto: Carl Elster

Ko Phangan rady a tipy

Západ slnka na Zen Beach

Ko Phangan rady a tipy

Haad Salad

Ko Phangan rady a tipy

Panoráma ostrovov Ang Thong

Ko Phangan rady a tipy

Pláž Haad Mae Haad

Ko Phangan rady a tipy

Prechod medzi ostrovmi – Haad Mae Haad a Ko Ma

Ko Phangan rady a tipy

Tichšia, ale veterná pláž Ao Bang Charu

Ko Phangan rady a tipy

Západ slnka z populárneho baru Three Sixty Bar

Pláže

Za najkrajšie sa považujú pláže:

 • Malibu Beach na severe ostrova pri dedine Chaloklum
 • Haad Khuad (tzv. Bottle Beach), ktorá je tiež na severe a je tak ťažko dostupná po ceste, že väčšina návštevníkov sem chodí loďou (long boat)
 • Thong Nai Pan Yai na severovýchode ostrova
 • Haad Salad na severozápade. Táto pláž bola mojou obľúbenou. Je síce menšia, ale nie je preplnená, má krásny biely piesok a tyrkysové more. Haad Salad je tichá a dosť vzdialená oblasť, takže toto miesto je vhodné pre tých, ktorí chcú mať pokoj od hlučných párty.
 • Haad Rin, backpackerská oblasť, kde sa konajú každý mesiac známe Full Moon Party, ale mimo párty obdobia by tu mal byť vcelku pokoj, poriadok a krásna pláž. V čase párty však očakávajte nával backpackerov. Overte si preto radšej termíny Full Moon Party.
 • Haad Son (tzv. Secret Beach) na severozápade je síce krásna, ale veľmi malá pláž. Keďže o tejto pláži je známe, že je pekná a navyše má názov „Tajná pláž“, priťahuje o to viac návštevníkov, takže tu nemáte veľmi súkromie.
 • Haad Mae Haad a Ko Ma sa oplatí navštíviť kvôli malej „cestičke“, ktorá spája pláž Haad Mae Haad a ostrovček Ko Ma. Medzi ostrovmi sa dá prejsť kedykoľvek, ale efektnejšie je to pri odlive (skoro ráno a neskoro večer). Pláž je dosť populárna, ale je veľmi dlhá, takže ľudia sa tu celkom roztrúsia. Priamo na pláži si môžete dopriať thajské masáže alebo skúsiť obľúbený 360 (Three) Sixty Bar s úžasným výhľadom pri západe slnka.
 • Zen Beach na severozápade ostrova je populárnym miestom lovcov západov slnka a tiež novodobých hippíkov, ktorí tu pri západe slnka spievajú, hrajú na hudobných nástrojoch a tancujú. Západy slnka sú tu naozaj úžasné, podobne ako na okolitých plážach v oblasti dedinky Sri Thanu.

Celkovo by som odporúčala skôr pláže na severozápadnom pobreží ostrova. Vyhla by som sa len plážam priamo v Thong Sala v okolí prístavu. Juh ostrova (pláž Ao Bang Charu, asi 1 km juhovýchodne od Thong Sala) má tiež celkom peknú pláž, ale tá je veľmi veterná, a preto ideálna skôr pre kitesurfing.

Ko Phangan rady a tipy

Zdroj: www.phanganresorts.com

Aktivity na Ko Phangane

Ang Thong National Marine Park

Ide o jednodňový výlet loďou, zahŕňajúci 3 zastávky:

1) šnorchlovanie,

2) kajaky popri a popod skalné útesy a jaskyne s krátkou zastávkou pri Smaragdovom jazere (Emerald Lake) a na záver

3) vyhliadku s úchvatným pohľadom na more a okolité ostrovy Ang Thong. Cesta na vyhliadku vedie po strmých schodoch do výšky 450 m a trvá asi 1 hodinu obojsmerne. Každá kvapka potu však stála za to. Tento trip naozaj odporúčam. Bol to prekrásny deň. Na poslednom krásnom ostrove (Ko Wua Talap) môžete dokonca prenocovať. Je tam asi 6 bungalovov (600 THB/noc), ktoré si môžete rezervovať cez túto thajskú webovú stránku. Alebo si tam môžete požičať stan (250 THB) či priniesť a postaviť svoj vlastný stan (30 THB/noc).

Lístok na celodenný výlet si kúpite deň vopred v miestnych cestovkách v Thong Sala alebo cez svoj hotel. Ja som išla spoločnosťou Orion, ktorá mala síce pomalšiu loď, ale všetko super klapalo a bola som spokojná.

Cena za dospelú osobu je u všetkých spoločností okolo 2200 THB (vrátane kajakov, výstroje, jedla, nealko nápojov a vstupu do národného parku).

Ko Phangan rady a tipy

Prvá zastávka – šnorchlovanie

Ko Phangan rady a tipy

Ko Phangan rady a tipy

Druhá zastávka – kajaky

Ko Phangan rady a tipy

Emerald Lake

Ko Phangan rady a tipy

Tretia zastávka – vyhliadka

Ko Phangan rady a tipy Ko Phangan rady a tipy

Potápanie

Pokiaľ ide o potápanie, mnohí chodia skôr na ostrov Ko Tao, ktorý je vyslovene ideálny pre potápačov. Ko Tao má prestížne meno v oblasti potápania, ale pravda je taká, že aj Ko Phangan má skvelé možnosti na potápanie. Ko Tao síce ponúka viacero skvelých miest na potápanie, ale z oboch ostrovov sa organizujú potápačské výlety k tomu istému populárnemu miestu – tzv. Sail Rock. V prospech Ko Phanganu svedčí nižšia cena a menej ľudí na lodi.

Na ostrove nájdete mnoho potápačských kurzov a výletov. Nie je nutné nič rezervovať vopred.

Cena za potápanie je vždy výhodnejšia, ak ste certifikovaný potápač (2500 THB/deň k Sail Rock). Začiatočníci zaplatia o niečo viac (3500 THB/deň k Sail Rock). Potápačské kurzy sú 2 až 4 dňové.

(Ceny sú uvedené podľa spoločnosti Pirate Divers, ktorá funguje na severozápade ostrova v Haad Salad.)

Šnorchlovanie

Zatiaľ čo pri potápaní nie je veľký rozdiel medzi ostrovmi Ko Phangan a Ko Tao, na šnorchlovanie je naozaj lepší Ko Tao. V oblasti Ko Phanganu je plytké piesočnaté dno, kým z Ko Tao vás vezmú šnorchlovať priamo na koralový útes. Ak už máte skúsenosti so šnorchlovaním, tak Ko Phangan vás až na pár pekných páskovaných rýb veľmi neočarí.

Cena je okolo 1000 THB/deň vrátane výstroje.

Večerný trh Phantip

Mňam! Tak tento trh v Thong Sala si nesmiete nechať ujsť! Za veľmi prijateľné „neturistické“ ceny sa môžete dosýta najesť výborných miestnych thajských jedál. Mango sticky rice, masaman curry, jarné rolky, pad thai, sushi, ryby, mäso, ale aj západné jedlo ako pizza a burgre za fajn ceny. Trh sa koná každý večer a začína už pred zotmením.

 

[adinserter block=”10″] Na svoju aktuálnu cestu po Ázii som sa zbalila do:

[adinserter block=”11″]

Tento kufro-batoh je úžasný! Je pevný, praktický, má extra priehradku na laptop a je dostupný v mnohých pekných farbách. Ja mám tyrkysový. 😉

 

Full Moon Party

O Full Moon Party som počula dobré aj zlé feedbacky. Ja som sa jej úspešne vyhla. Ale rozumiem, že mladí sa chcú niekedy poriadne zabaviť. Takže ak toto je vaša šálka kávy, tu nájdete viac informácií o lístkoch a harmonograme na rok 2018. Ak by ste Full Moon Party prepásli a boli by ste z toho smutní, existuje aj Half Moon Party. Tá sa však koná na úplne inom mieste, konkrétne uprostred džungle v Baan Thai Jungle.

Ja osobne nie som veľký fanúšik masových alkoholizovaní. Radšej si vychutnám pohárik dobrej whisky v kruhu rodiny či priateľov.

 

A na večery so špeciálnymi ľuďmi sa hodí niečo naozaj špeciálne, nemyslíte?  Jack Daniel´s Honey s naozajstným medom.


Ubytovanie

Na Ko Phangane nájdete širokú cenovú škálu ubytovania. Od hostelov pre backpackerov za 100 THB/noc (najmä v oblasti Baan Thai a Haad Rin) až po luxusné hotely.

Ja som zvolila zlatú strednú cestu.

Najviac sa mi páčilo v Haad Salad Resorte. Bývala som v bungalove za 700 THB/noc. Tento hotel síce nie je priamo na pláži, ale od mora je vzdialený iba 50 m, čo by človek kameňom dohodil. Bungalov bol pekný, čistý, útulný, personál bol veľmi milý a starostlivý. Miesto je ideálne pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšie prostredie. Vhodné je pre rodiny s deťmi, pre páry aj pre digitálnych nomádov. Ja som milovala svoju terasku, kde som mohla ráno cvičiť jogu a večer pracovať. Mala som stôl, zástrčku, wifi a tieň, takže mi nesvietilo do monitora slnko.

Moje osobné odporúčanie je ubytovať sa v nejakom peknom bungalove. Pre sólo cestovateľa sa to až tak neoplatí, ale pre dvojice je to ideálne. A ak máte navyše bungalov na pláži s teraskou a výhľadom na more… Tomu sa nedá odolať.

Ko Phangan rady a tipy

Môj milovaný bungalov v Haad Salad Resorte. Tu som pracovala aj oddychovala.

Ko Phangan rady a tipy

Haad Salad Resort

Ceny

Bohužiaľ, už aj Ko Phangan je dosť turistický a tomu má prispôsobené aj ceny. Dalo by sa povedať, že v porovnaní so severným Thajsko (Chiang Mai, Chiang Rai) má Ko Phangan o 30-50 % vyššie ceny. Stále je však lacnejší ako Ko Samui a Ko Tao.

 • Jedlo – od 60-150 THB za hlavné jedlo. Zvláštne bolo, že v odľahlejšej oblasti Haad Salad boli ceny reštaurácií nižšie ako v meste Thong Sala. Na druhej strane v Haad Salad nebol obyčajný obchod, kde by sa dali kúpiť potraviny, pečivo či ovocie. Ak chcete ušetriť, vyhľadávajte miestne thajské lokály, kam sa chodia najesť aj domáci. Lacno a chutne sa dá najesť aj na večernom trhu Phantip v Thong Sala (ca. 50-60 THB/jedlo).
 • Motorka – od 250 THB/deň a cena je jednotná na celom ostrove. Na ostrove je veľmi bežné prenajať si motorku. Oplatí sa vám to hlavne, ak ste dvojica.
 • Benzín – 40 THB/liter
 • Práčovňa – 30-50 THB/kg
 • Taxík – po ostrove premávajú otvorené mininákladiaky (songtaew), ktoré sú dosť drahé a ceny sa vám nepodarí výrazne zjednať. Napr.: Thong Sala – Haad Salad 300 THB, Thong Sala – Zen Beach 150 THB.
Ko Phangan rady a tipy

Večerný trh Phantip, Thong Sala

Ko Phangan rady a tipy

Doprava

Trajekt

Na Ko Phangan sa dostanete trajektom z mesta resp. letiska Surat Thani. Lístok si môžete kúpiť osobitne:

 • vopred napríklad na stránke ferrysamui.com, alebo
 • na mieste po prílete, ale v čase hlavnej sezóny si možno budete musieť počkať na najbližší voľný trajekt.

Cenovo to vychádza v oboch prípadoch rovnako – 500 THB za trasu Surat Thani Airport – Ko Phangan (ca. 4 hodiny). Na letisku vás vyzdvihne klimatizovaný autobus, odvezie do prístavu a odtiaľ pokračujete trajektom na Ko Phangan, konkrétne do mesta Thong Sala. V cene je už zahrnutý autobus aj trajekt.

Hoci som mala kúpený lístok na konkrétny autobus a konkrétny trajekt, nakoniec ma naložili na skorší trajekt, takže som na Ko Phangan prišla skôr ako bolo v pláne. Čas na lístku teda nezohráva veľkú rolu. Ak majú na palube voľno, pustia vás automaticky na skorší autobus resp. trajekt.

Joint ticket

V Thajsku je bežné kupovať spojené lístky (tzv. joint ticket), v ktorom máte zahrnutý autobus/vlak/letenku + lístok na trajekt na konkrétny ostrov. Takéto druhy lístkov sú časté cenovo výhodnejšie. Ponúkajú ich mnohé mieste cestovné agentúry alebo si môžete takýto lístok zohnať aj sami online napríklad na stránke 12go.asia.

Preprava medzi ostrovmi

Ak chcete z Ko Phanganu pokračovať na iný ostrov (napríklad na Ko Tao, Ko Samui alebo na Phuket či kdekoľvek inde), lístok na trajekt kúpite cez svoj hotel alebo v prístave v Thong Sala. Trajekty premávajú niekoľkokrát denne. Cena za trajekt Ko Phangan – Ko Tao je 350-480 THB v závislosti od spoločnosti.

 

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

Poznáte iné krásne ostrovy v Thajsku, ktoré sa oplatí vidieť? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

Boli ste už v Thajsku a tiež ste si zamilovali thajské jedlo? Prečítajte si článok o kurze varenia v Thajsku a získajte recept na pad thai.

Chystáte sa do Thajska? Toto autentické trhovisko v Bangkoku, cez ktoré prechádza vlak, nesmiete vynechať!

4

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *