Mobilné aplikácie, ktoré sa mi pri cestovaní osvedčili

Autor:

Nebuď zvedavý, budeš skoro starý! Zamýšľali ste sa niekedy nad týmto známym príslovím, ktoré odsudzuje ľudskú zvedavosť? Keby sme predsa neboli zvedaví, stagnovali by sme. Nič by sme sa nedozvedeli, nenaučili.

Aj vy máte známeho, ktorý rád pozerá cudzím ľuďom do chladničky? Starú mamu, ktorá vyzvedá, čo varila nevesta na obed? Návštevu, ktorá röntgenovými očami prezerá knihy na vašej poličke, aby z toho usúdila, akým ste človekom?

Moja kamarátka Janka chcela nedávno vedieť, aké mobilné aplikácie používam. Vďaka jej špeciálnej zvedavosti vznikol tento článok. Spísala som tie mobilné aplikácie, ktoré sa mi pri cestovaní osvedčili. Zoradené sú podľa kategórií peniaze, mapy a navigácia, ubytovanie, VPN, fotenie, úprava fotografií, komunikácia, reštaurácie, zábava a relax.

Peniaze

XE Currency

Jednou z prvých informácií, ktorú pri cestovaní potrebujem, je aktuálny kurz cudzej meny. Konkrétnu čiastku viem rýchlo konvertovať cez mobilnú aplikáciu XE Currency, ktorá funguje aj offline a je dostupná tak pre Androidy, ako aj pre iPhone či iPad.

Splitwise

Keď cestujem v skupinke kamarátov, veľmi sa nám zíde aplikácia na rozdelenie výdavkov. Najmä, ak je nás veľa a strácame prehľad o tom, kto koľko platil a za koho. Do aplikácie jednoducho zapíšete mená a výdavok a aplikácia za vás všetko eviduje a vyráta. Veľmi praktická a užitočná vec. Takýchto aplikácií existuje viacero. Ja mám momentálne nainštalovanú bezplatnú mobilnú aplikáciu Splitwise.

Revolut

mobilné aplikácieÚžasný vynález. Ide o akúsi internetovú peňaženku, vďaka ktorej v zahraničí ušetrím. Ako to funguje? Ak ešte Revolut nemáte, cez tento link sa zadarmo zaregistrujete a objednáte si platobnú kartu Revolut Mastercard. Založíte si tým účet, na ktorý prevediete ľubovoľnú sumu, ktorú budete v zahraničí potrebovať. Najlepšie je, že platíte vždy v aktuálnom medzibankovom kurze, čo je výhodnejšie ako zmeniť peniaze v zmenárni (príklad: v Nepále som za väčší nákup platila Revolut kartou pri kurze 1€ = 122,19 NRP, zatiaľ čo v zmenárniach mali kurz 1€ = 120,78 NRP). Okrem toho vyberáte z bankomatu do 200 resp. 400 eur bez poplatkov v závislosti od druhu vašej Revolut karty.

[adinserter block=”22″]

Mapy a navigácia

Waze, Sygic a Maps.me

Pokiaľ ide o navigačné aplikácie, kritériom je hlavne krajina, v ktorej sa nachádzam. Na domácich cestách používam Waze. Žiadna novinka, však? Vo vyspelejších zahraničných krajinách (Austrália, Nový Zéland, západná Európa) zvyknem používať Sygic.

V menej vyspelých a rozvojových krajinách používam starú dobrú mobilnú aplikáciu Maps.me. Je to offline mapa, takže nepotrebujem na jej používanie internet. Stačí si vopred stiahnuť mapu danej krajiny resp. regiónu. Používam ju už roky a úplne mi vyhovuje. Maps.me je super hlavne pri pešom sightseeingu, sú na nej totiž vyznačené reštaurácie, puby, hotely, hostely, pamiatky, stanice a zastávky a rôzne ďalšie objekty. Môžete si označiť a uložiť (bookmark) konkrétne body. Túto appku mám fakt rada!

VPN

ExpressVPN

Oveľa viac ako chorôb sa na cestách obávam nezabezpečeného pripojenia na internet a krádeže údajov (prihlasovacích mien, prístupových hesiel, čísel kreditiek, atď.). Bez VPN-ky sa na otvorenú verejnú Wi-Fi veru nepripojím. V takýchto prípadoch vždy používam VPN – virtuálnu súkromnú sieť.

Konkrétne používam ExpressVPN, ktorú mám nainštalovanú na mobile aj v notebooku. Je to platená VPN-ka a momentálne jedna z najlepších a najpopulárnejších na trhu. Platím za ňu 99,95 USD/ročne, ale neľutujem ani cent. Určite vám ju odporúčam a teraz máte navyše 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

Samozrejme, na trhu je aj kopec bezplatných VPN-iek. Viac o tejto službe sa dozviete aj v mojom článku Čo je to VPN a ako bezpečne surfovať na internete.

Fotenie

Canon Camera Connect

Pomocou aplikácie Canon Camera Connect si prepojím zrkadlovku so smartfónom a následne viem urobiť snímky na diaľku, keď ma nemá kto odfotiť. Vďaka tejto aplikácii si viem potom okamžite stiahnuť fotku do mobilu, upraviť ju a postnúť na internet. Praktické a rýchle. Táto aplikácia sa, samozrejme, vzťahuje iba na fotoaparáty Canon. Príslušnú aplikáciu si stiahnite podľa značky svojho aparátu.

Úprava fotografií

Snapseed

Výborná aplikácia na úpravu fotografií je Snapseed. Pracuje sa v nej jednoducho a navyše je zadarmo. Hoci ju mám nainštalovanú, akosi lepšie sa mi pracuje v Lightroom CC. Obe mobilné aplikácie sú však veľmi podobné.

Lightroom CC

Mobilná aplikácia Lightroom CC mi sadla viac zrejme preto, lebo aj na laptope používam na úpravu fotografií tento softvér. Mobilnú verziu Lightroomu mám dokonca ešte radšej ako tú na desktope. Mobilná aplikácia Lightroom CC má skvelú, bezplatnú, user friendly verziu. Ja som si dokonca priplatila za prémiové služby (4,99 eur/mesiac), pretože v bezplatnej sú niektoré funkcie zablokované. Na bežné používanie vám však jednoznačne postačí aj bezplatná verzia.

Perfect 365

No konečne prišli na rad beautyfiltre! Niektorí ich odsudzujú, iní milujú. Z aplikácií, ktoré som vyskúšala, sa mi pozdáva iba Perfect365. Ja som doteraz postla na sociálnu sieť iba jednu jedinú fotku upravenú beautyfiltrom, lebo som si ním chcela zmeniť farbu vlasov na modro. Ale čo ja viem. Občas, keď má človek zlý deň a vyzerá ako strašiak, prečo by sa nemohol trošku prikrášliť virtuálnym make-upom? Čo poviete na takúto zmenu pred a po?

Komunikácia

Skype, Whatsapp, Messenger, Telegram

Tak v tejto oblasti vám veru veľa nového neprezradím. Používam klasické aplikácie Skype, WhatsappMessenger. Akurát pred cestou do Iránu som si pridala aj ďalšiu komunikačnú aplikáciu Telegram, pretože Iránci ju veľmi radi používajú a preferujú pred ostatnými spomínanými appkami. Keď sme dohadovali ubytovanie alebo dopravu s miestnymi, tak väčšinou cez Telegram.

Ubytovanie

Airbnb

Väčšinou cestujem s laptopom, a preto aj ubytovanie cez Airbnb si rezervujem cez počítač. Mám síce nainštalovanú aj mobilnú aplikáciu Airbnb, ale úprimne povedané, nepostrehla som, žeby mala nejaké výhody v porovnaní s webovou stránkou. Asi by som sa zaobišla aj bez nej…

Ak ešte nemáte založený účet na Airbnb, využite môj kupón a získate aj 30 eur zľavu na prvú rezerváciu. Viac informácii sa dozviete v článku Všetko, čo chcete vedieť o Airbnb.

Jedlo

Happy Cow

Netajím sa tým, že som vegetarián. (Nie, nejem ani ryby, milí zvedavci.) Väčšinou s tým na cestách nemám problém a vždy nájdem pod zub čosi chutné a bezmäsité. V prípade, že sa ocitnem v krajine resp. v meste, kde je takýchto reštaurácií pomenej, alebo chcem ušetriť čas hľadaním, pomôže mobilná aplikácia Happy Cow. Je jednou z najlepších a najpopulárnejších aplikácií tohto druhu. Pokrýva až 180 krajín sveta, v ktorých vyhľadá vegetariánsku alebo vegánsku reštauráciu resp. reštauráciu, ktorá ponúka aspoň zopár vegetariánskej jedál. Aplikácia je síce platená, ale stojí iba 3,99 eur. Existuje aj bezplatná verzia HappyCow, ale v porovnaní s platenou verziou má určité deficity. Ak pouvažujete inštalovanie aplikácie za zbytočné, môžete využiť napríklad iba webovú stránku Happy Cow.

Zábava a relax

Audible

Počas dlhých letov a presunov autobusom či vlakom rada počúvam audioknihy. Najviac som si frčala na príbehu Vražda v Orient Exprese od Agathy Christie, ale počúvam najmä audioknihy o meditácii. Používam na to mobilnú aplikáciu Audible. Samotná aplikácia je síce zadarmo, ale spoplatnené sú potom konkrétne audioknihy. Sú tam aj nejaké zadarmo, ale väčšinou stoja za figu. Dobrá správa však je, že aplikácia má 30-dňovú trial verziu, takže si to môžete bezplatne vyskúšať a v prípade nespokojnosti do 30 dní zrušiť.

Insight Timer

Jednou z najpopulárnejších mobilných aplikácií na účely meditácie je Insight Timer. Obsahuje množstvo vedených meditácii (guided meditation) na rôzne témy. Je skvele premyslená, obsahuje aj relaxačnú hudbu, prednášky, rozhovory a zakaždým vidíte, koľko ľudí na svete v danom čase okrem vás ešte medituje. Fajn meditačná pomôcka, nielen na cesty.

SkyView Free

Nedávno ma veľmi nadchla aplikácia SkyView Free, ktorá presne podľa mojej polohy zobrazuje hviezdy, súhvezdia a planéty. Zíde sa mi to, lebo som strašný slepúch a hviezdne kráľovstvo vidím poslabšie. Vďaka tejto appke som aspoň ako tak v obraze, čo je nado mnou. Škoda, že som o nej nevedela ešte skôr, napríklad počas cesty na Pamir Highway alebo na iránskej púšti, kde bolo hviezdne nebo neskutočné. Aplikácia je zadarmo a funguje tak, že jednoducho zdvihnete telefón pred seba alebo nad seba a ihneď identifikuje na akú hviezdu, planétu resp. súhvezdie sa pozeráte.

Aplikácie, ktoré som dala na čiernu listinu

Okrem toho existuje množstvo aplikácií, ktoré sú vyvinuté vyslovene na cestovanie, no vôbec ich nepoužívam. Keďže som zástancom minimalizmu vo všetkom, niektoré aplikácie mi pripadali skôr ako žrúti času a pamäte telefónu, než skutočné pomôcky. Napríklad mobilné aplikácie Where is Public Toilet (na vyhľadávanie verejných záchodov) a PackPoint (na uľahčenie balenia prostredníctvom zoznamu vecí) som odinštalovala po pár sekundách, lebo som ich považovala za nepotrebné blbosti. Ale každý máme iný vkus a možno niekomu pri cestovaní pomôžu práve tieto aplikácie.

[adinserter block=”26″]

Som veľmi zvedavá, ktoré z uvedených mobilných aplikácií používate aj vy a aké ďalšie poznáte. Áno, viem, skoro zostarnem… Ale nevadí, nešetrite ma! Pokojne do komentára pod článkom pridajte „svoje“ osvedčené mobilné aplikácie, ktoré vám cestovanie uľahčujú či spríjemňujú.

Na záver ešte jedna hádanka: Čo myslíte, ktoré mobilné aplikácie som použila na vytvorenie titulného obrázku? ?

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

3
3 Responses
 • Aleš
  23 októbra, 2018

  Super, zas som o nieco viac mudrejsi. Dakujem?
  Mne sa este osvedcila na ubytovanie HOSTELWORLD na pripravu miesta pred fotenim EXATE GOLDEN HOUR a na kontakt s domacimi TINDER?

  • Marta Rajková
   23 októbra, 2018

   Ďakujem za komentár a tipy, Aleš. Takže Tinder nie je iba vyslovene “dating” – app? Ja som to nikdy nepoužívala, som zrejme total out… 😀

 • milan
  17 júla, 2021

  Super popis.
  Ďakujem, odskúšam to prejsť z BA do Štúrova s jedným prenocovaním na trase a s pobytom v Štúrove,
  aby som lepšie spoznal jeho okolie.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *