O rok staršia. Snáď aj múdrejšia

Autor:

Ďakujem vám za všetky krásne priania. Priali ste mi toľko vecí, ktoré sa mi v živote zídu. Kiežby sa splnili… Mám pocit, ako keby ste mi zabalili do batôžka pred ďalšou cestou samé dobroty. Namiesto pagáčov dobré želania. Mnohí ste mi písali, že som inšpiratívna osoba, až som sa z toho trochu opustila. Inšpiratívna osoba musí ísť predsa vzorom, no ja robím stále toľko chýb… Môže mať aj inšpiratívna osoba čierne myšlienky? Som o rok staršia. Snáď aj múdrejšia.

 

Aj fail je cesta

V decembri na svoje narodeniny väčšinou sumarizujem aj celý uplynulý rok. Nebol to ľahký rok. Bol plný veľkých ups a asi ešte väčších downs. Raz si hore, raz dole.

„V dnešnej dobe sa fail považuje za niečo, čo odsudzujeme. Sme odmalička učení byť skvelí, výnimoční, všetko robiť na jednotku a uspieť. Ale aj neúspech je cesta. Ukáže ti, že tadiaľ tvoja cesta nevedie,“ povedal mi múdry brat.

Svätá pravda. Najviac som sa vždy naučila z failov. Najprv klesnem špirálou temna na úplné dno a potom sa pozviecham a vstanem ako fénix z ohňa a prachu. Ak sa nepoučím, spadnem na papuľu ešte raz. Tento rok nielen obrazne. Marte však ani krvavé kolená nestačili.

 

Hanba a pocit viny sú slepá ulička

Keď som bola malá, mama mi hovorievala, že hanbou je klamať a kradnúť. Hovorila to preto, lebo vždy vedela, že si beriem veci príliš k srdcu a zdrvím sama seba pod ťarchou extrémne zveličenej hanby za veci, ktoré sú pre iných maličkosti. Kvárim sa do nemoty, hľadám chybu v sebe a som na seba príliš prísna.

A predsa bolo v živote toľko vecí, za ktoré som sa hanbila. A to nekradnem, ani neklamem. Kiežby som niekedy klamať vedela! Vyhla by som sa toľkým nepríjemnostiam. Ale neviem, nechcem a nebudem.

Keď som si už myslela, že som ustála facku sprava, na záver prišla jedna ešte rýchlejšia zľava. A opäť otázky čo som to spravila, prečo, načo, čo sa mám zase naučiť, ako tomu porozumieť, ako s tým žiť? Pocit hanby a viny.

„Nehanbi sa,“ povedal brat. „Hanba ti nepomôže a neposunie ťa nikam.“

Jednou z najlepších vecí, aké som pre seba tento rok spravila, bol 10-dňový kurz v nepálskom kláštore. 10 dní bez zbytočného reptania, len meditácie, učenia a práca s vlastnými emóciami. V prospech seba a všetky živé bytosti. A tam nám povedali: „Pocit viny nikam nevedie, je to slepá ulička. Človek tým iba stagnuje. Treba sa poučiť, urobiť zmenu a ísť ďalej.“

Joga a prítomnosť

K joge som sa tiež dostala poriadne až tento rok. Nielenže som vďaka nej fit a cítim sa super, ale dostáva ma do prítomnosti. Vytiahne ma z chaosu, neporiadku a pevne postaví do prítomného momentu. Za veľa vďačím joge so Žabkou z Yogahouse. Neviem ako to je to možné, ale zakaždým, keď tam prídem, tak mi to prinesie presne ten odkaz, ktorý práve potrebujem počuť. Napríklad včera, keď som sa snažila stráviť nestráviteľné. „Nechaj pustiť do zeme všetko to, čomu nerozumieš. Možno to pochopíš o pár dní, týždňov alebo rokov. Nemusíš všetkému rozumieť hneď.“

[adinserter block=”4″]

Prajem si zakryť snehom minulosť

Napriek tomu, že mi horia pod zadkom dôležité termíny, na svoje narodeniny som si spravila day off. Obyčajný pokojný deň, v ktorý som zakryla minulosť snehom.

Kam idete studené časy?

Ideme sem, k vám. Zmraziť vaše hriechy, schladiť vaše oči, vaše krvou podliate oči.

Kam idete búrkové vetry?

Pocítiť pach ľahostajnej žlče, pozametať pleseň ponosovania, zakryť snehom minulý rok, toľkými ťarchami zakalený minulý rok.

Kam idete bláznivé srdcia?

K vám, zomrieť od žiaľu. Či sa na hrmot zobudíte? A predsa nám zostanete, nadovšetko, zostanete.

Ghymes: Hová Mentek? (v mojom voľnom preklade)

Ďakujem životu za všetky uplynulé úspechy aj pády. A k tomu všetkému, čo ste mi priali, si prajem aj pokoru, opatrnosť a rozvahu.

A pre nás všetkých si želám, aby sme poznali a počúvali samých seba a všímali si znamenia okolo seba. Všetko je tu okolo nás. Stačí po tom siahnuť alebo nechať tak, ak to nie je určené nám…

 

S láskou a inšpiráciou,

Vaša Marta

 

 

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

 

3
Bez tagov 0 Komentárov 3

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *