Cestovanie vo dvojici: Príbehy slovenských cestovateľských párov

Autor:

Povráva sa, že dlhodobé cestovanie partnerský vzťah buď posilní alebo ho zničí. Dobrodružstvo na cestách vraj skončí väčšinou svadbou alebo rozchodom. Oslovila som preto štyri známe cestovateľské páry, ktoré dlhodobé cestovanie vo dvojici zažili, aby prezradili ako to bolo v ich prípade. Dva príbehy viedli k svadbe, jeden pár svadbu práve chystá a ten štvrtý šťastne randí naďalej. Napokon, nejaké tie skúsenosti s dlhodobým cestovaním vo dvojici mám aj ja. Tak teda pridávam aj svoje retrospektívne postrehy z minulosti.

 

Výstrahy pred cestou neberte príliš vážne

Ani jeden z párov sa neobával, že by im cestovanie vo dvojici pokazilo vzťah. Manželom Remišovcom z Bronco namiesto hotela to nikdy ani nenapadlo. Známa dvojica Cestujemespolu si bola vedomá, že to bude „veľká skúška a veľké riziko,“ ako prezradila Hanka, keďže poznajú páry, ktoré po dlhej ceste dopadli tak aj onak. „Obaja sme však boli nastavení tak, že to bude naše najúžasnejšie spoločné dobrodružstvo a tak to aj našťastie dopadlo,“ dodáva. Hanka a Jožko sa len nedávno zobrali. Svadba už o niekoľko mesiacov čaká aj cestovateľský párik Ágnes a Laciho z Work.Save.Travel.Repeat. „Už po našej prvej spoločnej ceste sme si boli vedomí, že lepšieho parťáka na cesty by sme si ani želať nemohli,“ hovorí Ágnes. No a štvrtý párik tiež nebral strašidelné scenáre príliš vážne. „Obavy tam určite boli, ale brali sme to tak, že bude ako bude,“ spomína na obdobie pred ročnou cestou po Ázii dvojica Veronika a Peťo alias FasaTrasa.

Cestovanie vo dvojici

Dvojica Bronco namiesto hotela v Mongolsku

Cestovanie vo dvojici

Načo im hotel, keď môžu bývať v oveľa lepšom…

Cestovanie vo dvojici

Hanka a Jožko z Cestujemespolu.com si pripíjajú pri Salar de Uyuni v Bolívii

Cestovanie vo dvojici

Dvojica Cestujemespolu v Kathmandu

Vkuse spolu 24 hodín denne, ponorka visí v povetrí

Zuzka a Martin Remišovci prešli na svojom Forde Bronco tisíce kilometrov a zažili rôzne adrenalínové momenty. „Každý si hneď predstaví, že sme pol roka spolu zavretí v aute, a tak ponorka zaručene musí prísť. Ale treba si uvedomiť ten obrovský rozdiel v živote na expedícii a doma. Na cestách sa cítite ako malé deti v Disneylande. Každý deň vás čakajú nové a nové podnety, či už prírodné krásy, noví ľudia alebo aj ďalšie poruchy a problémy, ktoré je potrebné riešiť. Človek je rád, že to vôbec dokáže všetko spracovať, nemá čas na nudu a už vôbec nepozná stereotyp,“ hovorí Zuzka.

Hanka z Cestujemespolu si pamätá, že po pár týždňoch cestovania sa začali jeden druhého pýtať, či už majú ponorku. „Čakali sme kedy príde, potom sme na to nejako zabudli, prestali sme si to uvedomovať a tá povestná ponorka nakoniec ani neprišla.“

Na cestách sa cítite ako malé deti v Disneylande.

Ponorka vraj ale postretla párik FasaTrasa. „Nika sa raz vo Vietname snažila zdrhnúť na motorke a raz v Indonézii sa dokonca odsťahovala do iného ubytovania. Vydržalo to však len jednu noc a bolo to opäť dobré,“ spomína s humorom Peťo.

Ja som sa tiež raz odsťahovala počas 9 mesačnej cesty od svojho teraz už bývalého frajera a spolucestovateľa. Bolo to v Kathmandu a tiež mi to nevydržalo o nič dlhšie ako Veronike. Nemôžem však povedať, že by to bolo kvôli ponorke. Vnemov je počas cestovania enormne veľa na to, aby dostal človek naozajstnú ponorku. To však neznamená, že občas neprídu menšie krízy. Podstatné je, ako vzniknutý problém či nepríjemnú situáciu vyriešite.

Ako vyriešiť krízu

„V prvom rade sa treba zmieriť s tým, že konflikty tam budú a nebude sa dať pred nimi nikam utiecť. Z času načas si to treba s chladnou hlavou vyjasniť, byť k sebe úprimný a neudržiavať nijaké tajomstvá,“ prezrádza svoj recept na riešenie krízových situácií Peťo.

Pokiaľ ide o Hanku a Jožka, ani pri vzniknutí krízy nechceli jeden druhého nechať osamote, takže všetko riešili spolu. „Radšej sme si veci vydiskutovali, dali sme si dobré jedlo či drink a pokračovali v tom, čo nás baví.“

O tom, že občas môže pomôcť naozaj iba taká maličkosť ako dobre sa najesť, vie svoje aj dvojica Bronco namiesto hotela. „My sme si vedeli skočiť do vlasov napríklad kvôli navigovaniu. Keď vojdeš do mesta, ktoré je na mape znázornené bodkou a manžel sa ťa stále pýta, kam má odbočiť, no čo mu odpovieš? V zmysle bodky do kruhu? No zistila som, že, keď sme hladní, tak sa tento stav exponenciálne zhoršuje. Lebo nielen muži sú nervózni, keď sú hladní, ale aj ja,“ hovorí Zuzka, ktorej humor zjavne nikdy nechýba.

[adinserter block=”22″]

A ako rieši krízy na cestách štvrtý pár Ágnes a Laci? „Stále treba mať plán B ku každej situácii, aby hádka nezničila zážitok, lebo tie zážitky sú na celý život.“

Ja si myslím, že pri cestovaní vo dvojici veľmi pomáha aj socializovať sa s miestnymi alebo s inými cestovateľmi. Na cestách stretnete kopec zaujímavých ľudí a občas dobre padne porozprávať sa aj s niekým iným ako s „tým svojím“. Možno vám niekto nečakane aj dobre poradí. Prídete na iné myšlienky a podarí sa vám pozrieť sa na veci inak.

Veronika a Peťo zažili počas roku na cestách aj niečo naozaj výnimočné. Strávili 10 dní v budhistickom kláštore v Nepále, kde dokonca dobrovoľne držali sľub mlčanlivosti. „Desať dní sme strávili oddelene a bol to celkom fajn oddych. Výsledkom bolo, že po pobyte v kláštore sme si jeden druhého vážili viac ako predtým. Po určitom čase tak intenzívneho cestovania má však vzťah tendenciu dostať sa späť do starých koľají. Nebolo by preto na škodu zopakovať si takéto ,sústredenia‘ z času načas,“ hovorí dvojica FasaTrasa.

Cestovanie vo dvojici

FasaTrasa na laoských lanových dráhach

Cestovanie vo dvojici

Peťo a Veronika v sedle Thorong La (5416 m) na treku okolo Annapurny, Nepál

Cestovanie vo dvojici

Ágnes a Laci alias Work.Save.Travel.Repeat na Islande

Cestovanie vo dvojici

a v Mexiku…

Výhody cestovania vo dvojici

Dvojica Work.Save.Travel.Repeat vidí najväčší benefit jednoducho v tom, že zážitky majú spoločné a spoločne o nich budú raz aj hovoriť svojim vnúčatám. Oddelene by už ani necestovali. Laci raz vyhral cestu do Dominikánskej republiky pre jedného. „Odmietol som ísť sám a urobil by som tak znovu. Vtedy sme si povedali, že už všade len dvaja,“ hovorí Laci.

FasaTrasa si dlhodobé cestovanie vo dvojici tiež pochvaľuje. „Aj keď veríme, že cestovanie osamote je super, nám sa páčilo tie zážitky zdieľať a užívať si to s tým druhým. Okrem toho sa tešíme, že sa nám podarilo spolu aj vrátiť,“ hovorí mladý párik.

Cestovanie vo dvojici človeka aj veľa naučí. Hanka z Cestujemespolu to konkretizuje takto.

„Najčastejšie sme narážali na to, že som dostala za úlohu vybrať miesto, kam sa pôjdeme najesť. Lenže ja som ,pani nerozhodná‘, takže kým sa mi podarilo vybrať optimálnu reštauráciu, tak sme sa niekedy celkom dlho motali po meste. V konečnom dôsledku nám to však prospelo. Jožko si vytrénoval svoju trpezlivosť a ja som sa naučila promptnejšie sa rozhodovať.“

Za ďalšiu veľkú lekciu z cestovania považuje Hanka hospodárenie s peniazmi. „Už na cestách sme mali spoločný rozpočet. Cestovanie vo dvojici pekne ukáže, aké majú partneri hodnoty a ako sa vedia dohodnúť na spoločných výdavkoch. Veľakrát to môže byť neskôr v partnerskom živote kameň úrazu. U nás to fungovalo veľmi dobre a vieme to teraz aplikovať aj v manželstve.“

Cestovanie vo dvojici

Zásnuby na cestách ala Cestujemespolu

Cestovanie vo dvojici

Dvojica Bronco namiesto hotela si užila aj adrenalínové chvíľky, napríklad pri zdolávaní sibírskych “mostov” 

Tajomstvom je kompatibilita, komunikácia a vzájomná opora

„Hlavný dôvod, prečo sme tú dlhú cestu tak pekne zvládli, je povahová kompatibilita a rovnaké priority,“ pokračuje dvojica Cestujemespolu. Obaja sú vraj v rozumnej miere tvrdohlaví, vedia ustúpiť, počúvať sa, vzájomne sa dopĺňať, nie sú ufrflaní a majú rovnaké priority pri cestovaní. Za svoj najväčší tromf teda považujú vzájomnú kompatibilitu. „Jožko je ideálny travel buddy. Som veľmi šťastná, že som vyhrala takúto partnersko-cestovateľskú lotériu. Teraz je môj manžel zároveň aj mojím najlepším parťákom na cesty,“ zdôverila sa Hanka.

Povahovú kompatibilitu medzi sebou potvrdzuje aj dvojica Work.Save.Travel.Repeat. Za svoje najsilnejšie puto však považujú dobrú komunikáciu. „Neustále spolu komunikujeme, stále máme spoločnú tému alebo novú klebetu, ktorú si musíme povedať. Aj v nepríjemných chvíľach vždy nájdeme spoločnú cestu, ktorá je najlepšia pre nás oboch,“ hovoria Ágnes a Laci.

Podľa dvojice Bronco namiesto hotela „práve na cestách zažije človek rôzne vyhrotené situácie, ktoré by doma nezažil a musí im čeliť často unavený, vystrašený či vynervovaný. Práve vtedy zistíte, ako sa ten druhý zachová a či sa dokážete navzájom podporiť. Na ceste ste len vy dvaja, takže musíte bojovať spolu proti aktuálnemu ,nepriateľovi‘. V našom prípade to bolo vždy bolo niečo iné, či už úplatní policajti, nepríjemní colníci, mosty, brody alebo nebezpečne vyzerajúce orlosupy. Ak aj jeden z nás stratí nervy, ten druhý prinúti vynervovanú polovičku pozviechať sa a bojovať ďalej bok po boku. O tom to celé je, byť si vzájomnou oporou a vidieť svetlo na konci tunela,“ opisuje svoje pocity Zuzka.

Potvrdzuje to aj Ágnes. „Ak cesta začína zle kvôli rôznym okolnostiam – strašné izby, zlé počasie, zmeškaný autobus – moja polovička je stále pri mne, aby ma upokojila, že ďalší deň bude lepší.“

Jedna múdra kamarátka mi raz povedala, že vzťah funguje – bez ohľadu na cestovanie – dobre vtedy, keď dvaja ľudia vedia vzájomne tlmiť svoje negatívne vlastnosti a zlé nálady. Úplne súhlasím.

Búrka by nikdy nemala lomcovať vnútri vzťahu, ale nanajvýš zvonku.

Ako to krásne naznačili Bronco namiesto hotela, bojovať sa má spoločne proti vonkajšiemu nepriateľovi, nikdy proti sebe.  

A k tomu pocit, že nie ste sami v tom, čo prežívate, ale aj druhé telo, myseľ a duša vidí a chápe to isté ako vy, musí byť krásny…

[adinserter block=”25″]

Cestovanie vo dvojici nie je ťažké

Dlhodobé cestovanie vo dvojici nie je nič špeciálne ani ťažké. Najmä, ak spĺňate tri esenciálne podmienky – kompatibilitu, komunikáciu a vzájomnú oporu. Potom je cestovanie vo dvojici ľahké, lebo dostanete pomocnú ruku vo všetkom, rozdelíte si úlohy, máte menej stresu.

Ak to nespĺňate, možno nie ste dobrý pár.

Skôr ide o to, že náročné a vyhrotené situácie zažijete na cestách rýchlejšie a intenzívnejšie, ako keby ste sedeli doma na gauči. Celý vzťah to teda akceleruje. Ale podobný efekt získate, keď budete robiť spoločne a dlhodobo akúkoľvek inú aktivitu, pri ktorej sa dostanete do psychicky a fyzicky náročných situácií, takže vypláva na povrch všetko pozitívne aj negatívne. Je len na vás, ako z toho vykorčuľujete.


Bronco namiesto hotela

Cestovanie vo dvojici: Príbehy slovenských cestovateľských párovMusím sa priznať, že som už dlhodobo veľkou faninkou Zuzky a Martina Remišovcov. Namiesto hotela bývajú na cestách vo svojom vymakanom Forde Bronco, sú naozaj vtipní a natáčajú super videá, takže hltám každé ich dobrodružstvo. Sú spolu už 11 rokov a cestujú od začiatku svojho vzťahu. Prejdenú majú väčšinu Európy vrátane Balkánu, Sardínie a Korziky. V roku 2014 sa vybrali na 5 mesačnú cestu po Ázii. Minulý rok to však zobrali ešte akčnejšie a vyrazili na svadobnú cestu do Mongolska, cez Sibír až k Tichému oceánu. Viac o ich dobrodružných cestách sa dozviete na bronconamiestohotela.com alebo na ich Facebooku.

 

Cestujemespolu

Cestovanie vo dvojici: Príbehy slovenských cestovateľských párovHanka a Jožko Orgonášovci z Cestujemespolu spolu precestovali už veľký kus sveta. Okrem niekoľkých kratších výletov absolvovali vo dvojici 4 mesačnú cestu po Ázii, potom sa presunuli do USA a následne na 2 mesačný trip po Južnej Amerike – konkrétne precestovali Peru, Bolíviu, Argentínu a dostali sa aj do Rio de Janeira. Len nedávno mali svadbu. Ako prezradila Hanka, aj ich zásnuby sa udiali na cestách, konkrétne v Benátkach. „Bol to pre mňa najkrajší deň v živote, okrem svadby samozrejme. Na námestí San Marco sme si potom pripili typickým drinkom aperol spritz. Krajšie zásnuby si ani neviem predstaviť, úplná la dolce vita,“ spomína Hanka. Pridajte sa k ich obrovskému fanklubu na ich Facebooku.

 

FasaTrasa

Cestovanie vo dvojici: Príbehy slovenských cestovateľských párovPod duom FasaTrasa sa skrýva mladá dvojica Veronika Šaradínová a Peťo Ondriaš. Boli spolu už vyše dvoch rokov, keď sa rozhodli dať výpovede a vydali sa na dlhú cestu po Ázii. Prešli 17 krajín a cesta im trvala 365 dní. Za presne jeden rok zažili napríklad transsibírsku magistrálu, piesočné duny v Mongolsku, Vietnam na motorke, dobrovoľníctvo na nepálskej čajovej farme, plávali so svetielkujúcim planktónom v Kambodži, vystúpili na Mt. Fuji a mnohé ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvá. Ich pekné fotky a videá môžete sledovať aj na ich Facebooku.

 

Work.Save.Travel.Repeat

Cestovanie vo dvojici: Príbehy slovenských cestovateľských párovÁgnes György a László Póczos z Work.Save.Travel.Repeat spolu precestovali už 25 krajín. Okrem európskych krajín boli napríklad v Číne, Kambodži, Mexiku aj na Kapverdských ostrovoch. Ako prezradila Ágnes, zásnuby mali byť pôvodne v Dominikánskej republike. Cestovná kancelária však skrachovala, a tak im ostali „iba“ naše Tatry. Aj to bol impulz, keď začali cestovať vyslovene na vlastnú päsť, bez cestovky. Druhýkrát sa zasnúbili v Mexiku a svadbu chystajú na jar. Majú svoj blog a najmä úspešný profil na Instagrame.

 

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

 

10
Bez tagov 0 Komentárov 10

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *