Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Autor:

Prišiel čas zúčtovania so starým rokom. Čo ste v roku 2017 zažili, čo ste sa naučili a čo, naopak, zanedbali či nezvládli? Ja mám za sebou neľahký, ale dôležitý rok. Rada by som vám z neho ukázala v obrazoch momenty z mojich ciest, ktoré boli najkrajšie, najintenzívnejšie alebo ma najviac posunuli vpred. Keďže rok má 12 mesiacov, aj ja som symbolicky vybrala 12 najlepších fotografií a momentov.

#1 Everest pri západe slnka a splnu

Najradšej mám výzvy, ktoré ma potrápia fyzicky aj psychicky. Takže na prvom mieste je fantastický trek do Everest Base Campu v Himalájach a najmä deň, keď som vyšla na vrch Kala Patthar (5550 m). Tam vznikla táto fotografia pri západe slnka a zároveň splnu. Nebolo to ľahké, ale o to silnejšie. Pre takéto momenty rada cestujem a žijem.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Pohľad na Everest z vrchu Kala Patthar, Himaláje, Nepál

#2 Meditačný kurz v budhistickom kláštore

Jednou z najlepších vecí, čo som pre seba v roku 2017 spravila, bol 10-dňový meditačný kurz v budhistickom kláštore. 10 dní bez kontaktu s vonkajším svetom, bez telefónu, bez internetu, počítača či fotoaparátu. Počas kurzu sme boli aj svedkami ceremónie (puja) pre dlhý život Lámu Zopa Rinpocheho, zakladateľa kláštora Kopan.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Puja (cereemónia) pre dlhý život lámu v kláštore Kopan, Kathmandu, Nepál

#3 Piesočné duny

Nikdy by som si nebola pomyslela, že sa mi tak budú páčiť púšte. V zásade som skôr „lesný typ“ – mám rada hory, stromy, jazerá a potôčiky. No pohľad na piesočné duny pri zapadajúcom slnku, so silným vetrom vo vlasoch a hidžábe, cítiac na koži pichľavé nárazy piesočných zrniek, ma napĺňa pocitom šťastia. Púšť pri dedinke Varzaneh patrí podľa mňa medzi najkrajšie miesta v Iráne.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Piesočné duny pri dedinke Varzaneh, Irán 

#4 Moje prvé soľné jazero

V roku 2017 som prvýkrát stála bosými nohami v soľnom jazere. Doposiaľ som soľné jazerá videla iba z diaľky, napríklad v Pamíre. Predstavte si namiesto piesku všade bielu soľ a teplú, matnú vodu. Oku lahodiaca modro-bielo-hnedá scenéria. Jeden z naj iránskych zážitkov. Niekedy je soľ naozaj nad zlato.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Kamarátka Katka zladená s iránskou scenériou soľného jazera, Varzaneh, Irán

#5 Iránske ženy a príbehy

Z cestovania v Iráne som bola nadšená najmä vďaka tomu, že som sa dozvedela mimoriadne veľa o živote miestnych – aké pravidlá musia dodržiavať, ako je to so zoznamovaním sa, rande, pytačkami či manželstvom. Iránske ženy som vyspovedala okrem iného na tému módy a dress code. O tom, že Iránky si na svojom vzhľade dajú veľmi záležať, som sa presvedčila na vlastné oči.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Teheránčanky v paláci Golestan, Teherán, Irán

[adinserter block=”4″]

#6 Bukovské vrchy

Prvýkrát na Ukrajine. Tri dni s batohmi na chrbte v príšernej horúčave aj strašidelnej búrke, vlakom aj stopom v slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí. Na ukrajinskej časti nebolo takmer ani nohy, iba my a karpatské bukové pralesy, známe tiež ako Vlčie hory. Tiež drevené kostolíky, tisícročné duby a pocit, že sa zastavil čas. Škoda len, že si tento vzácny prales nechránime dostatočne

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Stužica – Bukovské vrchy, Slovensko

#7 Štart rakety z kozmodrómu Bajkonur

Nemôžem povedať, že by ma okamih štartu rakety, ktorý sme sledovali zo vzdialenosti 2 kilometrov, nejak obzvlášť očaril. Bolo to zaujímavé, to musím uznať. Ale ešte zaujímavejší je pre mňa fakt, že z toho miesta niekto alebo niečo letí do vesmíru. Tiež fakt, že stojíte uprostred ničoty, v púšti medzi zvláštnymi budovami a bývate v hoteli, ktorý má iba jednoposteľové izby, stojíte pri rampe, z ktorej štartoval Gagarin a hlavne, že toto ste ako decko chceli raz vidieť. A potom sem prídete a…

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Štart rakety Sojuz 2.1a Progress z kozmodrómu Bajkonur 14. júna 2017, Kazachstan

#8 Pohoda v Kathmandu

Kathmandu je miesto, kam by som sa vrátila kedykoľvek. Po treku a pobyte v kláštore som tam pobudla ešte týždeň, len tak, pracujúc na článkoch a užívajúc si atmosféru. Vytvorila som si denné rituály ako napríklad ranný čerstvo odšťavený džús vždy od toho istého pouličného predavača, káva, koláčik, večer dal bhat či nepálske pivko Ghorka s kamarátom Subinom. Aj keď mnohí vravia, že atmosféra mesta už dávno nie je to, čo to bývalo za starých hippisáckych čias, pre mňa je Kathmandu láska na celý život.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Nočný Thamel Kathmandu, Nepál

#9 Ružová mešita

Širáz sám osebe síce nepatrí medzi moje top miesta v Iráne, ale nedá mi nezaradiť sem aspoň Ružovú mešitu (Nasir-ol-molk). Milujem farby a táto stavba je predsa len majstrovským dielom vkusnej a čarovnej pestrosti. Navyše, na fotke sú moji veľmi dobrí kamaráti – ďalší dôvod pre zaradenie do rebríčka.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Katka a Veverka v Ružovej mešite, Širáz, Irán

#10 Prekvapivá Kazaň

Okrem toho, že Kazaň ma prekvapila svojou príjemnou večernou atmosférou a dodnes živo vidím a počujem pred sebou študentov, ktorí hrali a spievali v centre mesta, zaujala ma aj etnická pestrosť a symbióza kresťanstva a islamu v tomto meste. Tatárske čižmy v ako keby v jednom botníku s ruskými kozačkami. Krásne.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

V uliciach Kazane, Rusko

[adinserter block=”5″]

#11 EXPO 2017

Svetový veľtrh v Astane bol venovaný energii budúcnosti a kazašský pavilón v tejto téme exceloval. Krásne, pútavé a zábavné. S nemým úžasom som sledovala ako sa tvorí tajfún, ako fungujú konvertory energie vĺn či aký kávovar majú kozmonauti vo vesmíre.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

EXPO 2017, Astana, Kazachstan

#12 Víkend v Mníchove

Po neprestajnom snežení a daždi sa na hodinu umúdrilo počasie. Vybehla som na vrch veže kostola sv. Petra a pri zapadajúcom slnku so slzami stekajúcimi po lícach, ktoré mi do očí vnútila treskúca zima a mrazivý vietor, som si vychutnala posledné pohľady na historické centrum. Do Mníchova som síce išla na koncert London Grammar, ktorý bol na poslednú chvíľu zrušený. Nie všetko v živote ide tak, ako si človek predstaví a treba sa prispôsobiť tomu, čo príde. A tak som si spravila skvelý pohodový víkend. S kávou, veľkými koláčmi, mníchovskými známymi a aj trkotajúc sa na studenej veži.

Najlepšie fotografie a momenty roku 2017

Pohľad na Rathaus z veže Kostola sv. Petra, Mníchov

 

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

 

4

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *