Podunajský kvíz: Otestujte sa z geografie

Autor:

Keďže geografia bol môj obľúbený predmet na gymnáziu H. Selyeho v Komárne (pozdravujem Vás, pán profesor Fehér), sériu kvízov začíname práve týmto predmetom. A nieže budete podvádzať! Zakazujem používanie akýchkoľvek pomôcok – internetov, ujov gúglov a priateľov na telefóne. ?

1. Aká je priemerná nadmorská výška podunajských miest a obcí (Komárno, Iža, Patince, Moča, Kravany nad Dunajom, Mužla, Štúrovo)?

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Komárno - 112 m, Iža - 111 m, Patince - 109 m, Moča - 110 m, Kravany nad Dunajom - 108,5 m, Mužla - 112 m, Štúrovo - 109 m

2. Cestný most, ktorý spája mestá Komárno a Komárom sa nazýva:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Alžbetin most bol postavený v r. 1892 a pomenovaný je po cisárovnej Sissi.

3. Od hraničného priechodu Berg až po Štúrovo vedie slovenská časť Dunajskej cyklistickej cesty. Tá tvorí časť diaľkovej cyklomagistrály EuroVelo 6, ktorá vedie od Atlantiku až po Čierne more. Aká je odhadovaná celková dĺžka cyklotrasy EuroVelo 6?

SPRÁVNE NESPRÁVNE

4632 km
Zdroj: http://en.eurovelo.com/ev6
Zvládnuť cyklotrasu EuroVelo 6 vám pomôže mobilná aplikácia EuroVelo 6: The Danube Route.

4. V Komárne sa do Dunaja vlieva rieka:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Najdlhšia slovenská rieka Váh ústi do Dunaja v meste Komárno.

5. Podunajská nížina je obrovský kus rovinatého územia. Ktoré z uvedených tvrdení o Podunajskej nížine je nepravdivé:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Podunajská nížina nachádzajúca sa na juhozápadnom Slovensku sa skladá z Podunajskej pahorkatiny a Podunajskej roviny, ktorej veľkú časť zaberá Žitný ostrov. Podunajská nížina má rozlohu takmer 10 tisíc km2, čím tvorí približne pätinu rozlohy Slovenska. Je to najúrodnejšie územie Slovenska.

6. Ktoré z týchto tvrdení neplatí o obci Patince:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Patince majú termálne kúpele a sú aj najjužnejším bodom Slovenska (47°44'25"S 18°17'14"V). Rímsky vojenský tábor Kelemantia sa však nachádza 7 km východne od Komárna pri obci Iža. Vznikol počas vlády cisára Marca Aurélia. Tábor bol súčasťou známeho obranného hraničného systému Limes Romanus, ktorý však v roku 179 padol po nájazde germánskych kmeňov.
Zdroj: www.visitdanube.eu

7. Počet obyvateľov mesta Komárno je najbližšie počtu obyvateľov mesta:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Komárno – 34 160, Štúrovo – 10 390, Dunajská Streda – 22 643, Nové Zámky – 38 172 (Údaje z r. 2017.)
Zdroj: www.sodbtn.sk

8. Na slovensko-maďarskom pohraničí, severovýchodne od mesta Štúrovo sa nachádza najmenšie slovenské pohorie, ktoré má názov:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Dunaj oddeľuje Burdu od maďarského pohoria Pilis (slov. Piliš) a rieka Ipeľ oddeľuje Burdu od maďarského pohoria Börzsöny (slov. Novohradské vrchy alebo Brežany).

9. Podunajský región je známy svojou liečivou termálnou vodou, ktorá má priaznivé účinky najmä na kĺbové, reumatické a ženské choroby. Ktoré z týchto miest nemá termálne kúpalisko/kúpele:

SPRÁVNE NESPRÁVNE

V rámci podunajského regiónu sú termálne kúpaliská/kúpele v týchto mestách: Komárno, Štúrovo (na fotografii Vadaš Thermal Resort Štúrovo), Patince, Veľký Meder, Dunajská Streda, Topoľníky.

10. Slovensko má s Maďarskom štátnu hranicu v dĺžke 654,8 km, na ktorej sa nachádza 24 cestných priechodov. Koľko z nich prechádza ponad rieku Dunaj?

SPRÁVNE NESPRÁVNE

Ide konkrétne o tieto cestné priechody:

Cesta I/63 Štúrovo – Esztergom
Cesta I/64 Komárno – Komárom
Cesta I/13 Medveďov – Vámosszabadi

Podunajský kvíz: Otestujte sa z geografie

Tento článok vznikol v spolupráci s OOCR Podunajsko (Dunamente TDM). Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Viac informácií o regióne Podunajsko nájdete na stránke visitdanube.eu.

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

6
7 Responses
 • Mikuláš
  12 augusta, 2019

  Ja ako rodák hanba:7/10 inak oné izé, klobásky tiež nebudú

  • Marta Rajková
   12 augusta, 2019

   super Miki! ale výsledok si mal napísať medzi komentáre na FB (http://bit.do/e4neW), nie tu 🙂 Inak Ťa neviem zaradiť do žrebovania o podunajský balíček.

 • matus
  12 augusta, 2019

  zo stredneho slovenska 6/10 not bad.

  • Marta Rajková
   12 augusta, 2019

   Ahoj Maťo, v každom prípade si dopadol lepšie ako náš kamarát Pilot 😀 ak máš FB, tak svoj výsledok môžeš dopísať medzi komentáre pod status: http://bit.do/e4neW Inak Ťa neviem zaradiť do žrebovania o podunajské mňamky 🙂

 • Jozeg
  14 augusta, 2019

  Matka ahoj! Aj keď veľa po Slovensku, Tvoj test som spravil na polovičku. Tak si ma trocha dostala. To nič, dozvedel som sa nové veci.

  • Marta Rajková
   15 augusta, 2019

   super, hlaven je, ze sa clovek aj nieco nauci. a odpustam Ti, ze si ma nazval Matkou 😀

 • MonikaZ
  14 augusta, 2019

  Podunajský kvíz
  Správne odpovede: 7/10

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *