Cestovatelia prezradili, aké zbytočnosti vláčili na cestách

Autor:

Tričká, ponožky, rifle či iné kusy oblečenia navyše? Priniesli ste ich domov nedotknuté, hoci ste si boli stopercentne istí, že sa vám počas dovolenky zídu? Viacerí to poznáme. V batožinách dovolenkárov a cestovateľov sa však nájdu aj oveľa bizarnejšie predmety. Napríklad spoločenské hry, posilňovače zápästia, gitary či cestovné budíky, ako som sa pred rokmi dozvedela počas večere s freelancermi v thajskom Chiang Mai. Viacerí dokonca zaradili medzi najväčšie zbytočnosti na cestách svojho partnera. No pozrime sa do kufrov a batohov našich skúsených slovenských cestovateľov a dobrodruhov! Balia sa skutočne vzorne a úsporne. Až na zopár vtipných výnimiek, ktoré mi prezradili.

Monopod

Najväčšia blbosť s akou kedy cestovala Ivana Grešlíková bol podľa nej monopod. Ak ste rovnako mimo ako ja, vedzte, že ide o statív s jednou nožičkou. Doslova „jednonožka“. Ivka si kúpila monopod v Thajsku a tam aj zostal. Darovala ho miestnej študentke, s ktorou dokumentovala záchranné centrá pre slonov. Nepoučila sa však. „O rok na to som si kúpila v Portugalsku ďalší a nemohla som sa ho nijako zbaviť. Takže odpočíva v pokoji, u našich v Prešove,“ spomína Ivka na svoju pamätnú zbytočnosť na cestách.

Ivana Grešlíková – cestovateľka, vlogerka, autorka e-knihy Thajsko bez cestovky

 

Štipľavé klobásky

Aké maškrty si nosíte na dovolenky? Horalky, slaninu, kávu 3v1? Patrik Paulínyi si ako správny liptovský junák pribalil na cestu na Kubu niekoľko štipľavých klobás. Uveril fámam, že na Kube je problém s jedlom. „Napokon to vôbec nebola pravda, jedla bolo všade dostatok a ja som klobásy prenášal v batohu celých 10 dní,“ spomína Patrik. Pred odletom domov mu prišlo ľúto nezjedených klobás a aby nebol v lietadle hladný, klobásy zjedol. Štipľavé a zjavne už pokazené klobásky Patrika riadne potrápili. Zaoceánsky let strávil zimnicou a behaním na WC a najbližších 25 hodín bolo preňho utrpením. A tak, kým niektorí cestovatelia museli riadne zaloviť v pamäti, aby našli nejakú tú zbytočnosť v batohu, Patrik na tú svoju zjavne tak skoro nezabudne.

Patrik Paulínyi – fotograf, filmár, dokumentarista

 

Knihy

Zobrať si na cestu niečo na čítanie síce nemusí byť márne, ale čo v prípade, ak pred odchodom schmatnete z poličky nevhodnú knihu?

Petra Pogányová spomína, ako mrzla v stane na Aljaške, keď ju počas výstupu na Denali zastihla 5-dňová víchrica. Reku, niečo si prečíta, lenže… „Mala som na výber z dvoch kníh: príbeh o týpkovi, ktorý mrzol na Antarktíde a knihu o depresívnych náladách pri lezení,“ hovorí Peťa. A to nie je všetko. Keď cestovala do Izraela, na hranici ju zavolali bokom, prehliadali a vypočúvali. Po niekoľkých hodinách prišli s jej knihou v ruke a žiadali vysvetlenie. Bola to kniha o atentáte na Indiru Gándhiovú s fotkami teroristov. Skúsená harcovníčka to však uhrala, že je sprievodkyňou a učí sa o histórii Indie, ku ktorej patria aj atentáty.

Petra Pogányová – cestovateľka, lyžiarska inštruktorka, sprievodkyňa CK Satur

 

V tejto kategórii máme zjavne viacero adeptov. Knihy totiž nechýbajú ani v batožine Veroniky Šipoš Rosputinskej, hoci zvyčajne z nich stihne prečítať len zopár strán. „Keď sme išli na roadtrip do Ázie, túto svoju úchylku som vyšperkovala k dokonalosti a pribalila som si hrubú a ťažkú knihu s biznis tipmi, lebo som si zaumienila, že si počas tejto cesty vymyslím a spíšem podnikateľský plán,“ spomína Veronika. V lietadle cestou tam prečítala asi 20 strán, potom zaspala a knihu dodnes nedočítala. „Asi preto ešte stále nepodnikám,“ dodáva s humorom.

Veronika Šipoš Rosputinská – novinárka a blogerka na She Makes Me Travel

 

Ďalšou zbytočnou knihou na cestách bola cestovateľská príručka Lonely Planet, ktorú si na svoju prvú dlhú cestu po Latinskej Amerike zobrala Silvia Púchovská. Avšak kniha mala asi 1 kg a hoci jej obsah bol hodnotný, bolo to riadne bremeno. „Prakticky som ju nepotrebovala, lebo v každom hosteli mali rovnaké alebo podobné knihy. Ako darček od kamarátok som ju však nemohla niekde vyložiť, a tak so mnou precestovala celú Južnú Ameriku,“ spomína digitálna nomádka.

Silvia Púchovská – online marketérka, autorka knihy Svet je moja kancelária

 

Ešteže tá moja cestovateľská príručka Krok za krokom po Himalájach je dostupná aj v elektronickej verzii, tlačená kniha váži iba 400 gramov a určite ju (zatiaľ) nemajú v žiadnom hosteli. Vyrobená tak, aby sa nestala zbytočným bremenom na cestách. 🙂

Uterák

Kým niektorí si balia na cesty uteráky osobitne na tvár a na telo, iní považujú uterák za úplnú zbytočnosť. Skvelým ambasádorom druhej skupiny by mohol byť Michal Knitl, ktorý vlani prešiel ikonickú Pacifickú hrebeňovku. Snažil sa baliť minimalisticky a jediné, čo po troch mesiacoch vyhodil, bol uterák. „Človek vyschne aj bez neho a aj keby bola zima, stačí sa pár minút hýbať pozíciou horse stance, ako učí Wim Hof, a je v suchu,“ vysvetľuje svoju bezuterákovú stratégiu Mišo. Mimochodom, za zbytočné vo svojej výbave považuje aj vibramy.

Michal Knitl – cestovateľ, spisovateľ, organizátor festivalu Cestou necestou

 

Stratené topánky

Zuzka z dvojice Bronco namiesto hotela, musela pri balení využiť každý priestor v aute – Broncu. Manželove turistické topánky v ňom schovala tak precízne, že ich počas celej polročnej cesty nenašli. Mysleli si, že ich niekde omylom vyložili a zabudli. Remčo napokon zvládol túru aj v teniskách.  „Niekedy sa vec, ktorú na ceste potrebuješ a plánuješ používať, stane sama od seba nepotrebnou,“ dodáva Zuzka. Stratené turistické topánky sa našli po viac ako roku od návratu z expedície.

Zuzka & Remčo – dobrodružný pár resp. už štvorčlenná rodinka, autori knihy Mongolsko a Sibír

 

Kufor

Toto by mohla byť pokojne aj moja rubrika, keďže kufor doposiaľ nevlastním a pri predstave cestovania s kufrom sa mi vybaví obrázok väzňa so železnou guľou na členku. Avšak prichádza príbeh cestovateľky Veroniky Tóthovej. Kufor si potiahla na svoju prvú cestu a najskôr si ho pochvaľovala. Veronika však rada chodí veľa peši a to kufre radi nemajú. Len čo dorazila na prvé ubytovanie, vypovedal službu. „Po zistení, že nám to spolu nefunguje, sme sa rozlúčili a ja som prišla domov nielen s vylepšenou batožinou – batohom, ale aj s praktickejším zmýšľaním,“ hovorí Veronika.

Veronika Tóthová – freelancerka a blogerka na Here Is Nika

 

Priveľký batoh

Ani batoh nemusí byť výhrou, pokiaľ zvolíme nesprávnu veľkosť. Nikto však učený z neba nespadol, dokonca ani letecký záchranár Tomáš Kika. „Keď som začal chodiť po kopcoch, nosil som veľký batoh. Niekoľkonásobne väčší, než bolo treba. Ponúkal veľa priestoru na kopu ďalších zbytočností, ktoré sa tak exponenciálne množili. Mal som pocit, že si musím so sebou brať na hory celý svoj život,“ spomína Tom. Miluje nielen hory, ale aj outdoorovú výbavu, takže batohov si zadovážil v hojnom počte. Odvtedy už čo-to popredal, no zjavne musel mať bohaté zásoby: „Dám ruku do ohňa, že nejaký zbytočný batoh sa u mňa ešte nájde. Takže, ak by niekto chcel…“ Okrem linkov na Bazoš a facebookové bazáre teda pamätajte aj na kontakt na Toma.

Tomáš Kika – pilot helikoptéry, letecký záchranár, fotograf

 

Žehlička na vlasy a foťák bez bateriek

…to je portfólio zbytočností Majky a Daniela. Majkina predstava o upravených vláskoch sa v Ázii zmenila na boj s veternými mlynmi. „Žehlička ostala na spodku batožiny do konca nášho výletu a moje vlasy vyzerali ako po výbuchu,“ hovorí Majka. Daniel zasa spomína na zimný výlet do Poľska. Zbytočnou súčasťou batožiny sa stala paradoxne tá najmenej pravdepodobná vec – fotoaparát. Zabudli si totiž k nemu nabíjačku a náhradné baterky. Všetko zlé je však na niečo dobré. „Bol to jeden z výletov, keď sme pár dní vôbec nefotili. Odvtedy sme si zaviedli mini-tradíciu, že aspoň raz ročne si spravíme výlet bez foťáku a fotenia. Len tak sa prechádzame po meste a nemyslíme na to, že by bolo fajn urobiť aj článok.“

Daniel & Majka – cestovateľský a blogerský pár z Cestuj za menej

 

Spleť káblov a nabíjačiek

Foťák, mobil, notebook – nosíme ich na cesty asi všetci. Lenže každé zariadenie môže znamenať iný kábel, nabíjačku, koncovku. „Keďže cestujeme dvaja, veľakrát sa nám stalo, že sme mali so sebou aj 6 rôznych nabíjačiek. Raz sme si povedali dosť, vymenili sme všetky zariadenia tak, aby sa dali nabíjať USB-C nabíjačkou vrátane fotoaparátu,“ vysvetľuje cestovateľské duo Hanka a Jožo Orgonášovci. Odvtedy majú omnoho ľahšie batohy a menej nervov, že je všetko zauzlené. Dobrý nápad, však?

Hanka & Jožo – cestovateľský pár z Cestujeme spolu

 

Kráľovná minimalizmu

Hoci všetci naši cestovatelia sa balia úsporne, ak by som mala udeliť medailu za minimalistické balenie, získala by ju Andrea Zahurancová. Jej spôsob balenia vzorne demonštruje príslovie, že všetkého veľa škodí. Všetkého málo zasa učí vynaliezavosti. Andrea o tom vie svoje. Nikdy nič zbytočné na cestách nemala. Práve naopak. „V Afrike som zháňala v odľahlej dedine teplú bundu, aby som prežila noc v púšti. Zjednávali sme ju od domácich. Bundu si nakoniec týpek vyzliekol priamo zo seba,“ spomína atraktívna blondína. To nebol jej jediný hon na oblečenie. V Juhovýchodnej Ázii zháňala topánky, pretože tie jedny, v ktorých pricestovala, sa rozpadli.

Andrea Zahurancová – influencerka a spoluzakladateľka e-shopu eyerim.sk

 

Moje zbytočnosti na cestách

Na jednu z mojich prvých letných hrebeňoviek som si zbalila asi pol kila domáceho hummusu. Bol to môj prvý rok vegetariánstva a ja neskúsená, chcela som sa poistiť jedlom. Ledva som čosi odjedla a celá misa hummusu mi skysla.

Zbytočnosti na cestách

Nápad na tento článok vznikol už veľmi dávno v Thajsku.

Ďalšou blbosťou v batožine bola solárna nabíjačka, ktorú mi v Singapure daroval istý Srb. Od niekoho ju dostal, no nepoužil. Ukecal ma, že mne sa určite zíde. Vyzerala veľmi jednoducho, 15×15 centimetrová detská hračka. Niesla som ju asi mesiac z krajiny do krajiny bez využitia. V tretej krajine som ju konečne šupla na slnko, nastokla mobil a ona? Niežeby nabíjala, ale oberala môj mobil o percentá nabitia! Skončila ihneď v koši.

A čo vy? Vláčili ste nejaké zbytočnosti na cestách? Podeľte sa o svoje vtipné spomienky v komentároch.

S cestovaním a balením súvisia aj mobilné aplikácie. Ktoré sa mi na cestách najviac zišli? Čítajte tu.

Čo si zbaliť na treking v Himalájach? Prečítajte si v mojej novej knihe Krok za krokom po Himalájach.

4

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *