Chceš si nájsť dream job? Zasaď strom!

Autor:

„Najlepší čas pre zasadenie stromu bol pred 20 rokmi. Druhý najlepší čas je teraz.“ Kiežby som to bola vymyslela ja, no je to staré čínske príslovie.

Skutočnej zmene predchádza bolesť

Je to ťažký rok. Nie je zlý, len plný veľkých zmien a nečakaných zvratov, ktoré nás nútia vystúpiť z komfortnej zóny. Tak vo vonkajšom, ako aj v našom vnútornom svete. Teraz ešte nevidíme, kam to všetko speje, ako bude o mesiac či o pol roka, a preto nevieme oceniť zmeny, ktoré sa dejú. Beztak žiadna zmena nie je skutočná, pokiaľ jej nepredchádza pár faciek či obdobie umárania sa v špirále depresívnych myšlienok.

Sme plní nenaplnených snov

Kráčala som do potravín v tričku s nápisom „where the fuck is Bratislava“ a s červeným prúteným košíkom v ruke. Zdanlivo bezvýznamný moment v živote človeka. No akoby zozadu mi prišla myšlienka, ktorá ten moment zvečnila ako fotografiu.

Mám 33 rokov a život mi preteká cez prsty ako zrnká piesku. Je krátky a príliš plný nenaplnených snov:

Ako dieťa som chcela tancovať akrobatický rock´n roll. Nikdy som to neskúsila.

Ako tínedžerka som chcela raz tancovať v Lúčnici. Neodvážila som sa ísť na konkurz.

Koľko snov ešte nechám vyjsť navnivoč?

Obzerať sa späť nemá veľký význam. Moja vina, moja vina, moja preveľká vina vedie do slepej uličky. Pozri sa radšej vpred. Aké máš sny tu a teraz? Spíš si ich a neotáľaj.

Chcem mať prácu, ktorá ma baví, uživí a v ktorej najlepšie využijem svoj talent

Ale ako a kde ju nájdem? Čo vlastne chcem robiť? Občas mám pocit, že som ako Forest Gump, ktorý skúsil v živote hádam všetko. Strácam sa v tom, neviem zacieliť, som všetko a zároveň nič. A potom sú chvíle, keď aj viem, čo by som chcela zo srdca robiť, no vravím si, že na to nemám – školu, skúsenosti, šancu… neverím si.

Rozhodla som sa nasadiť všetky zbrane. Pozrieť sa pod každý kameň. Spravila som si osobnostné, kariérne testy, spísala som si svoje silné a slabé stránky, až ma to priviedlo k biznis koučke. Bola som skeptická, no kamarát psychológ na ňu nedal dopustiť. Dobre teda. Nemám predsa čo stratiť.

 

Cestuj srdcomRadi by ste sa pozreli do 9 krajín Ázie cudzími, presnejšie, mojimi očami? Prečítajte si moju novú knihu Cestuj srdcom, ktorú nájdete v tlačenej forme aj ako audioknihu na eshop.martarajkova.com. Myslím, že sa nebudete nudiť. 😉

K mojej práci snov vedie kôň, ježko, auto a dievčina v červených šatách

Z krabice som postupne vybrala všetkých asi tristo detských hračiek a figúriek. Každú jednu som si obzrela. Koučka to zhodnotila tak, že som extrémne štruktúrovaný typ. Takéto čosi vraj dlho nevidela. Potrebujem v živote systém. A to som jej radšej ani neprezradila, že som mala chuť figúrky aj vytriediť, dať na osobitné kôpky kone, kinderká, ryby či autíčka. No nechcela som zdržiavať.

Za chvíľu som vyložila na stôl svoj svet reprezentovaný farebnými panáčikmi, koníkmi a inými zvieratkami. Dopredu sa dostali kôň, modrý ježko v huncútskym kukučom v očiach, auto a dievčina v červených šatách s rukami rozhodenými doširoka. Ku každej som vopred priradila určitú kvalitu, charakteristiku. Celé to trvalo asi hodinu. Postupne sa mi začalo v hlave vyjasňovať.

Domáca úloha znela: napíšte si zoznam konkrétnych prác alebo možností. Každá však musí spĺňať charakterové vlastnosti priradené k spomínaným figúrkam. Inak nikdy nebudem v práci šťastná. Môj dream job skrátka musí spĺňať symboliku koňa, ježa, auta aj dievčiny 4v1.

Prišla som domov a do prvého riadku som napísala:

moderátor/redaktor…

 

… moju prvú reportáž si môžete pozrieť v stredu 23. septembra vo večerných Správach RTVS. Niektoré sny sa plnia. Len treba zasadiť strom.

 

Koučka Silvia Langermann je skutočne vynikajúca. Viac info nájdete na powercoaching.sk. Toto nie je žiadna spolupráca. Jednoducho rada posúvam ďalej info o osobne overených a kvalitných veciach. 

Cover photo: Designed by brgfx / Freepik.com.

8

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *