Treking v Himalájach: Gokyo Lakes trek

Autor:

Nádherný trek okolo piatich priezračných tyrkysových jazier a najväčšieho ľadovca v Himalájach Ngozumpa s výstupom na horu Gokyo Ri (5357 m), odkiaľ sa vám naskytne dokonalý panoramatický výhľad na hrebeň Himalájí vrátane Everestu. Gokyo Lakes trek je vhodný najmä pre tých, ktorí hľadajú niečo krásne a rozmanité, no zároveň nie príliš náročné. Trek je o niečo ľahší ako populárny Everest Base Camp trek, pretože spíte v nižšej nadmorskej výške.

Upozornenie: Niektoré informácie v článku môžu byť neaktuálne vzhľadom na zmenu v pravidlách platných od 1. apríla 2023. Po novom Nepál neumožňuje individuálny treking, t.j. zahraniční turisti musia mať nepálskeho sprievodcu.

Charakteristika treku

Trvanie 11 dní
Najvyšší bod 5357 m
Obtiažnosť stredná
Dĺžka 104 km
Cena povolenie: 5390 NPR/osoba

ubytovanie a strava: ca. 2000 NPR/osoba/deň

spiatočná letenka Kathmandu – Lukla: 358 USD

Sezóna marec – máj, september – november
Začiatok/koniec treku Lukla
Gokyo Lakes trek

Pohľad na tretie jazero Gokyo pri zostupe z vrchu Gokyo Ri

Gokyo Lakes trek

Pohľad na Everest (8848 m) z vrchu Gokyo Ri (5357 m)

Gokyo Lakes trek

Ako som trekovala so svojou 62-ročnou mamou

Marta junior a Marta senior na treku v Himalájach

Gokyo Lakes trek

Zvládla to aj moja mama

Gokyo Lakes trek je ideálna voľba, ak chcete zažiť v Himalájach niečo krásne, no nechcete sa úplne zdevastovať. Ak sa sami seba pýtate, či ste toho fyzicky schopný, tak vedzte, že to zvládla aj moja 62-ročná mama. Hoci musím podotknúť, že je to silná žena a fyzicky veľmi fit (v lete lezie po stromoch a zbiera čerešne, zatiaľ čo mne pristaví ku stromu rebrík).

Hlavným tajomstvom je trpezlivosť a pomalé, veľmi pomalé tempo.

Pomaly ďalej zájdeš.

A toto príslovie platí v Himalájach dvojnásobne. Mama to zvládla super a ako povedala, išla by pokojne zas (ak ju vezmem, haha, no to sa ešte uvidí). Teším sa, že som potomkom takej šikovnej a silnej ženy. Sťažovala sa menej ako ja počas môjho prvého treku okolo Annapurny v roku 2016. Síce som išla kvôli – či skôr vďaka nej – pomalšie ako obvykle, ale práve preto som nemala žiadne problémy s výškovou chorobou a o to viac času počas treku meditovať a rozmýšľať v atmosfére budhistických modlitebných vlajok vejúcich v himalájskom vetre, ktorý tak veľmi milujem.

Gokyo Lakes trek

Panoráma Himalájí z vrchu Gokyo Ri (5357 m)

Highlight treku

Uvidíte krásne jazerá – rada by som povedala, že tyrkysové ako z pohľadníc, ale v čase, keď sme tam boli my (apríl 2018), boli skoro všetky zamrznuté a biele. Aj tak to však bolo nádherné a úplná topka treku bol výstup na vrch Gokyo Ri (5357 m). Začali sme skoro ráno o 5.30 v hustej hmle, ale hore nás čakala neuveriteľne krásna inverzia a všetko dobre dopadlo, t. j. videli sme najvyššiu horu sveta Everest bez jediného obláčika, osemtisícovky Lhotse a Cho Oyu a ďalšie super hory. Parádna panoráma, presne ako na pohľadniciach a magnetkách v uliciach Thamelu, akurát že naživo a miliónkrát krajšie. Pre toto sa oplatí pechoriť sa 11 dní s batohom na chrbte.

No a nesmiem zabudnúť ani na úvodný let vrtuľníkom po neúspešnom lete lietadlom. Ryžové polia a koruny lesov akoby na dosah ruky a ten pocit ľahkosti… Úplne iný pocit ako v lietadle. Od toho dňa mám nový dream job: chcem byť pilotom vrtuľníka!

Itinerár

Odporúčaný itinerár Gokyo Lakes treku je 11 až 13 dní. Vždy si však nechajte dostatok rezervných dní pre prípad choroby, meškajúceho letu z/do Lukly alebo pre prípad, že by ste chceli niekde ostať dlhšie. My s mamou sme to zvládli pohodlne za 11 dní podľa tohto itineráru. Mali sme jeden aklimatizačný deň v Namche Bazaar, ale pokojne si môžete pridať ešte jeden v niektorej vyššie položenej zastávke. V rámci tretieho aklimatizačného dňa môžete zostať v Namche Bazaari a kávičkovať, ale ideálne je vyjsť k Everest View Hotelu (3880 m) a/alebo do mestečka Khumjung a naspäť do Namche Bazaaru.

Deň 01 Let do Lukly (2860m), trek do Phakdingu 2600 m 3 hod. 7.4 km
Deň 02 Phakding – Namche Bazaar 3440 m 4.5 hod. 10 km
Deň 03 Namche Bazaar (aklimatizačný deň) 3440 m
Deň 04 Namche Bazaar – Dhole 4100 m 6 hod. 11 km
Deň 05 Dhole – Macherma 4400 m 3 hod. 5 km
Deň 06 Macherma – Gokyo 4750 m 4 hod. 7 km
Deň 07 Gokyo – 5. Jazero – Gokyo 4956 m

4750 m

5 hod. 2×6 km
Deň 08 skoro ráno Gokyo – Gokyo Ri

Gokyo – Macherma

5357 m

4400 m

3 hod.

2.5 hod.

 2×1.8 km

7 km

Deň 09 Macherma – Khumjung 3790 m 6.5 hod. 14 km
Deň 10 Khumjung – Monjo 2835 m 3.5 hod. 7.9 km
Deň 11 Monjo – Lukla 2860 m 4 hod. 13 km
Deň 12 Let do Kathmandu 30 min.

[adinserter block=”4″]

V prípade, že by ste mali veľmi neskorý prílet do Lukly, ako to bolo aj v našom prípade, prespite v Lukle a na druhý deň skoro ráno pokračujte do rovno do dedinky Monjo, kde prenocujete. Odtiaľ pokračujte ráno do Namche Bazaar a zvyšok itineráru už je rovnaký.

Itinerár je len odporúčaním, môžete si ho prispôsobiť podľa vlastného zdravotného stavu, nálady a chute. Ja by som bola rada ostala v Gokyo Namaste Lodge v dedinke Gokyo ešte tretiu noc, keďže sa mi tam veľmi páčilo. Ochorel nám však nosič – áno, aj nás to rovnako prekvapilo – a tak sme sa museli poponáhľať za ním do nižšie ležiacej dediny, kam ho zobrali, kým my sme sa štverali na Gokyo Ri.

Alternatívny trek

Gokyo Lakes trek si môžete predĺžiť a pokračovať cez priesmyk Cho La Pass (5420 m) až do Everest Base Campu (5360 m) s výstupom na Kala Patthar (5550 m). V tom prípade jednak zabijete dve muchy, ehm, teda dva treky jednou ranou a jednak sa nevrátite naspäť po tej istej trase. Na takúto alternatívu potrebujete spolu okolo 16 dní vrátane letu z/do Lukly.

Gokyo Lakes trek

Mestečko Khumjung


Gokyo Lakes trek

Najväčší ľadovec v Himalájach, Ngozumpa, je vyše 20 km dlhý

Gokyo Lakes trek

Gokyo Lakes trek

Dedina a jazero Gokyo

Povolenia

Na trek potrebujete v zásade dva druhy povolení zároveň:

 • TIMS (Trekkers´ Information Managment System) – všeobecné povolenie na treking v Nepále, ktoré získate v Lukle za 2000 NPR. Toto potrebujete vždy bez ohľadu na to, o ktorý konkrétny trek ide.

(Pozor! Toto je nové pravidlo platné od roku 2018. V minulosti sa totiž TIMS vybavoval v Kathmandu. Po novom sa však TIMS pre Everest Base Camp trek a pre Gokyo Lakes trek vybavuje priamo v Lukle na začiatku treku. TIMS pre ostatné treky, napríklad pre okruh okolo Annapurny alebo Langtang, sa však naďalej vybavuje v Kathmandu alebo v Pokhare.)

 • Povolenie do národného parku Sagarmatha (pod ktorý spadá Gokyo Lakes trek), ktoré získate v Kathmandu v kancelárii Nepal Tourism Board (mapa) alebo v dedinke Monjo počas treku za rovnakú cenu 3390 NPR. Na vybavenie povolenia potrebujete cestovný pas s nepálskymi vízami.

Kancelária Nepal Tourism Board v Kathmandu je otvorená od 10.00 do 17.00 okrem soboty a štátnych sviatkov.

Povolenia (permity) vám budú počas treku kontrolovať na check-pointoch (napríklad v Monjo, pred Namche Bazaarom atď.).

Mapy

Podrobnú mapu regiónu Everest nájdete na stránke traveloutset.com alebo si jednu kúpte po príchode do Káthmandu za ca. 400-600 NPR.

 

Rady, príbehy a itineráre himalájskych trekov nájdete aj v mojej cestovateľskej príručke Krok za krokom po Himalájach. Dostupná je v tlačenej aj v elektronickej verzii.

Ceny

Ubytovanie a jedlo

Počas treku sa spí v tzv. tea houseoch. Ide o malé, jednoduché hotely (lodge/guest house). Platí sa okolo 200-300 NPR/noc alebo je to zadarmo, za predpokladu, že budete v hoteli raňajkovať/obedovať/večerať. Okrem stravy na jedálnych lístkoch sa totiž dá s miestnymi prevádzkovateľmi všeličo zjednávať a dohodnúť. Očakáva sa, že stravovať sa budete tam, kde ste sa ubytovali. Jedlá sú v zásade jednoduché, ale chutné. Za mimoriadne dobrý hodnotím Gokyo Namaste Lodge v dedine Gokyo. Okrem dobrého jedla majú aj skvelý personál a veľmi nápomocného majiteľa. Vrelo odporúčam.

Počas treku nepotrebujete stan ani karimatku, iba teplý spacák. V hoteloch síce máte k dispozícii paplón alebo deku, ale v takej vysokej nadmorskej výške to nemusí každému stačiť.

Ceny jedla, nápojov a teplej sprchy sa postupne zvyšujú s narastajúcou nadmorskou výškou. Kým v prvých dedinách dáte za jedno jedlo v priemere okolo 350 NPR, v najvyššie položených dedinách to bude okolo 500-600 NPR.

Ďalej napríklad minerálna voda stojí v Lukle 80 NPR, kým vo výške 4400 m už stojí 300 NPR za liter. Je otázne, či je voda z vodovodu pitná. Niektorým vyhovuje, iní si ju filtrujú. Ja som väčšinou pila balenú vodu, ale posledných pár dní už aj obyčajnú vodu z vodovodu.

Teplá sprcha stojí od 150 do 600 NPR/osobu, tiež v závislosti od nadmorskej výšky.

Summa summarum, za ubytovanie vrátane stravy sme platili približne 4600 NPR/2 osoby/deň, čo je v prepočte asi 18 EUR na osobu na deň. Ako správne paničky sme si však často dopriali espresso (ca. 300 NPR) a koláčiky (300-400 NPR/kus), takže dá sa to zvládnuť aj oveľa lacnejšie, pokiaľ nemáte takéto vysoké nároky v podobe mlsných jazýčkov.

Gokyo Lakes trek

Uprostred spoločenskej miestnosti hotelov je piecka. Kúri sa však zvyčajne až večer. Himalayan Lodge, Dhole


Gokyo Lakes trek

Naša izba v Panoramo Inn, Khumjung


mera peak

Najtypickejšie nepálske jedlo dal bhat (šošovica s ryžou)


Gokyo Lakes trek

Typická nepálska polievka thukpa


Gokyo Lakes trek

Kávička a koláčik musí byť aj vo výške 4800 m

Sprievodca a nosič

Na treku je bežné mať sprievodcu (guide) a nosiča (porter). Osobne si myslím, že pokiaľ ste individuálny treker alebo dvojica, tak na Gokyo Lakes trek sprievodca nie je nutný, pretože trasa je jednoznačná a terén nikde nie je nebezpečný. Sprievodcu však určite odporúčam, ak ste skupina a jednoznačne pri náročnejších trekoch.

Sprievodca hovorí po anglicky, pozná trasu a je skúsený. Cena za sprievodcu je okolo 35 USD/deň plus tips (všimné).

Porter je iba nosič batožiny a neočakávajte od neho znalosť angličtiny. Odnesie maximálne 20 kg a jeho cena je 22-25 USD/deň plus tips (všimné).

V cenách je v zásade už zahrnuté aj poistenie sprievodcu/portera. Výška všimného je veľmi individuálna v závislosti od vašej spokojnosti. Pohybuje sa v širokom rozpätí 2-20 USD/deň.

(Ceny sú uvedené podľa trekingovej agentúry Utmost Adventure Trekking)

Sprievodcu/portera si stačí vybaviť cez trekingovú agentúru 1-2 dni vopred.

Portera nájdete aj na mieste v Lukle. Zaplatíte síce podstatne menej, iba okolo 1600 NPR (=13 EUR)/deň, ale chlapec pravdepodobne nebude mať poistenie, čo je dosť riskantné.

Gokyo Lakes trek

Mama a náš porter Bisal

Internet

S internetovým pripojením je to počas treku veľmi biedne. Pokiaľ to nevyžaduje vaša práca, aby ste boli online, ušetrite si nervy so zlým pripojením a radšej si vychutnajte tých pár dní bez telefónu a bez internetu.

Ak internet súrne potrebujete, niektoré hotely majú wifi (zadarmo alebo za poplatok 500 NPR za neobmedzený prístup). Druhá možnosť je kúpiť si od hotela kupón Everest Link za 600 NPR, na ktorom máte 200 MB. Musím však povedať, že internet cez tento kupón je veľmi nespoľahlivý a počet dát príliš malý. Skôr sa oplatí prvá možnosť a skúsiť s domácimi zjednávať.

Klasické mobilné dáta cez nepálsku SIM kartu v týchto nadmorských výškach nefungujú. Dostupné sú len v nižších dedinách okolo Lukly.

Nabíjanie

Na izbách v zásade nie sú zástrčky. Nabíjanie telefónu či powerbanky preto nie je možné na izbe, iba na recepcii hotela za príplatok. Cena nabíjania sa pohybuje od 150 do 300 NPR/hodina.

Peniaze

Ideálne je mať dostatok hotovosti v nepálskych rupiách (NPR). Do rezervy si zoberte americké doláre alebo eurá, ktoré je možné zmeniť v Namche Bazaari. Bankomat je počas treku iba v Lukle a Namche Bazaari, v ostatných dedinách nie.

Cesta do Lukly

Lietadlom

Let do Lukly je obrovským zážitkom. Lieta sa malým 14-16 miestnym lietadlom ponad ryžové polia a kopce. Lety sú však mimoriadne závislé od počasia a často majú meškanie alebo sú zrušené. Vyzbrojte sa preto veľkou dávkou trpezlivosti.

Jeden rok som zažila aj celkom silné turbulencie. Lietadlo v sekunde prudko kleslo, že som zacítila v bruchu pocit ako na húsenkovej dráhe. Navyše, pristávacia dráha má iba 527 m a končí sa v skale. Letisko Tenzing-Hillary v Lukle je preto jedným z najnebezpečnejších na svete.

Letenky kúpite cez miestne cestovné kancelárie v Kathmandu alebo online niekoľko týždňov vopred cez

Jednosmerná letenka Kathmandu – Lukla stojí pre zahraničných turistov 179 USD vrátane poplatkov 10 kg batožiny (checked bag).

Letenku si vytlačte.

Kupujte si pokojne spiatočnú letenku, pretože cesta naspäť sa dá ešte meniť, ak by sa vám trek náhodou predĺžil. V zásade by ste mali 1 deň pred odletom z Lukly do Kathmandu svoj let potvrdiť. Môžete tak urobiť cez niektorý z hotelov v Lukle, ktorý za vás zatelefonuje do kancelárie leteckej spoločnosti, alebo tak spravíte osobne po príchode do Lukly deň vopred. Dátum odletu sa dá bez problémov zmeniť. V prípade, že do Lukly prídete skôr ako ste plánovali, je možné aj to, že sa vám podarí odletieť predčasne. Stačí prísť na letisko a počkať, či sa nezmestíte na niektorý skorší let.

Helikoptérou

Vrtuľník do Lukly stojí okolo 2500-3000 USD (spiatočná tarifa, musíte však zaplatiť plnú sumu) pre ca. 4-5 osôb. Ak by ste chceli vyskúšať let helikoptérou – či už zo špásu alebo preto, že vás súri čas a nemôžete dlhšie čakať na lietadlo – je to úžasný zážitok. Ideálne je dohodnúť sa s nejakým miestnym Nepálcom, ktorý vám pomôže trochu zjednať cenu. My sme zaplatili za vrtuľník 275 USD/osoba v jednom smere (ale možná je aj nižšia cena, okolo 250 USD).

Po zemi

Ak sa vám od pomyslenia na let do Lukly ježia chlpy na ruke, máte možnosť ísť po zemi. Z Kathmandu pocestujete do dediny Jiri džípom alebo autobusom, ktorý ide ca. 6 až 8 hodín. Odtiaľ potom trvá trek do Namche Bazaaru 4-5 dní. (Len na porovnanie: trek z Lukly do Namche Bazaaru trvá 1-2 dni.)

Gokyo Lakes trek

Letisko Tenzing-Hillary v Lukle

Gokyo Lakes trek

Gokyo Lakes trek

Let helikoptérou ponad ryžové polia

Gokyo Lakes trek


Čo si zbaliť

V prvom rade potrebujete kvalitný batoh, najmä pokiaľ nebudete mať nosiča a veci si budete niesť sami. Odporúča sa zbaliť sa do hmotnosti 12-13 kg vrátane vody na daný deň, ideálne aj menej.

Odporúčaný obsah batohu:

 • teplý spacák so stupňom komfortu okolo 0°C,
 • trekingová/hikingová obuv
 • 1 páperová bunda (horná vrstva)
 • 1 nepremokavá bunda (horná vrstva)
 • 1 fleecová mikina (stredná vrstva)
 • 2 merino tričká s dlhým rukávom, 2 s krátkym rukávom
 • trekové nohavice, odzipsovateľné
 • legíny vhodné (aj) na treking (pre ženy ideálne, ktoré preferujú praktické, pohodlné, ale zároveň štýlové oblečenie)
 • legíny/tepláky na spanie
 • teplé ponožky (ca. 4 páry)
 • spodné prádlo, ideálne z merino vlákna
 • teplá čiapka prípadne šiltovka/klobúk kvôli slnku
 • buffka alebo iná šatka na krk a nos kvôli prachu a studenému vzduchu
 • šľpaky/sandále na prezutie
 • powerbanka (ideálne solárna nabíjačka)
 • čelovka
 • trekové palice
 • opaľovací krém (aspoň s ochranným faktorom 20)
 • termoska
 • rýchloschnúci cestovný uterák
 • čierny čaj v sáčkoch (ušetríte, ak si budete kupovať horúcu vodu namiesto hotového čaju)
 • lieky (Endiex, Theraflu, Ibuprofen, leukoplast, prípadne Diamox. Ja si zvyknem brať so sebou tinktúru z čierneho orieška a puškvorca, najmä na žalúdok, a tiež lieky na bolesť hrdla.)
 • drogéria (univerzálne mydlo, toaletný papier, zubná pasta, zubná kefka, krém, dezinfekčný gél na ruky, balzam na pery)
 • karty/ľahká kniha/denník na dlhé voľné chvíle pri piecke
 • čokoláda
Gokyo Lakes trek

Čelenka od Tiope. www.tiope.eu


Gokyo Lakes trek

„Obliecť si dobrú náladu a pocit jedinečnosti tak jednoducho ako oblečenie.“ www.tiope.eu

Prečo by ste na treku nemohli vyzerať štýlovo a jedinečne? Moje legíny od Tiope vzbudzovali pozornosť a komplimenty od prvého dňa. Vyberte si aj vy z pestrej ponuky pekných a pohodlných legín, tričiek a čeleniek od Tiope.

Výšková choroba

Gokyo Lakes trek ani na jednom úseku nie je nebezpečný. Občas prekvapí namáhavými kopcami a vzápätí strmým klesaním, ale inak sa nemáte čoho báť. Žiadne exponované terény. Prekaziť trek vám môže maximálne výšková choroba.

Je to veľmi individuálne. Niekto ju nepociťuje vôbec, iní už od výšky 3000 metrov. Kráčajte preto pomaly, najmä od výšky 4000 metrov veľmi pomaly. Pite veľa tekutín a jedzte. Pokiaľ by sa objavili prejavy výškovej choroby, odporúča sa zísť do nižšej výšky, počkať, kým príznaky ustúpia a opäť sa pokúsiť pokračovať hore. Aj preto sa odporúča mať dostatok rezervných dní.

Existuje aj liek Diamox na prevenciu a zmiernenie príznakov výškovej choroby, ale osobne som ho nikdy nebrala. Mojím zaručeným receptom je trpezlivosť a pomalé tempo.

Videli ste moje himalájske videá Mera Peak Climbing a Ako som trekovala so svojou 62-ročnou mamou?

Zaujali vás Himaláje, ale skúsili by ste iný trek? Viac itinerárov a podrobností nájdete v mojej novej knihe Krok za krokom po Himalájach.

4

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *