Cestovateľské tipy pre Singapur

Autor:

Singapur je ako ázijský New York. Moderný, multikultúrny, pestrý, plný zábavy a svetiel. Navyše je bezpečný, výborne premyslený, čistý a fascinujúco ekologický. Návšteva jednej z najbohatších krajín sveta má však vysokú cenu. Možno sa vám preto zídu moje cestovateľské tipy pre Singapur.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Prečo by ste mali Singapur vidieť?

Bezpečný

Nielen turisti, ale aj miestni obyvatelia oceňujú bezpečnosť Singapuru. „Je tu veľmi dobrý život. Je tu bezpečne a to sa o veľkomestách nedá často povedať,“ zdôveril sa mi majiteľ obchodu v čínskej štvrti. Jeho rodičia sa sem presťahovali z Číny, on sa však už považuje za Singapurčana.

Multikultúrny

Práve multikultúrnosť je ďalšia veľmi pekná vlastnosť Singapuru. Takmer 75 % populácie tvoria Číňania. Druhou najväčšou skupinou obyvateľstva sú Malajzijčania a pomerne veľkú komunitu tvoria Indovia. Tým to samozrejme nekončí. Žije tu veľa ďalších národností a aj pomerne veľa expatov – západniarov z Európy či Ameriky (napríklad v štvrti Holland Village). Multikultúrne pozadie mesta sa odzrkadľuje v jedle, jazykoch a náboženstvách. Keďže angličtina je jedným úradných jazykov krajiny, cestovanie je tu veľmi jednoduché, ak ovládate aspoň základy.

Efektívny

Cestovanie v Singapure vám uľahčí najmä jeho efektívnosť. Práve tú si najviac pochvaľoval môj kamarát a couchsurfingový hostiteľ Bob. „Toto mesto je mimoriadne efektívne. Všetko tu klape a funguje ako má,“ pochvaľoval si Bob. „Je to najmä vďaka tomu, že Singapurčania robia všetko podľa pravidiel. Nikdy neriskujú, vždy plnia príkazy a rešpektujú zákazy.“

Čistý

Výsledkom takéhoto uvedomelého správania je obdivuhodná čistota. K tej však prispelo aj zopár prísnych pravidiel, ako napríklad zákaz zahadzovania smetí a pľutia na ulici (vrátane vypľutia žuvačky). Predaj žuvačiek je celkovo zakázaný, takže v obchodoch by ste ich hľadali márne. Je však úplne v poriadku, ak priletíte s balíkom žuvačiek v kabelke.

Inovatívny

Ku kráse Singapuru bezpochyby prispieva jeho inovatívnosť. S najmodernejšími technológiami sa stretnete na hoteloch, v múzeách, v parkoch a zábavných centrách a ďalších estetických stavbách a inštitúciách.

Ekologický

Za najväčšie plus Singapuru považujem jeho ekologickosť. Snaha o koexistenciu mestského prostredia s prírodou je skutočne obdivuhodná. Singapurská vláda vychádzala z toho, že ak chcú, aby do krajiny prichádzali žiť špičkoví ľudia, musia pre nich vytvoriť viac lákadiel ako len vysoký plat. A práve veľa zelene a zdravé prostredie je v súčasnosti veľmi veľkým lákadlom.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Víziou bolo postaviť mesto uprostred záhrady. Projekt Gardens by the Bay je dôkazom toho, že sa to podarilo.

Čo by ste mali vedieť pred cestou?

Kedy ísť

Ja som navštívila Singapur v marci. Bolo veľmi teplo, na krátky rukáv a krátke nohavice, večer trošku chladnejšie, ale stále príjemne. Keďže Singapur sa nachádza iba 137 km od rovníka, teplo je tam v podstate celý rok. Priemerná denná teplota je okolo 27 °C. Čo však nie je rovnaké celoročne, je množstvo zrážok. Návšteve Singapuru by som sa určite vyhla v období monzúnu, čiže od novembra do januára. Ideálne je obdobie od februára do augusta, ale aj september a október je ešte fajn.

Ak chcete zažiť v Singapure aj niečo extra, môžete spojiť návštevu s nejakým konkrétnym sviatkom alebo podujatím:

  • Čínsky nový rok (pohyblivý sviatok koncom januára/začiatkom februára; v roku 2019 pripadá na 5. februára): Uvidíte veľké oslavy v štvrti China Town. Počítajte však s vyššími cenami a množstvom ľudí.
  • Singapore Food Festival (júl): Ide o populárny festival jedla, kulinársky zážitok pre milovníkov miestnej ázijskej kuchyne.
  • National Day (každoročne 9. august): Deň nezávislosti, oslava osamostatnenia sa od Malajzie v roku 1965. Uvidíte koncerty, vystúpenia a večer ohňostroj.

Koľko dní na Singapur

Singapur je kompaktný mestský štát a má rozlohu iba 721,5 km2. Myslím si, že vzhľadom na malú rozlohu a vysoké ceny vám na klasickú turistickú prehliadku Singapuru stačia 3-4 dni, maximálne týždeň. Samozrejme, viem si pokojne predstaviť, že by som tu ostala na pár rokov žiť. Singapur je totiž úžasné mesto a veľmi príjemné na život.

Keďže na Singapur stačí pár dní, ideálne je spojiť túto návštevu s inou krajinou v juhovýchodnej Ázii. Singapur je skvelá medzizastávka resp. prestupná stanica napríklad do Malajzie (Kuala Lumpur), Thajska či iných ázijských krajín, v ktorých sa pravdepodobne zdržíte dlhšie ako v Singapure.

Víza nepotrebujete

Slovensko má so Singapurom bezvízový styk. Občania SR s platným cestovným pasom majú povolený vstup do Singapuru na 90 dní. Po prílete na letisko dostanete jednoducho pečiatku do pasu. To je všetko. Neplatí sa žiadny poplatok.

[adinserter block=”19″]

Čo si pozrieť?

Gardens by the Bay

Revolučná 100 hektárová botanická záhrada a celodenná rodinná atrakcia v jednom. V Gardens by the Bay sa nebudete nudiť, ani keby ste tam mali stráviť celý deň. Tvorcovia týchto záhrad pochopili, že tajomstvom zdravého mestského života je pozvať voľne žijúcu zver späť do mesta. Podarilo sa im to okrem iného vďaka tzv. Supertree Grove. Je to osemnásť 25 až 50 metrových kovových konštrukcií pripomínajúcich stromy. Tieto superstromy, obrastené broméliovitými rastlinami a papraďou, sú vertikálnou botanickou záhradou sami osebe. Vytvárajú prirodzený habitat pre mnohé vtáky a hmyz a sú vybavené solárnymi panelmi. Slnečná energia sa používa najmä na fenomenálne večerné osvetlenie stromov sprevádzané hudbou. Táto hudobno-svetelná šou je zadarmo a sledovať ju môžete priamo pod superstromami vždy o 19.45 a 20.45 hod. Bola taká super, že by som tam pokojne chodila aj každý večer.

V rámci Gardens by the Bay sú okrem superstromov hlavnými atrakciami dve kryté botanické záhrady:

Flower Dome (botanická záhrada so stredozemnou klímou a ohrozenými druhmi rastlín a stromov) a Cloud Forest (tropická klíma a vegetácia, najväčší indoorový vodopád a prechádzka v umelo vytvorených oblakoch). Návšteva oboch stojí spolu 28 SGD.

Ďalšou atrakciou v rámci Gardens by the Bay je OCBC Skyway – 128 metrov dlhý oblúkovitý chodník 22 metrov nad zemou spájajúci dva superstromy. Vstupné je 8 SGD.

Hoci všetky uvedené atrakcie sú veľmi pekné, najviac ma zaujala večerná svetelno-hudobná šou v Supertree Grove a tiež Cloud Forest.

Flower Dome, Cloud Forest a aj OCBC Skyway raz mesačne zatvárajú na účely pravidelnej údržby. Na oficiálnej stránke si viete vopred overiť, na ktorý deň uzávierka pripadá, aby ste náhodou neprišli nadarmo.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Večerná hudobno-svetelná šou v Gardens by the Bay ma veľmi bavila

Cestovateľské tipy pre Singapur

Cestovateľské tipy pre Singapur

Najväčší indoorový vodopád v kozervatóriu Cloud Forest

Cestovateľské tipy pre Singapur

Marina Bay Sands

Marina Bay Sands je integrovaný komplex skladajúci sa z 5* hotela a nákupného centra. Ikonický hotel je známy najmä svojím legendárnym Infinity Pool, najväčším strešným bazénom na svete.

Okrem toho, že celý komplex je krásny a luxusný, pozoruhodné jeho inovatívne spôsoby šetrenia energie a recyklácie. Hotelové lobby a strecha nákupného centra sú zo skla, aby prepúšťali čo najviac denného svetla a šetrili umelým svetlom. Fotosenzory detekujú množstvo prichádzajúceho svetla a tomu prispôsobujú silu osvetlenia. Senzory na hotelových izbách vypnú klimatizáciu, keď sú balkónové dvere otvorené príliš dlho. Komplex má svoju vlastnú záhradu, v ktorej pestujú bylinky. Tie používajú v reštaurácii namiesto kupovaných rastlín, čím prispievajú k zníženiu emisií oxidu uhličitého. Výťahy vedúce na SkyPark, čiže na strechu s barmi a bazénom, zachytávajú a konvertujú vyrobenú energiu na jej ďalšie použitie. Fontána Rain Oculus v nákupnom centre komplexu používa dažďovú vodu. Tá je navyše znovu použitá na splachovanie toaliet a aj na účely vodnej atrakcie Sampan ride. Cez Rain Oculus prejde 6000 galónov recyklovanej vody za minútu.

Najlacnejšia izba v hoteli stojí od 250 eur vyššie a ideálne je rezervovať si ju 2-3 mesiace vopred. Oplatí sa potom prísť na recepciu včas a ubytovať sa ešte doobeda.

Každý večer o 20.00 a 21.30 hod. resp. v piatky a soboty aj o 23.00 hod. sa z hotela spustí večerná hudobno-svetelná šou. Najlepšie je sledovať ju od náprotivného Merlionu (mapa), z mostu Esplanade (mapa), prípadne z lode (v tom prípade však zabudnite na fotky zo statívom).

Cestovateľské tipy pre Singapur

Komplex Marina Bay Sands a priľahlé ArtScience Musem v tvare pomela


Cestovateľské tipy pre Singapur

Laserová šou fotená z mostu Esplanade Bridge

[adinserter block=”23″]

Ostrov Sentosa

Ostrov Sentosa na juhu Singapuru je plný hotelov, kasín, zábavných parkov, reštaurácií a nákupných centier. Rozrastať sa začal v 70-tych rokoch ako akýsi mini ázijský Las Vegas. Je tu golfové ihrisko, S.E.A. Aquarium a tiež známy Universal Studios Singapore (tematický lunapark), ktorý ocenia najmä rodiny s deťmi. Ostrov Sentosa však pôsobí tak trochu umelo a má aj tri umelo vytvorené pláže: Siloso, Palawan (najviac family friendly) a Tanjong.

Ako sa sem dostať?

Mestskou hromadnou dopravou (fialová linka MRT č. 6) sa odveziete na zastávku HarbourFront. Keď vystúpite, vojdite do nákupného centra Vivo City, ktoré je pripojené k stanici, takže nemusíte ani vyjsť z budovy, iba sledujte značenie. Na treťom poschodí Vivo City je vstup do Sentosa Express Monorail Station (vlaková stanica). Spiatočný lístok na vlak stojí 4 SGD a cesta trvá do 15 minút. Pre rodiny a skupiny existujú zvýhodnené kombinované lístky.

Na ostrove premávajú bezplatné shuttle busy.

Clark Quay

Clark Quay (mapa) je historická časť na brehu rieky, čulá promenáda plná farebných domčekov a vcelku drahých obchodov, reštaurácií aj night clubov. Je tu možnosť nasadnúť na loď alebo riečny taxík.

Orchard Road

Jedna z najznámejších nákupných ulíc celej Ázie je 2,2 km dlhá Orchard Road.

China Town

Čínska štvrť v Singapure je pestrá a fotogenická. Jej historický nádych, nízke budovy, budhistické a hinduistické chrámy sú veľkým kontrastom v porovnaní s modernými výškovými budovami Singapuru. Štvrť ožíva najmä večer, keď sa mení na raj pre milovníkov jedla. Populárna je najmä ulička plná stánkov s jedlom – Maxwell Road Food Centre.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Cestovateľské tipy pre Singapur

China Town

Little India

Akonáhle začnete stretávať ženy oblečené v sárí, zbadáte modro-fialovo-červené domy či nápisy propagujúce „ten najlepší strih vlasov pre mužov“, vedzte, že ste na správnom mieste. Ocitli ste sa vo štvrti Little India, v miniatúrnej a čistejšej verzii Indie. Hlavnou atrakciou tu je House of Tan Teng Niah, ktorý je pravdepodobne najfarebnejším domov v Singapure. Paradoxne, nejde o typicky indickú budovu. Dom totiž siaha do čias čínskeho kolonializmu.

V Little India odporúčam zájsť do indickej reštaurácie Komala Vilas (mapa). Už niekoľko generácií ju prevádzkuje tá istá rodina, varia tam excelentne a aj cenovo je veľmi prijateľná. Naozaj chutný kultúrny zážitok.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Známy dom Tan Teng Niah

Cestovateľské tipy pre Singapur

Cestovateľské tipy pre Singapur

Len v malej Indii vám spravia tú najlepšiu frizúru

Arab street

Okolie Arab street (mapa) je plné butikových hotelov, orientálnych reštaurácií, obchodov s kobercami a látkami, pestrého street artu a hipsterských kaviarní. Ide o vyslovene moslimskú štvrť, o čom svedčí aj pekná mešita Sultan Masjid. Celá štvrť má veľmi príjemnú atmosféru cez deň, ale aj večer.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Svadba v mešite Sultan Masjid


Cestovateľské tipy pre Singapur

Street art v moslimskej štvrti

Doprava

Napriek tomu, že Singapur je bohaté a drahé mesto, mestská hromadná doprava nie je veľmi drahá. Za cestu z letiska Changi Airport na zastávku Bugis (10 zastávok) som napríklad platila 2,30 SGD (= ca. 1,40 eur). Cena lístka sa počíta od počtu prejdených zastávok. Metro je riešené veľmi prehľadne a prakticky, takže hlavné atrakcie mesta sú výborné dostupné.

Keďže Singapur je vcelku malý a kompaktný, pozrieť si ho môžete aj na bicykli. Nájdete tu tzv. bike-sharing (zdieľanie bicyklov). Jednou zo spoločností poskytujúcich takéto bicykle je Mobike. Nemusíte ani platiť v hotovosti. Stačí si stiahnuť aplikáciu do mobilu.

Cestovateľské tipy pre Singapur

Mapa metra

Ubytovanie

O ubytovaní v Singapure (ceny, najlepšie lokality, tipy ako ušetriť) som už písala v článku Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu + tipy pre špekulantov.

Tipy ako ušetriť

Na doprave

Napríklad bike-sharingom, ktorý som spomínala vyššie.

Na ostrove Sentosa zasa premáva free shuttle bus, ktorý spája hlavné zastávky, medzi nimi aj 3 pláže.

Na jedle

Namiesto reštaurácií pre turistov (ca. od 10-12 SGD vyššie) sa dá veľmi chutne a lacno (2,60 – 4,60 SGD) najesť v lokálnych reštauráciách. Nájdete ich len tak na ulici (veľa ich je v okolí Arab street a v Little India), alebo ide o stánky v tzv. hawker centers (food court) s prevažne čínskymi (singapurskými) jedlami. Jedlo je napriek nízkej cene veľmi chutné. Ryža, nudle, tofu, vajce, mäso. Som si istá, že si pochutnáte. V Singapure sú stovky takýchto food courtov. Populárny je napríklad ikonický Old Airport Road Food Center (mapa).

Namiesto barrista kávy (5 SGD) si môžete dať tradičnú kávu s kondenzovaným mliekom (kopi) v stánku u miestneho starčeka a ešte si s ním aj pokecáte (1,5 SGD).

Na ubytovaní

Oplatí sa najmä Airbnb, couchsurfing a ak ste sólo cestovateľ, odporúčam vyskúšať kapsulové hotely. Prečítajte si viac tipov o ubytovaní v Singapure.

Na atrakciách

Ak plánujete skúsiť viacero atrakcií, možno sa vám oplatí aj kombinovaný lístok – city pass.

Dobrá správa však je, že niektoré atrakcie a zaujímavosti Singapuru sú úplne zadarmo:

  • Supertree Grove a večerná hudobno-svetelná šou v Gardens by the Bay (okrem Flower Dome, Clud Forest a OCBC Skyway)
  • Scénický TreeTop Walk pri rezervoári MacRitchie (mapa): prechádzka 25 metrov nad zemou s výhľadom na koruny stromov po 250 metrov dlhom visutom moste
  • MacRitchie Trail: 11 kilometrová túra, okruh okolo jazera (mapa), pre milovníkov prírody. Možnosť zazrieť veveričky, jašterice, makaky, sovy aj lemura.
  • Esplanade Theater: koncerty a vystúpenia priamo na promenáde oproti Marina Bay Sands. Tu je program podujatí.
  • Sledovanie hudobno-svetelnej šou Marina Bay Sands
  • 3 pláže na ostrove Sentosa
  • Letné kino na ostrove Sentosa: outdoorové kino na pláži Palawan, ale iba v určitých letných dňoch podľa harmonogramu
Cestovateľské tipy pre Singapur

Old Airport Road Food Center. Zdroj: www.yelp.com.sg


Cestovateľské tipy pre Singapur

China Town Food Street

Oplatí sa tiež zvážiť, ktoré atrakcie chcete naozaj vidieť a ktoré, naopak, oželiete. (Ja si napríklad myslím, že hudobno-svetelnú šou v Gardens By the Bay si vychutnáte rovnako, ak nie lepšie, dole v záhrade ako z plateného nadzemného chodníka OCBC Skyway).

Musí byť úžasné žiť v meste, ktoré je ultra-moderné a zároveň také ekologické. Prvý krok k zodpovednejšiemu životnému štýlu môžeme urobiť aj my, a to veľmi ľahko. Začať môžeme už vo svojich domácnostiach používaním ekologických čistiacich prostriedkov.

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

Viac o Singapure sa dozviete aj v článku Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu + tipy pre špekulantov. Oplatí sa využiť najmä Airbnb, o ktorom sa dozviete viac aj v mojom článku Všetko, čo chcete vedieť o Airbnb. Ak ešte nemáte konto na Airbnb, využite môj kupón a získate zľavu na prvú rezerváciu v hodnote 25-30 eur

4

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *