Recepty pre lepší život: klub zombíkov a iné náhrady za pestrú stravu

Autor:

Meditačné kurzy, pôsty, pobyty v tme, to je moje. Aspoň raz do roka som si také čosi naordinovala, zvyčajne v mojom milovanom Nepále. No čo teraz, v tomto šialenom roku, keď sa „nič nedá“? Vo svete už dávno známy Robin Sharma na mňa pred pár mesiacmi „vyskočil“ na Facebooku. Najprv si vravím, zas ďalší expert ponúkajúci recept pre lepší, krajší, hyper-úspešný život. Zas ďalší odborník, ktorý tvrdí, že ak budem vstávať ráno o piatej, tak mi to zmení život na ruby. Tomu verím. Budem na smrť unavená, nevrlá a škaredá.

No, ale dala som jeho prednáške šancu. Čierne oči zapôsobili aj na mňa. Rozprával sugestívne a miestami som rozmýšľala, či je – ako to býva v rozprávkach – dobrý alebo zlý. Mohol by byť oboje. Čarodejník, pozitívna verzia Gargamela, podivný šarlatán, ktorý by hádam aj hada presvedčil, že je holubicou.

No jasné, že začal vstávaním o 5.00 hod. ráno. Ešte má preto aj lákavý názov „5 AM club“. No, díky pekne za taký klub, človeče. U mňa by sa to veľmi skoro zmenilo na zombie club. Avšak, nebolo to celkom márne. Minimálne 2 jeho rady som vyskúšala a voala, asi aj vďaka nim sa cítim napriek tomuto šialenému roku veľmi dobre.

Máte radi turistiku? Vyberte sa na výlet do Nepálu. Návod ako na to vám dá cestovateľská príručka Krok za krokom po Himalájach. Dostupná je v tlačenej aj elektronickej verzii na eshop.martarajkova.com.

Pravidlo 20/20/20

Pravidlo: Každé ráno by sme mali začať 20 minútami intenzívneho pohybu (beh či iný šport), aby sa vyplavili endorfíniky a mohli sme začať deň veselo a s kopou energie. Potom nasleduje 20 minút rozmýšľania (ideálne je spísať si zoznam vďačnosti, tzv. gratitude list) a potom 20 minút učenia sa (napr. si pustíte podcast, prednášku). Dôležité je nezačať deň browsovaním telefónu, či naliať do seba kávu a bežať do práce. Venujme sa sami sebe!

Moja verzia: Skrátená, no stále super efektívna. 1) 10-15 minút jogy. 2) 5-10 minút spísania zoznamu vecí, za ktoré som vďačná. To ma super umiestňuje do prítomnosti, uvedomujem si, čo som už dosiahla, kam sa chcem dostať a kto všetko mi na mojej ceste dennodenne pomáha. 3) 15 minút meditácie.

 

Pravidelnosťou k bezbolestnému rituálu

Pravidlo: Žiadna zmena nie je účinná, pokiaľ nie je bolestivá. Zaviesť si do života 60 (v mojom prípade približne 30-40) minútovú zmenu na úkor iných, na prvý pohľad príjemnejších vecí, ako napríklad spánok, môže byť fakt ťažké. No ale, ak to vydržíte robiť pravidelne po dobu aspoň 60 dní, tak vám to prestane byť na obtiaž. Stane sa to vaším každodenným rituálom, ktorý budete vykonávať bezbolestne.

Moja verzia: Naši ľudoví liečitelia tvrdia, že stačí aj 6 týždňov, teda približne 40 dní, na to, aby sa dosiahla v živote zmena. A myslím, že majú pravdu. Už po tých cca 5-6 týždňoch som tie moje ranné fyzické a psychické cviky brala ako dennú samozrejmosť a nie povinnosť. Teším sa, že nevhupnem do dňa len tak ledabolo, ale svieža a pozitívne naladená. Pripravená na nový deň, nový začiatok.

 

Najťažšie pravidlo 90/90/1

Pravidlo: Ak sa chcete v práci zlepšiť v niečom konkrétnom, počas nasledujúcich 90 dní venujte prvých 90 minút svojho pracovného dňa tej 1 veci. Nekávičkujte, neohovárajte, nekecajte o počasí s kolegami, keď prídete do práce, ale makajte na sebe 90/90/1.

Moja verzia: Zlyhala po pár dňoch. Nedávam to kvôli nepravidelnej povahe a harmonogramu mojej práce.

 

Či sa recept osvedčil? Ale áno. Nevstávam síce o piatej, ale medzi 6.00-7.00 hod. Gargamelove pravidlá neberiem doslova, no aj to, čo som za 2 mesiace zaviedla do svojho života je mega! Prinajmenšom ma to priviedlo späť k pravidelnej meditácii, ktorú som flákala.

A trošku z iného súdka: plánujem si kúpiť aj hadpan, hudobný nástroj, ktorý bol láskou na prvý pohľad i počutie. Toľko zatiaľ o náhradách za moju pestrú stravu, t. j. meditačné pobyty v Nepále.

Ešte malý tip na záver: Robin Sharma napísal aj celkom fajn knižku „The Monk Who Sold His Ferrari. Nie je to na nobelovku, ale sú tam celkom jasne a polopate napísané rôzne životné múdrosti. Stačí ich len uplatniť v živote. To je to najťažšie, všakže? ?

Aké sú vaše recepty/rituály pre lepší život? S radosťou si ich prečítam nižšie v komentároch.

O pobyte v tme, ktorý som úspešne prežila a zažila v roku 2018, sa dozviete v staršom článku a vo videu/vlogu.

O prísnom budhistickom pôste v nepálskom kláštore Kopan sa zasa dočítate na stránke Aktuality.sk.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Your email address will not be published. Required fields are marked *