7 tipov na výlet v Malých Karpatoch

Autor:

Hľadáte nenáročný, no krásny výlet v Malých Karpatoch? Mám pre vás pár tipov, a to od niekoľkých zaujímavých, tvorivých a inšpiratívnych ľudí, ktorí sa radi túlajú aj po horách. Okrem svojej obľúbenej trasy či miesta prezradili aj to, čo je ich turistickým palivom a ako dbajú počas túry o pitný režim.

 

Nie je túra bez Štúra – Jelenia hora

Fotka hradov, kopcov či Chmarošského viaduktu a Ľudovíta Štúra i kopec tipov na cestovanie po Slovensku? Na to je expertom Radoslav Hoppej z blogu Nie je túra bez Štúra. Z malokarpatských túr odporúča Jeleniu horu (415 m), pretože je vhodná pre všetky vekové kategórie. I keď patrí k tým nižším vrchom, ponúka krásne výhľady. Vidieť možno Plavecký hrad a dokonca aj Rakúske Alpy. „Naposledy som tam bol pri západe slnka a to bol mega zážitok. Bol som tam úplne sám a o to viac som si to vychutnal,“ hovorí Rado.

  • Obľúbený snack: chlieb, zelenina či proteínová tyčinka a hoci bežne nejedáva sladkosti, na túru si vždy nejaký ten keks pribalí
  • Pitný režim: má so sebou vlastnú fľašu, ktorú si dopĺňa horskou vodou, ktorá, ako vraví Rado, chutí mega!

Ako sa na Jeleniu horu dostať?

Dá sa z viacerých strán, no najrýchlejšia trasa vedie od obecného úradu v Plaveckom Mikuláši, kde je aj malé parkovisko. Stačí sa držať žltej značky najprv po asfaltovej, potom po poľnej ceste. Na rázcestí „Pod Jeleňou horou“ pokračujte po zelenej turistickej značke do kopca. Odmena je zaručená! (mapa)

7 tipov na výlet v Malých Karpatoch

Žiarivá odmena na Jelenej hore, v pozadí Plavecký hrad. Zdroj: Radoslav Hoppej

Patrícia Kordiaková – Skalnatá

V práci televízna moderátorka, v súkromí dobrodružná Lesná žena. To je sympaťáčka Patrícia Kordiaková, ktorá chodí rada do prírody aj so svojím bernským salašníckym psom, Beruškou. Jedným z jej obľúbených kopcov je Skalnatá (704 m) a dôvod je jasný. „Na túrach mám rada výhľady ,za odmenu‘ a zo Skalnatej je krásne vidno na všetky strany,“ hovorí Paťka. Na Skalnatú chodieva cez týždeň, aby sa vyhla turistom. Miesto je to populárne. Povráva sa, že tam stojí najfotografovanejší strom v Malých Karpatoch.

  • Obľúbený snack: keďže ako priznáva, je lenivá chystať si jedlo, do batohu hodí ovocnú detskú výživu v kapsičke, niečo sladké a občas aj pivo (k výhľadom sa predsa hodí)
  • Pitný režim: hydrovak a voda navyše aj pre psíka. V lete vyráža skoro ráno alebo až večer, aby sa netrápila ona, ani štvornohá kamoška. Pre extrémne horúčavy si však v posledných rokoch obľúbila viac zimnú turistiku.

Ako sa na Skalnatú dostať?

Najrýchlejšie zo Zochovej chaty nad Modrou: najprv pôjdete po žltej a od Čermákovej lúky, kde je aj prameň s pitnou vodou, ďalej po červenej turistickej značke (mapa).

7 tipov na výlet v Malých Karpatoch

Paťka a Beruška na Skalnatej. Zdroj: Patrícia Kordiaková

Jakub Ptačin – Vysoká

Viacnásobný člen rebríčka Forbes 30 pod 30, Jakub Ptačin, je dizajnér a zakladateľ mnohých kreatívnych projektov, medzi nimi aj turistických. Vyvetrať tvorivú myseľ chodieva aj do Malých Karpát, z vrcholov jednoznačne najradšej na Vysokú (754 m). Na tento druhý najvyšší vrch Malých Karpát si rád vybehne z Vývratu, a to v zime pri východe slnka alebo v lete pri západe slnka.

  • Obľúbený snack: pistáciová Deli, ktorá má najnezdravšiu farbu
  • Pitný režim: camel bag s minimálne 1.5 l vody, pri rýchlych výbehoch to dáva niekedy aj bez vody

Ako sa na Vysokú dostať?

Na výber máte dve možnosti:  1) z Kuchyne (kam sa dostanete autom či autobusom) cez Vývrat za 2-3 hodiny po modrej značke (mapa), alebo 2) dlhšou 4,5-hodinovou trasou z Modry cez Zochovu chatu, najprv po červenej a od „Zošky“ po modrej (mapa). Túru zvládnu aj rekreační turisti a väčšie deti. Záverečné metre sú síce strmé, ale stoja za námahu. Pri kríži vás čaká fakt pekný, polkruhový výhľad.

výlet v Malých Karpatoch

Druhý najvyšší vrch Malých Karpát, Vysoká (754 m). Zdroj: Jakub Ptačin

Tamara Stohlová – dolina Stupavského potoka

Tamara Stohlová je environmentalistka a zelená politička, ktorá nadšene a odvážne šíri osvetu na rôzne eko-témy. V Malých Karpatoch je varená-pečená a keďže rada objavuje krásu v obyčajných veciach, jej tipom na výlet v Malých Karpatoch je dolina Stupavského potoka, kedysi známa ako Prepadlé. Trasa vedie cez bývalú banskú lokalitu Medené Hámre, dnes opustený kameňolom, ktorý ponúka zaujímavé pohľady a v správnom čase v roku aj vodopád, či dokonca ľadopád. Okrem toho, po pravej strane cesty sa nachádza prírodná rezervácia Strmina, kde je 5. stupeň ochrany, ale pohľady na zachovalé malokarpatské lesy, skryté jaskyne tejto krasovej oblasti, či Cúrsky potok, ktorý sa stal domovom bobrov, tiež stoja za to. „Rada si sem len tak sadnem a pozorujem tú úžasnú schopnosť bobra pretvárať krajinu,“ hovorí Tamara, ktorá na trase zažila aj kopec dobrodružstva. „Boli časy, keď sme sa pre rozvodnenie Stupavského potoka museli brodiť do pol lýtok studeným potokom, “korčuľovať” po úplne zamrznutej ceste alebo kontrolovať tuhosť ľadu zamrznutých jazierok,“ spomína environmentalistka.

  • Obľúbený snack: vegánsky lepeňák, ktorý však chutí ako ten klasický, presne, ako si ho pamätá z detstva
  • Pitný režim: vždy má so sebou dostatok vody alebo si naplánuje trasu okolo studničky, prípadne sa zastaví v bufete či v krčme. V zime pitný režim tiež netreba podceňovať, hoci nemusíme cítiť smäd. Vtedy nosí v batohu veľkú termosku teplého čaju s citrónom.

Ako sa do doliny Stupavského potoka dostať?

Z Borinky po zelenej turistickej trase cez Medené Hámre na Košarisko, odtiaľ modrou trasou k bobroviskám Cúrskeho potoka, naspäť na Košarisko, červenou trasou smer Pod Kozliskom, odpojiť sa na neznačený lesný chodník smerom k okraju kameňolomu. Odtiaľ sa napojiť neznačeným chodníkom na žltú turistickú trasu a cez Dračí Hrádok naspäť na okraj Borinky.

 

výlet v Malých Karpatoch

Všestranná a nezastaviteľná Tamara. Do prírody chodí peši i na bicykli, v zime i lete, v snehu aj blate. Zdroj: Tamara Stohlová

 

Cestuj srdcomRadi by ste sa pozreli do 9 krajín Ázie cudzími, presnejšie, mojimi očami? Prečítajte si moju novú knihu Cestuj srdcom, ktorú nájdete v tlačenej forme aj ako audioknihu na eshop.martarajkova.com. Myslím, že sa nebudete nudiť. 😉

Cestujeme spolu – Zámok Šimák

Sympatická cestovateľská dvojica Hanka a Jožo, známi ako cestujemespolu, sa pred pár rokmi rozrástla o malého Krištofa. Ich tip na výlet v Malých Karpatoch je preto vyslovene rodinný a pohodový. Je ním pezinský zámok Šimák.

„Úplne nás dostali záhrady, kde sa voľne pohybujú nádherné pávy, ale uvidíte aj veveričky a ďatle. Priamo na zámku môžete ochutnať skvelú gastronómiu alebo si v zámockých záhradách dajte piknik a vybehajte sa so svojimi deťmi v tieni pod obrovskými stromami. V týchto horúčavách je to skvelé miesto,“ odporúča mladá rodina.

  • Obľúbený snack: kapsička s detskou výživou pre drobca, pre dospelých lúhovaný praclík na pochrumkávanie
  • Pitný režim: Krištof má svoju fľašku s vodou vždy so sebou a každých 20-30 minút mu vodu aj aktívne ponúkajú, dospeláci tiež nezaháľajú a poctivo dopĺňajú niekoľko litrov (rôznych) tekutín denne

Ako sa dostať na Zámok Šimák?

Zámok sa nachádza v srdci Pezinka (mapa), takže sa sem nedá netrafiť. Je výborne značený zo všetkých strán a parkovanie pri areáli je zadarmo. Či už sa sem vyberiete kočíkovať ratolesti alebo sami, bez detí, výborné je aj vlakové spojenie. Z bratislavskej hlavnej stanice je to osobákom do Pezinka 20 minút a potom 12 minút peši do zámku.

výlet v Malých Karpatoch

Zámok Šimák, Pezinok. Zdroj: Jozef Orgonáš

Tomáš z Froggywear – Veľká Homoľa

Froggywear je slovenská a mnohí isto viete, že aj môjmu srdu veľmi blízka značka merino oblečenia. Za tím žabákov sa o svoj tip na Malé Karpaty podelil Tomáš. Ako pravý outdoorový nadšenec odporúča Veľkú Homoľu (709 m), avšak tú zimnú, pretože presne tam, v snehu pod rozhľadňou, po prvýkrát bivakoval v zime. „Odvtedy chodievam na zimné akcie do hôr aj s prespatím von,“ spomína Tomáš.

  • Obľúbený snack: zapečené toasty, tyčinky Bombus
  • Pitný režim: čistá voda, praktický minifilter na vodu, hydrovak

Ako sa dostať na Veľkú Homoľu?

Výlet na Veľkú Homoľu je jednoduchý a rýchly. Zo Zochovej chaty sa sem dostanete asi za hodinu. Ďalšími, dlhšími možnosťami sú trasa z Modry, Harmónie či Pezinka. Na vrchu potešia výhľady z vyše 20 metrovej drevenej rozhľadne.

výlet v Malých Karpatoch

Rozhľadňa na Veľkej Homoli v zime. Zdroj: Tomáš Lehocký

 

Marta – Ostrý kameň a Záruby

Jeden tip pridám aj ja. Malé Karpaty sú plné stredovekých hradov a hradných rúin. Ak by som vás mala poslať len na jednu jedinú malokarpatskú zrúcaninu, bol by to Ostrý kameň. Má čaro, aké majú len historické miesta a poteší aj pekným výhľadom. Navyše, po hrebeni je to už len pol hodinka na najvyšší vrch Malých Karpát, Záruby (768 m).

  • Obľúbený snack: jablko, energy tyčinka a podľa toho s kým idem, občas vezmem aj varič a kartušu a čosi jednoduché si tam hore ukuchtíme
  • Pitný režim: v lete voda v termofľaši, ktorá mi ju udrží chladnú po celý deň, v zime čaj s medom a citrónom v termoske

Ako sa dostať na Ostrý kameň a Záruby?

Sú dve možnosti. Najrýchlejšia trasa na Ostrý kameň vedie od vodnej nádrže Buková (mapa), i keď je dosť strmá, no zvládnu to aj deti. Z druhej strany sa dá ísť zo Smoleníc, a teda najprv na Záruby zhruba za 2 hodiny a potom ďalej na Ostrý kameň.

výlet v Malých Karpatoch

Na hrebeni medzi Ostrým kameňom (v pozadí) a Zárubami


Boli ste už na týchto miestach? Ktorý je váš obľúbený výlet v Malých Karpatoch? Podeľte sa s nami v komentároch a inšpirujte iných.

Hľadáte niečo náročnejšie? Tipy na túry v nepálskych Himalájach v mojej knihe Krok za krokom po Himalájach.

Alebo radšej na bicykli? Takto sa dostanete za 3 dni z Bratislavy do Štúrova.

4

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *