Motivovala ma zvedavosť, výzva a niekoľkomesačná únava. Bol to boj s vlastnou mysľou, nie však strašidelný, ale náučný a užitočný. V tomto článku sa dozviete, čo je to pobyt v tme, aký má význam, ako prebieha, ako sa na neho pripraviť, kde na Slovensku ho môžete zažiť a komu ho odporúčam. Citáty, ktoré nájdete medzi odsekmi, sú úryvky z mojich zápiskov z temnej tmy.
Čo je to pobyt v tme?
Pobyt v tme (nazývaný aj terapia tmou) je metóda sebapoznania založená na senzorickej deprivácii. Prebieha v priestore alebo byte/dome, ktorý je úplne izolovaný od svetla a ideálne aj zvuku. V tme je človek sám, nevie koľko je hodín, či je deň alebo noc. Nepoužíva žiadne prístroje a predmety, ktoré by vydávali akékoľvek svetlo. Jeden zo zmyslov – zrak – je úplne odstavený a človek je odkázaný hlavne na hmat (subsidiárne čuch, chuť, sluch). Odporúčaná dĺžka pobytu v tme je aspoň týždeň. Ja som bola na 7 dní (6 nocí), no pravdupovediac, s odstupom času si myslím, že som mala ostať ešte jednu noc.
Pobyt alebo terapia?
Hoci prevádzkovatelia to nazývajú – zrejme z opatrnosti a prezieravosti – výhradne pobytom, dovolenkou či oddychom v ústraní a nie terapiou, dni strávené v tme majú údajne aj terapeutické účinky. V Čechách dokonca terapeut PhDr. Andrew Alois Urbiš využíva terapiu tmou v liečebnej a rehabilitačnej praxi.
Liečba tmou má pôsobiť proti civilizačným ochoreniam, onkologickým ochoreniam, poruchám metabolizmu, chronickej únave, syndrómu vyhorenia, regeneruje psychiku, spomaľuje životné tempo, rozvíja kreativitu. Počula som, že táto metóda sa uplatňuje aj u pacientov trpiacich alzheimerom, parkinsonom, migrénami či dokonca u ľudí trpiacich ekzémami.
To však nie sú najčastejšie prípady, keď ľudia smerujú do tmy. O pobyty v tme sa čoraz častejšie zaujímajú bežní zdraví ľudia. Prečo?
V drvivej väčšine je to jednoducho zvedavosť, záujem dozvedieť sa, či to zvládnem, či sa dozviem niečo nové, či zažijem niečo spirituálne, fantastické. Iní idú do tmy v období života, keď už nevedia ako ďalej, potrebujú sa niekam pohnúť, rozhodnúť, urobiť zásadnú zmenu či dostať odpovede, ktoré nikde nenašli.
TMA, ľudia sa ťa boja a pritom si rovnako potrebná ako svetlo. Spomaľuješ a regeneruješ, čo sme za svetla zrýchlili či pokazili.
Prečo a s akými pocitmi som tam išla?
V prvom rade ma motivovala obrovská zvedavosť a chuť posunúť ďalej svoje skúsenosti z meditačných kláštorov. Brala som to tiež ako výzvu, či to vôbec zvládnem. Samozrejme, bola som odhodlaná bojovať, ak to bude náročné, ale aj pripravená odísť skôr, ak to bude peklo.
Ako zistiť, kedy je čas pobyt predčasne ukončiť? Kamarátka, pracovná psychologička a skvelá fotografka Gabika Palai, mi pred pobytom poradila, že v momente, keď mi z toho bude priam fyzicky zle.
Mojou ďalšou motiváciou bola únava a letargia, ktorá ma trápila dlhodobo niekoľko mesiacov a s ktorou som si nevedela rady. Môžete si klásť otázku, prečo som nešla na obyčajnú dovolenku, do prírody, do hôr? Pravdupovediac, v poslednom čase som sa ani po dovolenkách necítila oddýchnuto. Možno preto, lebo pre blogerku sú väčšinou aj dovolenky prácou.
Žiadne extra očakávania som však nemala a cítila som rešpekt. Najlepšie, čo môžete urobiť, je ísť na pobyt v tme s pokorou, bez veľkých očakávaní a hlavne s otvorenosťou tomu, čo zažijete.
Čo tam preboha budem robiť?
Robila som si nádeje, že to vo veľkej miere prespím. Nepodarilo sa. Práve naopak. Už druhý deň som pozerala do blba, teda do nekonečnej hustej tmy. Zdalo sa mi, že tam sedím večnosť. Nemala som pojem o čase, až keď mi konečne doniesli druhé jedlo.
V tme sa človek musí nejako zabaviť. Ideálne je meditovať, nemyslieť, zresetovať myseľ. Inak vami myšlienky lomcujú, nedajú vám spať, priam týrajú.
Odporúča sa písať si poznámky, zapisovať si svoje vlastné, nazvime to ezo-kecy. Okrem toho sú k dispozícii pastelky, ceruzky, perá, plastelína. Niektorí ľudia vraj kreslia v tme veľmi pekné obrázky. To však nebol môj prípad. Moje výtvory v tme boli žalostné.
Oveľa lepšie mi to išlo s hudobnými nástrojmi. Nejaké už v domčeku boli (bubon, píšťala) a niektoré som si doniesla (ústna harmonika, píšťalka, panova flauta). Je dobré mať karimatku/jogamatku a cvičiť alebo si spraviť silent disco či spievať.
Posledné dni sa myseľ upokojuje a človek začína vnímať tmu ako príjemnú. Lepšie vníma, chápe svoje mentálne procesy a pozoruje akési „vnútorné pravdy“, ktoré prichádzajú.
Čo jedlo a hygiena?
Jedlo vám prinesú raz denne. Je výdatné a zdravé, v zásade vegetariánske. V eko-osade, ktorá pobyt poskytovala, som vždy dostala 3 misky: 1) polievka, 2) hlavné jedlo a 3) kaša alebo koláč alebo surová mrkva.
S osobou, ktorá vám jedlo prinesie by ste mali mať minimálny kontakt. Nevidíte ju, keďže jedlo položí za dvere. Opýta sa, či ste v poriadku a ak áno, odíde a príde zase až na druhý deň. Sú však ľudia, ktorí si vyslovene neželajú komunikovať a naopak, takí, ktorí sa potrebujú každý deň so svojím „sprievodcom tmou“ trochu porozprávať.
Pomedzi to máte v izbe vždy k dispozícii na jedenie niečo malé – čerstvé alebo sušené ovocie, orechy, müsli.
V byte/dome je umývadlo, splachovací záchod a sprchovací kút, takže o hygienu sa strachovať nemusíte. Len aby ste trafili zubnou pastou na kefku! Hoci som to ešte doma pred odchodom nacvičovala, nakoniec sa mi osvedčilo dať si pastu namiesto zubnej kefky na prst a z prsta do úst.
Už viem, prečo sa hovorí, že čert nespí. Lebo čert je stále v tme a nevie spať tak, ako ani ja teraz neviem spať po treťom dni v tme. 🙂
Aké sú skúsenosti ľudí?
Spektrum účinkov a zážitkov z tmy je naozaj široké a veľmi individuálne. Každý predsa máme svoj vlastný príbeh, myseľ a skutky, takže aj tma z každého z nás vytiahne niečo iné. Často „naučí“ ľudí dokonca niečo úplne iné, ako očakávali. Aspoň tak tvrdia. Po tom, ako som vyšla z tmy, prečítala som si knižku s vyše 140 odkazmi – spätnými väzbami mojich predchodcov. Prebehla som ju a spravila tento sumár:
NAJČASTEJŠIE SA OPAKUJÚCE DOJMY: |
Vynikajúce jedlo |
Sebapoznanie/sebanájdenie |
Myšlienky/myseľ nedajú pokoj |
Pocit vďaky (za starostlivosť, ale aj celkovo za život, Stvoriteľovi, dokonca aj zvieratám ?) |
Tma učí, čistí, lieči |
Chuť do života („hurá, idem šťastne žiť“) |
Svetlo v tme (posvietili si v tme na to, na čo za svetla nedokázali) |
Odpočinok |
ČASTO SA OPAKUJÚCE DOJMY: |
Bol to boj |
Zážitkové/dobrodružné |
Inšpiratívne |
Pocit bezpečia |
Príjemná tma |
Silné sny |
Prítomnosť je podstatná |
Skúška trpezlivosti |
Treba si zapisovať |
* Tučným písmom som zvýraznila 5 dojmov, ktoré prevládali v mojom prípade. Aj s ostatnými sa však stotožňujem.
Ako sa pripraviť?
Pred nástupom na pobyt je dobré informovať sa o skúsenostiach predchodcov. Ja som sa poradila s kamarátom Jančim Zacharom, ktorý pobyt absolvoval asi dva týždne predo mnou. Poradil mi, okrem iného, ako si robiť poznámky (na kraj papiera dať prst, potom posunúť akoby o riadok nižšie; natrhnúť okraj strany, keď nezapíšem celú strany; urobiť somárske uško na zapísanej strane).
Zdôraznil tiež, že musím zamestnať myseľ. Mám sa premôcť a pustiť sa do akejkoľvek aktivity, aj keď sa mi nebude chcieť.
Okrem toho je dobré vopred si povybavovať dôležité záležitosti, dať vedieť niekomu, kam idem, nechať kontakt. Samozrejme, človek tam musí ísť dobrovoľne a s pokojom.
Pokiaľ ide o oblečenie, keďže som išla začiatkom decembra, zbalila som si teplé a pohodlné oblečenie (hrubé ponožky, legíny, teplé pyžamo). Zbalila som si iba nevyhnutné veci. Všetko nepotrebné som nechala doma, alebo som to potom v izbe odložila z dosahu rúk, nech ma to zbytočne nemýli pri hmataní v tme.
Kde na Slovensku sú pobyty v tme?
Podľa mojich informácií momentálne existujú na Slovensku 4 rôzne miesta ponúkajúce pobyty v tme. V zásade ich poskytujú ľudia, ktorí nie sú lekármi ani psychológmi, ale majú dlhoročné skúsenosti s rôznymi meditačnými technikami, očistami, meditačnými seminármi či sami pobyty v tme absolvovali a pravidelne opakujú.
Pôvodne som chcela pobyt zažiť v období, do ktorého by spadal aj deň mojich narodenín. Nedalo sa, pretože pobyty v tme sú na Slovensku na počudovanie vybookované niekoľko týždňov až mesiacov vopred.
Jediný voľný termín som našla začiatkom decembra 2018 v eko-osade neďaleko Myjavy, v Bielych Karpatoch na hranici Česka a Slovenska. „Môj“ maličký útulný domček stál na kraji lesa a bol postavený z prírodných materiálov. Presnú adresu vám neprezradím, lebo ju nemajú ani na stránke. Ak sa však prihlásite, mailom vám pošlú všetky potrebné informácie aj koordináty.
Pobyt v tme nájdete aj vo vzdelávacom centre Zaježová, to však býva najviac obsadené. Tretím miestom na Slovensku je Ovocná biofarma Modrý Kameň pri Veľkom Krtíši a štvrtým, najnovším miestom je meditačné centrum v obci Zázrivá Biela v okrese Dolný Kubín (aktualizované: jún 2019).
Vo všetkých troch stoja pobyty 40-50 eur/noc vrátane stravy, no môžete sa rozhodnúť absolvovať pobyt aj s pôstom. Začiatočníkom sa to však neodporúča.
Toto je úplný RESET tela. Zrušíte všetko, čo platilo doteraz. Neplatí ráno – obed – večer, svetlo – tma. REŠTART.
Komu pobyt v tme (ne)odporúčam?
Pobyt v tme určite odporúčam tým, ktorí vedia samostatne meditovať, absolvovali nejaký meditačný pobyt (napr. vipassana) ako aj tým, ktorí možno nemajú takéto praktické skúsenosti, ale sú zvedaví, otvorení a ochotní dozvedieť sa o sebe viac. Skúsenosti s meditáciou nie sú podmienkou, ale veľkou výhodou, aby ste vedeli upokojiť myseľ.
V zásade nie je nikto, komu by som to neodporúčala. Viem si však predstaviť, že sú ľudia, pre ktorých môže byť pobyt v tme mimoriadne ťažký a možno ho nezvládnu. Vraj sú to hlavne ľudia, ktorí prežili nejakú traumu, či už v dospelosti alebo v detstve, dlhodobé ponižovanie, tragickú smrť blízkeho a pod. Človek sa totiž v tme stretne presne s tým, čo nemá ešte vnútri vysporiadané. Takéto stretnutie môže byť pre niekoho extrémne ťažké. Myslím, že ťažkosti by mohli mať v tme aj veľmi materiálni ľudia, ktorým duchovno a okom neviditeľný svet mysle nič nehovorí. Ale tí zrejme nečítajú tento článok. ?
Veľmi dôležité je, aby bol človek psychicky zdravý. Pred nástupom na pobyt podpisujete aj vyhlásenie, že nemáte duševnú poruchu. Inak to odporúčam všetkým, ktorých láka spiritualita, netradičné zážitky a ktorí si chcú konečne do kosti oddýchnuť a zresetovať sa telom aj dušou aj za cenu neľahkého boja.
Aké to bolo pre mňa?
Veľmi náročné, ale nie až natoľko, ako som si myslela. Možno preto, lebo som sa pripravila na najhoršie. Veľmi rada by som vám prezradila svoje pocity z tmy podrobne. Keďže je toho veľmi veľa, do tohto článku sa to nezmestilo. Spravila som to radšej formou videa resp. VLOGu: Aký bol 7-dňový pobyt v tme. Vo videu som zároveň odpovedala na obrovské množstvo otázok, ktoré ste mi položili a ktoré som tu ešte nezodpovedala, najmä:
- Čo bolo najťažšie
- Či som mala krízu a chcela to vzdať
- Či som nemala strach
- Čo konkrétne som robila, či som mala nejaký „denný“ režim
- Čo ma naučili sny
- Čo som videla a počula
- Aké myšlienky mi bežali hlavou
- Čo som zistila, aké „pravdy“ alebo osvietenie som zažila
- Aký to bol pocit, keď som vyšla opäť na svetlo
- Či by som išla zas
Máte radi turistiku? Vyberte sa na výlet do Nepálu. Návod ako na to vám dá cestovateľská príručka Krok za krokom po Himalájach. Dostupná je v tlačenej aj elektronickej verzii na eshop.martarajkova.com.
Jana
11 decembra, 2018Veľmi zaujímavý článok. Už sa teším na video 🙂
Ivan
23 decembra, 2018Ahoj.
ja mam tiež za sebou pobyt v tme v Čechách. 7 dní a nocí. Nádherná skúsenosť. Vrele doporučujem každému, minimálne 7 dní. 11 dní je vraj ideálnych.
mám veľa zážitkov podobných i iných ak chceš napíš ak ťa to zaujíma.
veľa uspechov a lasky.
Ivan