Veľkonočné trápno

Autor:

Koľko článkov o veľkonočných tradíciách ste tohto roku čítali? Keďže nemáme covid, konečne je čas venovať sa aj super hot lifestylovým témam, ktoré píše – i keď v tomto prípade lepšie povedané už nepíše – život. Veľkonočné tradície. Články o Veľkej noci na mňa tohto roku vykúkajú pomaly aj z kľúčovej dierky. Ale musím povedať, že boli užitočné. Napríklad som sa dozvedela, že šibačka (korbáč) pochádza zo západu a polievačka (voda) z východu. Keďže sme naprostred, u nás sa to mixovalo. Už chápem, prečo moja mama pochádzajúca z východu žijúca na juhozápade, nechápala, že k nám chodili muži s korbáčmi, zatiaľ čo u nich len s vedrami.

 

Ale k veci. Videli ste ten nový klip? Mne nepripadá vtipný a už vôbec nie dobrý, ale budiš. Hip-hop je (podľa odborníkov) na to, aby reagoval na aktuálne témy. Sociálno-sieťovou verejnosťou v tieto dni rezonujú naše zvyky a ja s údivom čítam komentáre pod statusom známej slovenskej šperkárky. Klip podľa nej zosmiešňuje naše zvyky. Niektorí súhlasia, iní tvrdia, že nepochopila nadsázku, ďalší, že síce súhlasia, ale vzápätí sami seba poprú, keď napíšu, že video chcelo poukázať len na tých „zlých“ polievačov a šibačov, ktorí to preháňajú a páchajú na ženách násilie.

 

A ja sa len bavím, lebo všetci sa tvária, akoby mali patent na to, ako by to malo byť. Lenže túto veľkonočnú dilemu nevyrieši nikto z nás. Vlastne, áno. Jeden jediný to vyrieši. Čas. Pretože, kto pozná skutočný význam slova „tradícia“, ten vie, že to neznamená niečo konzervovať a ponechať na večné veky amen. Etnológ by povedal, že tradícia je výber. Vyberá si, čo si z minulosti ponechá. A keď sme už boli takí sprostí, že namiesto symbolického šibnutia či poliatia, ktorého pointou bola aj tak v prvom rade návšteva dievčaťa, sme si „vybrali“ výprask, hektolitre vody, smradľavé voňavky, peniaze a čokolády, tak nám treba!

 

Ja som napríklad neznášala, že keď som bola tínedžerka, okrem mojich spolužiakov k nám chodili “polievať” najmä starí dedovia. Zrejme, hlavne svoje hrdlá. Mala som chuť skryť sa ako tieto zajace na ilustračnom obrázku. Aj môj brat chodil polievať ku kadejakým starým tetkám, lebo sa to od neho očakávalo. On za to dostal aspoň prachy a čokoládu. Mne zostalo len trápno a smradľavý sveter.

 

Ale ako spieva Hana Hegerová: ako mladé dievča, už je to za nami.

 

A keďže ani ja túto dilemu nevyriešim, pridám aspoň pár svojich myšlienok

  • Deje sa presne to, čo sa má. Pomaly odchádza to, čo už (takmer) nikomu neslúži.
  • Všetci hudobníci (aj hip-hoperi) by si mohli tému trochu lepšie naštudovať, predtým, než o nej zložia nejaké veľdielo.
  • Tradície sú vzácne, nerušme ich a nekazme ich aspoň tým, ktorí ešte vedia, čo s nimi majú robiť.

Ilustračný obrázok: Starline/Freepik.com

 

 

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Your email address will not be published. Required fields are marked *