Thajská kuchyňa je jedna z najpopulárnejších na svete a thajský street food je priam legendárny. Aj ja som veľkým fanúšikom a žrútom thajských jedál. Rozhodla som sa preto absolvovať kurz varenia v Thajsku. A ako bonus pripájam aj recept na thajské rezance – pad thai.
Vitajte teda vo svete thajských pochúťok. Len pozor, aby vám nezačali tiecť slinky po klávesnici.
Sammyho škola varenia
Spomedzi viacerých možností som si vybrala školu s názvom Sammy´s Organic Thai Cooking School. Nachádza sa neďaleko Chiang Mai na prekrásnej farme obklopenej ryžovými poľami a banánovníkmi.
Kurz bol skvele zorganizovaný a všetko klapalo od prvej do poslednej minúty. Sammyho som skontaktovala emailom a dohodli sme sa na dátume. Ráno ma vyzdvihli priamo pred mojím kondomíniom a takisto všetkých ostatných účastníkov. Bolo nás spolu desať.
V Sammyho škole sú vítaní všetci – vegetariáni aj mäsožravci. Počas celého kurzu dbali o to, aby vyhoveli nielen vegetariánom, ale napríklad aj celiatikom, a našli pre nich vhodné alternatívy.
Priebeh kurzu
Prvou zastávkou bol miestny trh, kde nás Sammy privítal. Od začiatku do konca kurzu mu nechýbal zmysel pre humor a vkuse vtipkoval. „Odkiaľže to ste? Všetci vyzeráte úplne rovnako,“ zasmial sa na úvod a my s ním. „Aha, máme tu Angličanov. Fish and chips, to je to vaše jedlo, však? Poznám, poznám,“ doberal si troch Britov. Ja som bola historicky prvá Slovenka v jeho škole varenia.
Rozdal nám malé hárky, na ktorých sme zaznačili, ktoré z uvedených jedál by sme chceli uvariť. Výber bol celkom pestrý.
Previedol nás po trhu a ukázal nám základné ingrediencie, ktoré budeme počas kurzu používať, najmä sklené cestoviny, tofu, sójové, hubové a iné omáčky aj kokosový cukor. Ukázal nám červenú, zelenú a žltú kari pastu. „Tieto pasty sú už hotové, predpripravené. Ale dnes vás naučíme ako si spraviť svoju vlastnú kari pastu,“ vysvetľoval Sammy.
Keď sme dorazili na Sammyho farmu, pohostili nás kávou, čajom a ukázali nám bylinky, zázvor, kurkumu a iné prísady a koreniny, s ktorými budeme počas dňa variť. Následne nás rozmiestnili k plynovým sporákom a hor sa do varenia!
Jedlá
Ako prvé sme varili kari. Každý si mohol vybrať, či chce uvariť červené, zelené alebo žlté kari. Ja som sa rozhodla pre červené s kokosovým mliekom. Namiesto kuraťa som použila na kocky nakrájané tofu.
Ďalším jedlom bola ostro-kyslá polievka tom yam goong. Aj tu som ako náhradu za krevety použila tofu.
Tretie jedlo boli moje obľúbené thajské rezance pad thai. Musím povedať, že sa mi naozaj vydarilo. Aj keď pravdepodobne to bolo hlavne vďaka kvalitným a čerstvým surovinám, ktoré sme používali.
Túto časť kurzu viedla Sammyho manželka, ktorá nám vždy povedala čo ako máme nakrájať, kedy to máme do hrnca pridať a koľko to máme variť. Keď sme tieto tri dobroty dovarili, aj sme ich s chuťou zjedli.
Nasledovala asi hodinová prestávka na vytrávenie, ktorú sme strávili v hamakoch, na prechádzke alebo pri kávičke.
Posledné dve jedlá boli buď mango sticky rice alebo banánový dezert s kokosovým mliekom (ja som si vybrala mango sticky rice) resp. papájový šalát alebo spring rolls (ja som si vybrala spring rolls).
Na záver nám Sammy ešte vysvetlil a ukázal ako sa varí tzv. sticky rice, lepkavá ryža, ktorá sa používa na prípravu spomínaného mangový dezert. Všetci sme dostali aj receptár s tými najpopulárnejšími thajskými jedlami.
Cena
Kurz varenia v Thajsku nájdete v rozpätí od 1000 do 1500 THB/1-dňový kurz. Kurz v Sammy´s Organic Thai Cooking School stál 1000 THB, čiže patrí ešte medzi tie lacnejšie, pokiaľ ide o školy varenia v Chiang Mai. Kurz bol kvalitný a viem ho len odporúčať.
Ďalšie populárne školy varenia v Chiang Mai sú: May Kaidee´s Cooking School, ktorá sa špecializuje na vegetariánske a vegánske jedlá a robia dokonca aj vyrezávanie ovocia, ďalej Asia Scenic Thai Cooking School, Thai Farm Cooking School a The Chiang Mai Thai Cookery School, ktorá funguje už od roku 1993 a bola prvou školou varenia v severnom Thajsku.
Školy varenia v Bangkoku
Ak nemáte cestu do Chiang Mai, možno skúsite nejakú školu varenia v Bangkoku. Je ich tam viacero. Vybrať si môžete napríklad cez online rezervačný systém škôl varenia airKitchen. Učiť vás budú miestni kuchári u seba doma, takže budete mať o jeden autentický zážitok z ciest viac.
Pad thai – recept
Spomedzi všetkých jedál, ktoré sme varili, považujem pad thai za najjednoduchšie. Okrem toho, suroviny na jeho prípravu sa dajú asi najľahšie zohnať aj v európskom prostredí. Vybrala som preto práve tento recept.
Príprava 15 min., varenie 10 min.
Suroviny (na 1-2 porcie):
100 g tenkých ryžových rezancov
¼ pohára tofu nakrájané na malé kocky 1 vajce 1 PL sušených kreviet (možno vynechať, ak ste vegetarián) 1 pohár fazuľových klíčkov 1 PL kvasenej, fermentovanej reďkovky 1 PL najemno nakrájanej šalotky ¼ pohára jarnej cibuľky nakrájanej na 3 cm-vé kúsky 2 PL tamarindovej šťavy 1 PL rybej alebo sójovej omáčky 1 a ½ ČJ cukru ¾ pohára vody štipka čili 1 malá limetka 1 PL opečených a nasekaných arašidov 3 PL slnečnicový alebo repkový olej |
*PL = polievková lyžica, ČL = čajová lyžička
Postup:
Rezance vložíme do hrnca s vriacou vodou asi na 5 minút. Rezance musia v tejto fáze ostať polouvarené, lebo sa neskôr dovaria vo woku. Zmiešame tamarindovú šťavu, sójovú (alebo rybiu omáčku), cukor, čili a vodu a rozmiešame, aby sa cukor rozpustil. (V obchodoch sa dá kúpiť už aj namiešaná pad thai omáčka. V tom prípade ju stačí len zriediť s vodou.) Rozpálime wok so slnečnicovým alebo repkovým olejom (nepoužívame olivový olej, pretože má príliš hutnú chuť a konzistenciu). Pridáme na kocky nakrájané tofu, chvíľku opečieme a pridáme najemno nakrájanú šalotku a reďkovku. Chvíľku premiešame (pár sekúnd) a pridáme vajíčko. Opečieme pár sekúnd, pomiešame a presunieme na jednu stranu woku. Do druhej polovice woku vlejeme pad thai omáčku a do toho vložíme rezance. Krúživým pohybom ich miešame pár minút, kým nezmäknú. Potom to celé zmiešame aj vajcovou-tofu časťou. Pridáme jarnú cibuľku a klíčky. Krátko premiešame a hotovo! Na tanieri posypeme nadrobno nakrájanými arašidmi, ozdobíme jarnou cibuľkou a podávame s limetkou.
Najpopulárnejšie thajské jedlá
- Červené/zelené/žlté kari (gaeng par/kiew waan/kari gai)
- Ostro-kyslá polievka s krevetami (tom yam goong)
- Kuracia polievka s kokosovým mlieku (tom kha kai)
- Thajské ryžové rezance (pad thai)
- Kura s kešu orieškami (gai phad med mamuang himmaparn)
- Mango sticky rice (khao neaw mamuang) – tradičný thajský dezert z lepkavej ryže so sladkým kokosovým mliekom a čerstvým mangom.
- Papájový šalát (som tam)
Thajská kuchyňa a zdravie
Je pravda, že thajská kuchyňa obsahuje veľa vysmážaných jedál, ale zároveň používa aj veľa byliniek a iných zdravých ingrediencií. Mimochodom, receptár, ktorý dostanete v Sammyho škole varenia obsahuje aj niekoľko strán o tom, aké priaznivé účinky majú jednotlivé ingrediencie thajských jedál.
Citrónová tráva má napríklad relaxačné, revitalizačné a čistiace účinky. Čili pôsobí protizápalovo, podporuje trávenie a tlmí bolesť. Choďte na kurz varenia v Thajsku a naučte sa viac o rastlinách a ich priaznivých účinkoch pre zdravie.
Obchody s ázijskými potravinami
Tak sa teda nahoďte do kuchynskej zástery a šup-šup k sporáku. Uvariť si doma niektoré z thajských jedál je celkom jednoduché, pokiaľ zoženiete tie správne ingrediencie. Všetko je to hlavne o kvalitných surovinách. Nájsť doma obchod s ázijskými potravinami a thajskými surovinami bude asi tá najťažšia úloha.
Na Slovensku poznám najmä tieto obchody s ázijskými potravinami: Foodland, Naam Asia Food, Asia Center Food, Happy Wok. Ak poznáte iné dobré obchody s ázijskými potravinami, dajte vedieť! Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom.
Červená, zelená a žltá pasta na kari – pre prípad, že nemáte možnosť vyrobiť si vlastnú.
Aj vy ste sólo cestovateľ/cestovateľka alebo nad tým uvažujete? Prečítajte si moje tipy o sólo cestovaní.
Chystáte sa do Thajska? Toto autentické trhovisko v Bangkoku, cez ktoré prechádza vlak, nesmiete vynechať!
Máte radi turistiku a chceli by ste svoju métu posunúť vyššie? Čo tak treking v Himalájach? No jasné, zvládla to predsa aj moja mama! V príručke Krok za krokom po Himalájachv vám presne poviem, ako na to.