Free tour nie je zadarmo

Autor:

V roku 2015 som približne pol roka sprevádzala zahraničných turistov v Bratislave. Išlo o tzv. free tour, ktorú nájdete azda v každom veľkomeste Európy, Austrálie či Ameriky, ale sem-tam aj v menších mestách. Je to ideálny spôsob ako spoznať určité mesto informatívnym, moderným, zábavným a relatívne lacným spôsobom, hoci nie úplne zadarmo.

Nie je to zadarmo

Hoci slovo „free“ napovedá, že ide o bezplatnú aktivitu, opak je pravdou. Nikto vás síce nebude nútiť za free tour zaplatiť, ale očakáva sa, že sprievodcovi na konci prehliadky dáte tips (všimné). Skutočnosť, že free tour nie je zadarmo, je jediná vec, ktorú jej možno vytýkať. Zdraví rozum predsa hovorí, že keď sa niečo označuje „free“, malo by to byť bezplatné. Ja sama nemám rada zavádzajúce pojmy, ktoré sú v skutočnosti marketingovými trikmi.

Na druhej strane, slovíčko „free“ môže znamenať vašu slobodu v tom, koľko za tour zaplatíte. Je len a len na vás, ako oceníte vášho sprievodcu. A to mám na tomto druhu prehliadok naozaj rada. Na konci tour jednoducho vytiahnete z peňaženky takú sumu, aká podľa vás zodpovedá výkonu, informáciám, zábave a vašej spokojnosti.

Komu idú peniaze

Každá spoločnosť organizujúca free tour môže fungovať inak, no v zásade platí, že sprievodca odvádza za každého človeka v skupine určitý poplatok. Ak ste už absolvovali nejakú free tour, možno si pamätáte, že počas prehliadky sa robila skupinová fotografia. Nuž, tá nevznikla ani tak pre vaše potešenie, ako skôr na to, aby sa spočítali hlavy účastníkov. Ak príde na tour napríklad 20 ľudí, sprievodca zaplatí svojej spoločnosti určitú sumu x20. Zvyšok, pokiaľ mu nejaký vôbec ostane, je jeho. Ak teda viac či menej nápadne zdrhnete v polovici prehliadky bez platenia, sprievodcovi tým škodíte, lebo za vás bude musieť zaplatiť. Spoločnosti sú v tomto často nekompromisné.

[adinserter block=”20″]

Adekvátna suma

V zásade platí, že v drahších mestách (západná Európa, Austrália) odvádzajú sprievodcovia spoločnostiam vyššie sumy ako v strednej či východnej Európe. To by ste pri svojej štedrosti v závere prehliadky mali zohľadniť.

Ani keby ste ma zabili, tak vám nepoviem, koľko som odvádzala za free tours svojej spoločnosti ja. Prezradím však aspoň toľko, že to bolo viac ako cena jedného piva na osobu.

Free tours som zažila z oboch strán. Aj ako sprievodkyňa, aj ako turistka. Ja sama som dávala do prehliadok maximum. Keď vidím, že aj iný sprievodca to robí a ja sa počas jeho prehliadky bavím a hltám každé slovo, odzrkadlí sa to aj na odmene. Dobré veci treba vedieť oceniť. Slovne, ako aj finančne.

Ak naozaj neviete odhadnúť adekvátnu cenu prehliadky podľa vlastného uváženia, vezmite do úvahy ceny ostatných porovnateľných atrakcií v danom meste (vstupenky múzeí, pamiatok, atrakcií), ako aj životnú úroveň.

Free tour nie je zadarmo
Počas prehliadky Bratislavy v roku 2015. Za fotografiu vďaka Jasonovi V. zo Severnej Karolíny
Free tour nie je zadarmo

Pozitívne hodnotenia sú pre sprievodcu obrovským zadosťučinením

Spomínam si, že…

Sprevádzala som v období letných mesiacov. V Bratislave bolo vtedy extrémne teplo, niektoré dni bolo až 38 °C. Ale free tours ma bavili. Najmä zo začiatku. Fascinovala a obohacovala ma možnosť sprevádzať ľudí z celého sveta (z Kanady, Indie, Singapuru, Spojených štátov, Írska či Ománu), možnosť zhovárať sa s nimi a predstaviť im moju krajinu a mesto. Napokon ich pochvalné a ďakovné reakcie boli obrovským zadosťučinením za vynaloženú energiu.

Pri sprevádzaní človek zažije kadejaké nečakané situácie. Pamätám si ako som raz na Hlavnom námestí čosi vysvetľovala a tak som pritom rozhadzovala rukami, že som omylom strelila facku okoloidúcej staršej pani. Myslela som si, že sa prepadnem od hanby, ale pani to zobrala s humorom a napokon sme sa všetci zasmiali.

Iný deň, keď som hovorila o slovenských krojoch a folklórnych regiónoch, tak ma skupina poprosila, aby som im aj krátko zatancovala. Asi tušíte, že som neodmietla. Skupinku nemeckých chalanov moje tanečné „vystúpenie“ asi dosť očarilo, lebo ma po prehliadke zavolali na pivo. ?

Ja som pracovala pre Be Free Tours Bratislava. Na Tripadvisore mali a stále majú vynikajúce hodnotenia. Ak sa k vám chystá nejaká zahraničná návšteva hovoriaca po anglicky, smelo ich na free tour v Bratislave pošlite.

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

 

Sandemans New Europe Tours

V rôznych mestách vo svete organizujú free tours rôzne spoločnosti. Bola som na free tour v Melbourne, v Londýne a naposledy v Porte. Portská prehliadka bola ozaj výborná a mesto som si vďaka nej ihneď obľúbila. Dôkazom toho sú fotky a informácie, ktoré som opísala v článku Babská jazda v Portugalsku.

Prehliadku organizovala ju spoločnosť Sandemans New Europe Tours a našim sprievodcom bol fantastický, energický a profesionálny Diogo s perfektnou angličtinou, dlhými kučeravými vlasmi a bielymi podkolienkami. Skrátka zjav. Jeho prehliadka ma úplne vtiahla, podarilo sa mi nemyslieť na nič iné, iba ho počúvať a smiať sa. Práve jeho skvelý výkon ma podnietil k napísaniu tohto článku.

V zásade je úplne jedno, akú free tour si vo svete zvolíte. Ak chcete, prečítajte si predtým nejaké hodnotenia na Tripadvisore alebo skúste mnou overenú spoločnosť Sandemans New Europe Tours, ktorá ponúka prehliadky v 19 európskych mestách sveta (Berlín, Porto, Lisabon, Amsterdam, Barcelona, New York atď.). Free tours s touto spoločnosťou majú tú výhodu, že za ne zbierate body. Nazbierané body potom môžete využiť na iné (platené) prehliadky alebo na nákup tovaru.

Free tour nie je zadarmo

Náš sprievodca Diogo počas free tour v meste Porto

Free tour nie je zadarmo

Výhody free tours

  • Aj keď dáte sprievodcovi tips, stále vás to vyjde lacnejšie ako klasické prehliadky
  • Získate rýchly prehľad o meste. Po prehliadke budete mať lepší prehľad, ktoré časti mesta chcete potom sami lepšie preskúmať. Ideálne je preto ísť na free tour v úvode vašej návštevy mesta.
  • Na free tours mám rada, že sú tematicky rôznorodé. Zahŕňajú históriu, ale aj témy ako jedlo, kultúra, zvyky, miestne legendy, humorné zvyky, tipy na dobré reštaurácie, bary, nočný život.
  • Získate nielen všeobecné info o meste, ale aj vzácny pohľad domáceho. Pýtajte sa sprievodcu na jeho osobné tipy, obľúbené miesta, špeciálne, neturistické miesta. Sprievodcu berte ako svojho lokálneho kamaráta.
  • Sprievodcovia free tours sú väčšinou mladí 20-30 roční, pozitívne naladení ľudia, takže aj tour je svižná, uvoľnená, vtipná a nie je škrobená.
  • Väčšinou sa konajú v angličtine, ale v niektorých mestách nájdete aj prehliadky v španielčine či v iných jazykoch.

[adinserter block=”19″]

Menšie mestá, žiaľ, často neponúkajú free tours. Platí to aj pre Slovensko. Ak by ste sa však chystali napríklad do našej Levoče, namiesto free tour vám ponúkam svoje vlastné tipy.

Chystáte sa na trip a chcete sa šikovne zbaliť? V článku Mojich 9+1 vecí na cesty vám poviem, čo si balím ja.

1

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *