Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu + tipy pre špekulantov

Autor:

Láka vás noc v prepychovom hoteli Marina Bay Sands alebo vás, naopak, zaujíma ako v drahom Singapure ušetriť na ubytovaní? Rada vám poradím, najmä, ak hľadáte zlatú strednú cestu. Poviem vám aj o svojich obľúbených kapsulových hoteloch a mám tu aj niečo extra pre špekulantov a trúfalcov.

Singapur patrí medzi 25 najbohatších krajín sveta. Podľa jeho HDP v prepočte na obyvateľa je na 12. mieste (zdroj: Svetová banka, 2016). Ekonomická prosperita tejto krajiny sa však odzrkadľuje na vysokých cenách, okrem iného aj na cenách nehnuteľností a ubytovacích služieb.

Mimochodom, zaujímavé je, že najbohatšími krajinami sveta sú malé krajiny, akou je aj Singapur. Pod „malými krajinami“ sa rozumie, že sú malé rozlohou, ale najmä z hľadiska počtu obyvateľov. Viac na túto tému sa dozviete vo videu na YouTube-kanáli VisualPolitik, v ktorom autor spomína aj Slovensko a porovnáva jeho vývoj so susedným Českom po rozpade Československa.

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu
Moslimská štvrť Bugis – Kampong Glam je plná úžasného street artu

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenuSingapurský spôsob sušenia bielizne

Bohaté mesto – drahé bývanie

Pred príchodom do Singapuru ma mnohí varovali, že je to extrémne drahé mesto. Z hľadiska turistu sa mi to napokon nezdalo až také tragické. Ceny sú celkom porovnateľné so západnou Európou či Austráliou.

Singapur je drahý predovšetkým pre tých, ktorí tam chcú žiť. Ceny nájmov sú skutočne astronomické. Cena však neraz zodpovedá unikátnosti danej nehnuteľnosti. V Singapure som sa napríklad dopočula o tzv. units (bytové jednotky). Na jednom poschodí sú iba dva takéto byty, takže výťah vás vyvezie a otvorí sa priamo buď do jedného alebo druhého bytu. No predstavte si to! Nastúpite na prízemí a vystúpite rovno u seba doma.

Koľko takýto singapurský unit stojí? „Okolo 12-tisíc singapurských dolárov mesačne, čo je v prepočte okolo 7400 eur,“ dozvedela som sa od kamaráta Boba, ktorý do Singapuru prišiel za prácou.

Bob býva v byte na 21. poschodí. Keďže Singapur má iba niečo cez 700 km2, práve vysokánske obytné domy umožňujú šetriť drahocenné miesto. Balkón alebo terasa, kde by ste vysedávali alebo si postavili sušiaky na bielizeň, by však bol luxus. Bielizeň visí na asi dvojmetrových tyčiach kolmo vystrčených z okien bytov.

Najlepšia lokalita

Singapur je veľmi kompaktné mesto. Ak sa tam chystáte iba na pár dní, nemusíte si veľmi lámať hlavu nad ideálnou lokalitou. MHD je skvele vyriešená, a tak hlavné turistické atrakcie sú ľahko dostupné. Populárne lokality sú však najmä China Town, Little India, Bugis & Kampong Glam, okolie nákupnej ulice Orchard Street, prípadne, ak máte vyšší budget, tak aj oblasť v blízkosti Clarke Quay a Marina Bay. Dôležitejšia ako otázka “kde” je preto skôr “za koľko”.

Lacnejšie alternatívy k hotelom

Vašou prvou, síce najjednoduchšou, ale najdrahšou možnosťou ubytovania v Singapure sú hotely. Cena jednoduchých 3* hotelov sa pohybuje od 50 eur/noc vyššie a nájdete ich jednoducho na stránke booking.com.

Počítajte s tým, že mimoriadne lacné ponuky, konkrétne mám na mysli hostely za 9-10 eur/noc, budú aj mimoriadne mizerné. Jeden môj známy to skúsil a potom celú noc nespal. Namiesto toho sedel na svojom batohu uprostred kúpeľne pri zapálenom svetle, aby tak unikol skupinke švábov.

Ak teda chcete ušetriť, odporúčam vybrať si radšej jednu z týchto alternatív: Airbnb, kapsulové hotely, couchsurfing a housesitting.

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Airbnb

Airbnb sa najviac oplatí práve v drahých krajinách a mestách. Singapur je preto ideálne miesto, kde môžete vyskúšať túto modernú a lacnejšiu alternatívu k hotelom. Cez Airbnb som našla viacero pekných izieb za rozumnú cenu okolo 25-30 eur/noc. Práve cez túto stránku som si rezervovala krásny kapsulový hotel za 33 eur/noc, o ktorom sa dočítate nižšie.

Viac o Airbnb sa dozviete v mojom článku Všetko, čo chcete vedieť o Airbnb. Ak ešte nemáte konto na Airbnb, využite môj kupón a získate zľavu na prvú rezerváciu v hodnote 25-30 eur.

Kapsulové hotely

Kapsulové hotely milujem odkedy som tento druh ubytovania prvýkrát vyskúšala v čínskom meste Xian. Tento druh ubytovania je veľmi charakteristický pre Japonsko, Singapur, metropoly Číny a ďalšie krajiny a mestá, ktoré sú vyspelé, drahé a trpia nedostatkom miesta.

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Takto vyzerá kapsula v singapurskom hoteli CUBE Boutique Capsule Hotel

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Môj prvý kapsulový hotel pred dvomi rokmi v čínskom meste Xian

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Kapsula v Xiane ako zo sci-fi aj s hasiacim prístrojom

Kapsulové hotely majú kopec výhod, a to predovšetkým pre sólo cestovateľa. Sú síce o niečo drahšie ako obyčajné hostely, ale sú lacnejšie ako hotely. Okrem toho, pre kapsulové hotely je typické, že sú veľmi čisté a poskytujú súkromie. Ako je to možné?

Predsa práve vďaka kapsule, ktorú si viete zatiahnuť a úplne sa odizolovať od ostatných spolubývajúcich. Je to váš malý súkromný bunker vybavený v zásade lampou, zástrčkami, USB výstupmi, zrkadlom, poličkou, perinou. Na veci máte osobitnú skrinku na chodbe alebo priamo v izbe. V závislosti od úrovne kapsulového hotela dostanete aj uterák, papuče, hygienické potreby a raňajky. Niektoré kapsule sa zaťahujú roletou alebo závesom, iné zatiahnete dvierkami, ako keby ste sa zavierali do akéhosi trezoru. V tom prípade obsahuje kapsula v záujme vašej bezpečnosti aj mini-hasiaci prístroj.

V izbe kapsulového hotela často svieti modrasté alebo fialové svetlo, takže vždy mám trochu pocit, ako keby som bola v nejakom sci-fi filme.

Pozreli by ste si kapsulový hotel na vlastné oči? Prevediem vás v ňom v tomto videu:

Keďže mám rada butikové hotely v štýle „ako doma“, v Singapure som si vybrala Cube Boutique Capsule Hotel v časti Kampong Glam (takýto istý hotel sa však nachádza aj v štvrti China Town). Bol čistý s výbornou dostupnosťou k hlavným atrakciám Singapuru. Nachádza sa v štvrti Kampong Glam, nazývanej tiež moslimská štvrť, v tesnej blízkosti Arab street a mešity Sultan Masjid. Táto štvrť je obľúbená najmä kvôli hipsterským kaviarňam, orientálnym reštauráciám, barom, street artu, obchodom s kobercami a látkami a príjemnému večernému životu s nádychom Blízkeho Východu.

Za jednu noc v kapsulovom hoteli som platila okolo 33 eur, ale nájdete lacnejšie aj drahšie kapsuláky. Na stránke booking.com nájdete rebríček 10 najlepších kapsulových hotelov v Singapure s hodnotením od 8.4 do 9.2 bodov. Medzi nimi, mimochodom, aj „môj“ Cube Boutique Capsule Hotel.

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Butikový kapsulový hotel CUBE (vľavo) a mešita Sultan Masjid

Couchsurfing

Hoci couchsurfing využívam už iba sporadicky (asi je to narastajúcim vekom), v Singapure som jednu noc predsa len couchsurforvala. Na mesto som totiž mala málo času a chcela som o ňom dozvedieť čo najviac, ideálne z pravej ruky. Kto iný by mi v tom pomohol lepšie ako miestny obyvateľ Singapuru? A tak som jednu noc couchsurfovala u skvelého hostiteľa, Malajzijčana Boba. Ráno ma zobral do miestneho foodcourtu na sídlisko a pri výborných slížoch s tofu, káve a džúsiku z tzv. „durianu bielych ľudí“ ma zahltil informáciami a pikoškami o Singapure.

Mimochodom, podobne ako je to pri Airbnb, aj couchsurfing sa oplatí využiť práve v drahých mestách ako je Singapur. Ak teda radi spoznávate miestnych ľudí a máte obmedzený budget, couchsurfing je pre vás ideálnou voľbou. Profil si založíte jednoducho na stránke couchsurfing.com.

 

[adinserter block=”10″] Na svoju nedávnu cestu po Ázii, vrátane návštevy Singapuru, som sa zbalila do:

[adinserter block=”11″]

Tento kufro-batoh je úžasný! Je pevný, praktický, má extra priehradku na laptop, rozmery príručnej batožiny a je dostupný v mnohých pekných farbách. 

Housesitting

Ak by ste v Singapure radi zotrvali dlhšie, povedzme niekoľko týždňov alebo mesiacov, určite skúste housesitting. Je to služba, v rámci ktorej máte zadarmo ubytovanie u miestnych, ktorým sa na oplátku postaráte o domáce zviera resp. samotný byt alebo dom, kým je majiteľ preč.

Skúsená housesitterka, blogerka Ivana Grešlíková vraví, že nájsť housesitting v Singapure je veľmi jednoduché. Má to však jeden háčik. „Majitelia radšej zveria svoje byty a domácich miláčikov do rúk housesitterom, ktorí sú už v meste, a teda môžu sa s nimi osobne stretnúť. V tomto je Singapur dosť špecifický. Na hlavných housesitterských stránkach ako je trustedhousesitters.com nájdete ponuky pre Singapur len zriedkavo. Lepšie je dať si oznam do jednej z desiatok facebookových skupín v Singapure s presným dátumom vášho pobytu a čakať na odpoveď. Nám sa to podarilo tak, že nás odporučila kamarátka, ktorá v Singapure housesittovala. Napokon sme sa starali tri týždne o dva papagáje,“ vysvetľuje Ivana Grešlíková. Viac rád a tipov o housesittingu sa dozviete na Ivaninej webovej stránke.

[adinserter block=”19″]

Marina Bay Sands

Ikonický 5* hotel Marina Bay Sands v Singapure je snom mnohých cestovateľov. Iste ste už videli lákavé fotografie tzv. Infinity Pool, najväčšieho strešného bazénu na svete s fantastickým výhľadom na mesto. Nehovoriac o nespočetnom množstve ocenení, ktoré tento hotel získal v oblasti reštauračných služieb, ako aj pestrých možnostiach zábavy a nakupovania.

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Hudobno-svetelnú šou z Marina Bay Sands som si pozrela dvakrát

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Nočný Singapur je farebný a fotogenický

Luxus má vysokú cenu

Tak čo, navnadila som vás? Ihneď vás ale trochu schladím. Za jednu noc v najlacnejšej izbe zaplatíte od 250 eur a vyššie. Raz za život to za ten zážitok možno aj stojí. Ako hosť máte zadarmo vstup na Observation Deck na 57. poschodí hotela, odkiaľ sa vám naskytne údajne najkrajší výhľad na Singapur. Ak však nie ste hosťom, na Observation Deck potrebujete lístok za 23 SGD (deti 17 SGD). Ani ten vás však neoprávňuje na vstup k legendárnemu „nekonečnému“ bazénu.

Šťastie praje špekulantom

Mnohí ľudia však hľadajú prefíkané spôsoby, ako sa dostať k svetoznámemu Infinity Pool bez toho, aby sa v hoteli ubytovali. Niektorí sa vyslovene vystatujú, že sa tam prešmykli na tajňáša. Tu je zopár bizarných chytráckych možností, o ktorých som sa dopočula a dočítala:

  • Cez nejakého známeho/kamaráta, ktorý je v hoteli ubytovaný.

(Strašne jednoduché, ale málo pravdepodobné, že takého kamoša zoženiete.)

  • Naskočíte do výťahu s inými hosťami, vyveziete sa prostredníctvom ich elektronického kľúča najvyššie ako sa dá a možno vás to vyfľusne práve na 57. poschodí, prípadne si zvyšok vyšliapete po požiarnych schodoch.

(Áno, toto bol niekoho skutočný príbeh…)

  • Využijete nepozornosť strážnika pri bazéne resp. ignorujete jeho otázku, či ste hosťom hotela.

(Niekomu to vraj prešlo.)

  • Oblečte si plavky, prehoďte cez seba uterák, nonšalantne vojdite a presvedčivo sa tvárte, že ste hotelovým hosťom.

(Táto možnosť ma fakt pobavila. ????)

  • Pri bazéne je údajne bar. Povedzte, že idete iba do baru, prípadne to okoreňte nejakým príbehom, že tam máte dôležité stretnutie a držte sa svojej historky ako kliešť.

(A potom môžete rovno skočiť na spoveď za všetky tieto klamstvá :))

Existujú aj špekulanti, ktorí sa síce chcú ubytovať v Marina Bay Sands, ale nie za 250 eur na noc. Ich vzácne tipy sú napríklad tieto:

  • Zdieľajte potajomky izbu s viacerými ľuďmi.

(Niektorí vraj boli na izbe až desiati! Uff…)

  • Ak ste sólo cestovateľ(ka), počkajte na recepcii, čo ak sa objaví rovnako zúfalý adept na spolubývajúceho, ktorý by s vami zdieľal izbu, a predostrite mu/jej svoj nápad.

(A ktovie, možno sa z vás nakoniec stanú ešte aj kamaráti.)

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Laserová šou

Zadarmo sa však, samozrejme, dostanete do nákupného strediska komplexu Marina Bay. O bezplatný zážitok sa postará aj večerná hudobno-svetelná šou, ktorú som si išla pozrieť dokonca dvakrát. Je to naozaj parádna šou a najlepšie je sledovať ju od náprotivného Merlionu (mapa), z mostu Esplanade (mapa), prípadne z lode (v tom prípade však zabudnite na fotky zo statívom). Svetelnú šou môžete vidieť každý deň o 20.00 a 21.30 večer, v piatky a soboty aj o 23.00 hodine.

Luxus v spojení s ekológiou

Komplex Marina Bay sa pýši nielen krásou a luxusom, ale aj inovatívnymi spôsobmi šetrenia energie a recyklácie. Šetrí sa umelým svetlom, fontány využívajú dažďovú vodu, výťahy konvertujú energiu na jej ďalšie použitie a mohla by som pokračovať.

Ekologický je však nielen komplex Marina Bay, ale celý Singapur. No povedzte, nie je to úžasné žiť v meste, ktoré je ultra-moderné a zároveň tak veľkorysé k flóre a faune? Prvý krok k ekologickosti a zodpovednejšiemu životnému štýlu môžeme urobiť aj my, a to veľmi ľahko. Začať môžeme už vo svojich domácnostiach používaním ekologických čistiacich prostriedkov.

Ubytovanie v Singapure za rozumnú cenu

Singapur je jedno z mála veľkomiest, kde by som si vedela predstaviť život.

Ak vás Singapur zaujal alebo je dokonca vaším snom, dám vám jednu tajnú radu na záver. Keď budete v Singapure, zájdite k fontáne bohatstva (Fountain of Wealth, mapa), ktorá je symbolom mandaly, a teda celého univerza, jednoty a harmónie. Najkrajšia je večer, počas hudobno-laserovej šou. No a čo je hlavné, miestni – najmä Číňania – veria, že prináša šťastie a bohatstvo. Tak tam teda zájdite a možno sa vám splní želanie. Potom už nebudete musieť napríklad vymýšľať spôsoby ala Mr. Bean ako sa ubytovať v Marina Bay Sands. ????

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.
3

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *