Skúsení radia: Ako byť úspešný na Instagrame

Autor:

Instagram je aplikácia na zdieľanie fotografií skrášlených najrôznejšími filtrami a onálepkovaných hashtagmi či geotagmi. Za pár rokov svojej existencie sa stal jedným z najpopulárnejších sociálnych médií. Zďaleka však neslúži iba na sebaprezentáciu jednotlivcov. Pochvaľujú si ho mnohí úspešní podnikatelia na celom svete, najmä odkedy boli zavedené aj inovatívne Instagram Stories.

Mať úspešný Instagram profil je hotová veda, hoci veľmi pestrá a zábavná.

Opýtala som sa preto 3 blogerov-cestovateľov, aký bol ich kľúč k úspechu na Instagrame. Tu sú ich vzácne tipy.

 

Hashtag nie je najdôležitejší

Mnohí si spájajú Instagram najmä s hashtagmi. “Hlavne to poriadne ohashtaguj,“ radili mi kamaráti, keď som bola na Instagrame nováčikom. Zaujímalo ma, či je tá mriežka s heslom naozaj taká dôležitá ako sa hovorí.

„Hashtagy pomáhajú nájsť ľudí z toho istého niche [slov. nika], s ktorými sa potom môžete spojiť, komentovať či lajkovať ich fotky. Dáte tým o sebe vedieť, zviditeľníte seba a svoj blog,“ hovorí dvojica Ivana a Gianni z Nomad is Beautiful. „Nemyslíme si však, že hashtag je najdôležitejší z hľadiska úspechu na Instagrame.“

Skúsený online marketér Viktor Vincej z Traveling Lifestyle súhlasí a dodáva, že „pre podnikateľov je vhodné vytvoriť si vlastný hashtag svojej značky, ale pri súkromných osobách to nie je také podstatné, ibaže si chcete vybudovať silnú osobnú značku.“

Ako si vybrať z nespočetného množstva existujúcich hashtagov napríklad práve v oblasti cestovania? Obaja Insta-experti radia urobiť si malý prieskum predtým, než sa človek pustí do bezhlavého hashtagovania danej fotky.

„Ideálne je použiť také hashtagy, vďaka ktorým sa v danej skupine objavíte na vrchu. Stačí si porovnať počet lajkov na svojich postoch a na TOP postoch. Určite sa vyhýbajte masovo používaným hashtagom,“ odporúča Viktor.

„Zamerať by ste sa mali, prirodzene, na celosvetovo používané hashtagy. V oblasti cestovania a travelblogov sú to hashtagy, ktoré sú dobre známe médiám, blogerom, ako aj nezávislým samostatným cestovateľom, ktorí hľadajú inšpiráciu,“ hovorí na margo hashtagov dvojica digitálnych nomádov. „Ak pridáte fotku z krajiny, v ktorej je Instagram mimoriadne populárny, je dobré použiť aj hashtag s názvom tohto štátu v miestnom jazyku. Napríklad Suomi v prípade Fínska alebo Filipinas v prípade Filipín. Takto oslovíte širšie publikum cestovateľov a followerov,“ radia digitálni nomádi.

„Ja to robím tak, že vyhľadám cestovateľské hashtagy a z nich si potom vyberiem ten, ktorý sa najlepšie hodí k fotke, ktorú chcem práve uverejniť,“ prezradila svoju stratégiu Ágnes György z Work Save Travel Repeat.

Super fotky sú kľúčom k úspechu

Niektorí užívatelia Instagramu radi uverejňujú iba fotografie samých seba, zatiaľ čo iní majú na svojom profile iba prírodu či inšpiratívne slogany. Koľko ľudí, toľko chutí. Aký druh príspevkov vedie k najväčšiemu úspechu?

„Instagram je výborná platforma na podanie príbehu vizuálnou formou. Práve preto je ideálne uverejňovať naozaj iba tie najlepšie fotografie,“ vysvetľuje dvojica digitálnych nomádov.

A čo tak uverejniť najlepšiu selfie?

„Cestovateľské profily na Instagrame sa v poslednej dobe menia doslova na osobné galérie. Tváre travelblogerov zakrývajú polovicu peknej scenérie. Je v poriadku, ak bloger z času na čas pozdraví svojich fanúšikov širokým úsmevom. Ak je však jeho profil plný osobnými fotkami, ktoré nemajú nijakú výpovednú hodnotu o danej destinácii, ani nie sú v nijakom zmysle inšpiratívne, v tom prípade to určite nie je najlepší spôsob ako prezentovať svoju prácu v oblasti fotografie či blogovania.“

Samozrejme, existuje mnoho (travel)blogerov, ktorí majú úspešne rozbehnuté online podnikanie, pričom ich profily na sociálnych médiách sú sama selfie. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ je daný príspevok zaujímavý, vtipný, štýlový či jednoducho pekný.

„Kvalitná fotografia je kľúčom k úspechu. Dobrá kompozícia fotky skrátka priťahuje pozornosť,“ vysvetľuje tajomstvo dobrých fotiek Ágnes György, ktorá, mimochodom, pracuje ako grafička.

Podľa Viktora Vinceja je prvý dojem nesmierne dôležitý v záujme získania veľkého počtu followerov. „Keď niekto zavíta na váš profil hoci len na pár sekúnd, musíte využiť tento moment a ihneď zaujať. Veľmi v tom pomáhajú nielen dobré fotografie, ale aj dobre vymyslené InstaStories, ktoré sú možno ešte dôležitejšie pre udržanie existujúcich followerov. Ak však chcete na Instagrame rásť, musíte zaujať! A to stále.“

Je pravda, že všetci 3 opýtaní, majú odlišné profily. Jednu vec však majú spoločnú: všetky tri profily sú pútavé. Pozrime sa na nich bližšie.

Nomad is Beautiful. Svoje príbehy rozprávajú obrazom. Hrajú sa s farbami a majú neuveriteľných 29 700 followerov. Tento profil na Instagrame vás nadchne a chytí za srdce na prvý pohľad.

Work Save Travel Repeat. Cestovateľské dvojice budú vždy priťahovať ľudskú pozornosť. Z fotiek tejto rozkošnej zaľúbenej dvojice ide láska a veselosť.

Traveling Lifestyle. Pri prezeraní Viktorových príspevkov máte pocit, že cestovanie je tá najúžasnejšia vec na svete.

 

Profil by mala spravovať jedna osoba

Svojimi otázkami o Instagrame som oslovila až dve dvojice. Zaujímalo ma, či svoje profily spravujú spoločne alebo je táto úloha zverená jednému z partnerov.

„Vizuálne je omnoho čistejšie a krajšie, ak je profil vedený jednou a tou istou osobou. Štýl profilu je tým konzistentný. Na našej webovej stránke je hlavným fotografom Gianni, takže bolo samozrejmé, že Instagramu sa ujal on. Navyše, aj pred kamerou je sebavedomejší, čo sa zíde najmä v prípade Instagram Stories,“ prezradila Ivana.

Pokiaľ ide o dvojicu Work Save Travel Repeat, ich Instagram spravuje Ágnes. “Laci má na starosti Facebook a ja Instagram. Ja som bola totiž vždy aktívnejšia aj na svojom osobnom Instagram profile, takže bolo zrejmé, že aj náš spoločný Instagram budem viesť s väčším elánom a snahou.”

instagram

Podporte svoj biznis

„Prostredníctvom Instagramu viete skvele spropagovať svoj produkt alebo službu v prípade, že ste online podnikateľ. Slúži na to hlavne funkcia InstaStories a pútavé fotky označené vhodnými hashtagmi,“ tvrdí dvojica Nomad is Beautiful.

Ako to funguje?

„Na Instagrame je možné vytvoriť príbeh (story) súvisiaci s vašou značkou alebo produktom. Spropagujete a podporíte tým svoj biznis a zároveň transformujete svojich followerov na zákazníkov, čitateľov alebo odberateľov,“ vysvetľuje Viktor.

Instagram bezpochyby výrazne vzrástol odkedy boli zavedené Instagram Stories. „Zároveň však nedávno radikálne klesla miera zasiahnutia publika daným postom, čím sa Instagram stal podobným médiom ako je Facebook, kde musíte svoj post finančne podporiť (propagovať), aby zasiahol väčšie publikum,“ opisuje svoju skúsenosť dvojica nomádov.

Príklad využitia Instagram Stories v záujme podpory online podnikania. Zdroj: http://girlceo.co/brands-instagram-story-ideas/

 

Vyhnite sa týmto chybám

„Keby sme mohli začať odznovu, náš Instagram profil by som spravovala systematickejšie podľa vopred premyslenej stratégie,“ hovorí Ágnes.

Spravili aj ostatní blogeri nejaké chyby, keď začínali s Instagramom?

Ivana a Gianni si pamätajú, že na začiatku nemali svoj Instagram profil prepojený s inými sociálnymi médiami, ich výber hashtagov bol náhodný, nekomentovali príspevky iných užívateľov a celkovo sa nezoznamovali s ostatnými cestovateľmi. „V dôsledku toho bol rast našich followerov veľmi pomalý,“ spomína dvojica.

Viktor žil v Austrálii dlhodobo a v tom čase prestal používať Instagram asi na 10 mesiacov. „Bola to dlhá prestávka. Nestratil som síce veľký počet followerov, ale v určitom zmysle na mňa zabudli a algoritmus Instagramu im nezobrazuje moje posty,“ vysvetľuje online podnikateľ.

[adinserter block=”21″]

Súhrn najlepších tipov

Nomad is Beautiful

Slovensko-talianska dvojica digitálnych nomádov, ktorá sa venuje písaniu cestopisov, fotografovaniu a tvorbe videí. V lete 2013 dali Ivana Grešlíková a Gianni Bianchini výpoveď, predali všetko, čo mali a vydali sa na cestu do sveta. Odvtedy sa im podarilo vybudovať úspešný online biznis, v rámci ktorého sa venujú najmä fotografovaniu a poskytovaniu online poradenstva v oblasti cestovania.

Ich profil je plný fantastických fotiek a majú obdivuhodne veľký počet followerov. Skutočne profesionálna a krásna práca na Instagrame!

Sledujte ich Facebook a Instagram.

3 najlepšie tipy pre užívateľov Instagramu:

  • Vyberajte len tie najlepšie fotky.
  • Sledujte zaujímavé Instagram profily a spojte sa s inými cestovateľmi, lajkujte a komentujte ich príspevky.
  • Prepojte svoj Instagram účet s inými sociálnymi médiami a uvádzajte ho v hosťovských príspevkoch.

 

Work Save Travel Repeat

Ágnes György a László Póczos nie sú online podnikateľmi. Ide o milý pár, ktorý spolu cestuje od roku 2011. Vo dvojici doposiaľ navštívili viac ako 24 krajín.

Napriek tomu, že sú menej známi, oslovila som ich z jasného dôvodu. Kým na Facebooku majú okolo dvesto followerov, na Instagrame je to takmer 4 tisíc! A tak som si pomyslela, človeče, títo veru vedia ako sa to robí!

Sledujte ich Facebook a Instagram.

 

3 najlepšie tipy pre užívateľov Instagramu:

  • Uverejňujte fotky a InstaStories pravidelne.
  • Nebuďte sebeckí! Sledujte a lajkujte iné profily, časom sa to vyplatí.
  • Dajte si záležať na kvalite vašich príspevkov.

 

Traveling Lifestyle

Viktor Vincej vlastní firmu zaoberajúcu sa online marketingom a venuje sa rôznym projektom vrátane online magazínu Traveling Lifestyle. Už niekoľko rokov aktívne spája cestovanie a prácu ako digitálny nomád. Navštívil spolu viac ako 61 krajín.

Na Instagrame má vyše 6000 followerov a rozbehnutú kariéru online marketéra, takže som neváhala ani sekundu, aby som sa ho vyspovedala ohľadom Instagramu.

Sledujte jeho Facebook a Instagram.

3 najlepšie tipy pre užívateľov Instagramu:

  • Buďte aktívnym používateľom Instagramu. Sledujte profily priateľov, vplyvných osobností, konkurencie a učte sa od nich.
  • Spojte sa s ľuďmi, ktorých sledujete (lajkujte a komentujte). Vytvoríte tak priateľstvá na Instagrame, vďaka ktorým aj vy získate viac lajkov, komentárov a zasiahnete viac ľudí.
  • Svoje publikum kŕmte pravidelne.

 

Zdá sa, že tipy všetkých troch profesionálov sú vo veľkej miere podobné. Ich rady možno zhrnúť nasledovne. Uverejňujte iba vynikajúce fotografie, socializujte sa (v najširšom slova zmysle) a buďte dôsledný.

Veľa šťastia, úspechu a zábavy na Instagrame prajem.

6
Bez tagov 0 Komentárov 6

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *