Spomínajúc na Pokharu sa mi v mysli vynorí teplý vlhký vzduch, v ktorom sa mieša vôňa kvetov, ovocia a jazera Fewa, škrekoty exotických vtákov, prenikavý zvuk cikád či orly a paraglajdisti krúžiaci nad jazerom. Pokhara je druhým najväčším mestom Nepálu. V porovnaní s hlavným mestom Kathmandu je čistejšie, lacnejšie, je tu pohoda, lepší vzduch, pomalšie životné tempo a lepšie bary. Možno to nie je mesto, ktoré by vás ohúrilo extra pamätihodnosťami či atrakciami, ale je príjemné vďaka klíme, prostrediu, ľuďom aj potenciálu v oblasti turizmu. Pokhara je celkom fajn miesto aj pre dlhší pobyt (viac týždňov či mesiacov), napríklad pre digitálnych nomádov.
Čo som v Pokhare robila ja
Pokharu som prvýkrát navštívila v roku 2016, druhýkrát teraz, v roku 2019. Dorazila so začiatkom monzúnovej sezóny a napriek obrovským horúčavám a silným dažďom, ktoré ma v noci často budili, som tu strávila nádherné tri týždne.
Keďže ja som sa tu viac-menej prišla len zregenerovať po expedícii Mera Peak a hlavne, potrebovala som sa vrátiť do pracovného režimu, prenajala som si izbu v budhistickom meditačnom centre. Celkovo som na živobytie (ubytovanie, jedlo, káva aj nové nepálske plavky ?) minula v priemere 1770 NRP (14,50 EUR) na deň. Svoj život v meditačnom centre a celkovo v Pokhare som milovala. Ani som nepotrebovala žiadny nabitý program a aktivity, užívala som si svoje každodenné bytie – od rannej jogy a meditácie, cez moju rutinnú prekladateľskú prácu, poobedňajšiu lekciu nepálčiny, koláčik v miestnej pekárni, sladučké mangá, rozhovory s mníchmi až po večerné vysedávanie na terase mojej jednoduchej, ale útulnej chatky, ktorú občas navštívili veľké pavúky.
Chápem však, že málokto sa v Pokhare zdrží tak dlho ako ja. Väčšina turistov sem príde iba na pár dní a za krátky čas chcú toho, pochopiteľne, vidieť, zažiť a ochutnať čo najviac. Spísala som preto tento článok o Pokhare ako pomôcku pre vašu budúcu cestu. Nech sa páči, tu je váš kompletný sprievodca Pokharou!
Top 10 aktivít v Pokhare a okolí
1. Výhľad z vrchu Sarangkot
Ide o horu vysokú 1592 metrov, z ktorej vrchu máte úžasný 360 stupňový výhľad na Himaláje, jazero Fewa a pokharskú dolinu. Obľúbené sú najmä východy slnka z vyhliadky Sarangkot Tower (mapa miesta). Avšak na to, aby ste zasnežené veľhory v diaľke aj uvideli, potrebujete bezoblačné počasie, čo nie je ľahké, najmä v monzúnovom období. Ja som však mala obrovské šťastie a hoci bol silný opar, na oblohe ráno o 5.12 hod. nebolo ani mráčika.
Do Sarangkotu sa dostanete
- peši za ca. 2 hodiny pohodovým tempom. Cestička začína na severe časti Lakeside v oblasti nazývanej Sedi Bagar. Pripájam aj mapu, kde sa trek začína a tiež jednu fotku, kde treba odbočiť doprava.Ak idete peši, pokračujte po asfaltke na brehu jazera Fewa severne a tu odbočte vpravo
- Taxíkom za ca. 30-40 minút za približnú cenu 1000 NRP/jednosmerne alebo ca. 1500 NRP/obojsmerne z časti Lakeside.
- Motorkou/mopedom (ceny prenájmu motoriek pozri nižšie)
- Miestnym autobusom: vyrážajú vraj z Baglung Bus Park v nepravidelných intervaloch, cesta trvá asi hodinu a cena je 50 NRP jednosmerne.
Slnko však vychádza, najmä v lete, veľmi skoro. Ak nechcete východ slnka prepásť, v Sarangkote je mnoho guest house-ov a hotelov, v ktorých môžete prenocovať a ráno už len za minútku-dve vybehnúť na vyhliadku. Takto som to spravila aj ja. Ubytovanie ma vyšlo 600 NRP/noc a vstupné na vyhliadku pre zahraničných turistov je 60 NRP (ca. 50 eurocentov).
2. Rafting
Jednou z najpopulárnejších outdoorových aktivít v okolí Pokhary je bezpochyby rafting. Ja som to neskúšala, no je to pre mňa veľké lákadlo. Možno raz, keď tu budem s väčšou partiou kamošov… V Pokhare sú na každom kroku cestovky, ktoré ponúkajú rafting na pol dňa alebo na celý deň. Viac sa vraj oplatí celodenný výlet. Lepšie agentúry vraj ponúkajú aj vodotesné sudy, v ktorých môžete bezpečne uskladniť svoje cennosti či fotoaparát.
3. Jazero Fewa
Druhé najväčšie jazero v Nepále je centrom pozornosti a jeho breh (Lakeside) je obľúbeným miestom na popoludňajšie aj večerné prechádzky. V jazere Fewa sa neodporúča kúpať, ale môžete sa ísť napríklad člnkovať. Loďky (dunghas) sa prenajímajú na viacerých miestach a môžete si vybrať či chcete veslovať sami alebo si na to najmete lodníka (nazývajú ho „driver“, na cenníku je to skratka w/d = with driver).
4. Pagoda mieru
Jednou z populárnych aktivít je prenajať si loďku, previesť sa na druhý breh jazera Fewa a vyliezť na Pagodu mieru (World Peace Pagoda) vo výške 1100 metrov na vrchu Ananda (mapa). Výstup na vrch trvá asi 45 minút. Pagoda je vlastne veľká budhistická stupa postavená japonskými budhistami a odhalená v roku 1999. Z vrchu je pekný výhľad na mesto, jazero a Himaláje (za pekného počasia). K pagode sa dá, samozrejme, dostať aj taxíkom, ale ten môže stáť jednosmerne až 1200 NRP.
5. Paragliding, bungee jumping a zip line
Tandemový paragliging môžete vyskúšať z vyššie spomínaného vrchu resp. obce Sarangkot. Momentálne to stojí 10 000 NRP (ca. 100 dolárov) za ca. 20 minútový let, čo je výrazné zdraženie za posledné roky. Kedysi to stálo iba 4000 NRP. Cena jednoznačne premrštená, ale poviem vám, vyzerá to fakt lákavo krúžiť nad jazerom a džungľou… Za extra 20 dolárov si môžete kúpiť profesionálne fotky, ktoré vám počas letu spraví váš pilot.
Prvá bungee jumping-veža vznikla práve tu, v Pokhare. Užiť si môžete 70 metrový, 3-sekundový voľný pád – nič pre mňa – alebo 1,8 km dlhú, 600 metrov vysokú lanovú dráhu (zip line) s rýchlosťou až 120 km/h. Pre viac info je lepšie zájsť do miestnej cestovky.
[adinserter block=”23″]
6. Meditácie a joga
Pokhara ponúka množstvo meditačných a jogových centier. Môžete si vybrať medzi kurzmi, pobytmi alebo tzv. drop-in hodinami, čo znamená, že len prídete na ad hoc hodinu jogy či meditáciu.
Ako skalný fanúšik budhizmu odporúčam budhistické meditačné centrum Ganden Yiga Chozin (mapa, mimochodom, na tejto ulici sa nachádza aj jedno jogové centrum – Mukti Yoga Retreat).
Počas hlavnej sezóny prebiehajú v meditačnom centre Ganden Yiga Chozin rôzne kurzy (víkendové aj denné) a mimo sezóny, počas monzúnu je centrum otvorené pre ubytovanie hostí. Každý účastník kurzu resp. obyvateľ centra je však povinný dodržiavať pravidlá – zákaz zabiť, klamať, kradnúť, zákaz drog, fajčenia, alkoholu a potreba obliekať sa decentne.
Ubytovanie v centre stojí od 300 do 500 NRP/noc.
7. Výlet na bicykli alebo motorke
Turistické centrum Pokhary je vcelku malé, ale ak chcete efektívne pobehať okolie, tak sa oplatí požičať si bicykel alebo motorku, najmä vo veľkých horúčavách.
Požičanie bicykla stojí 500-1000 NRP/deň v závislosti od druhu bicykla. Pokiaľ sa chystáte k Pagode mieru alebo do Sarangkotu, tak treba dobrý horský bicykel, keďže pôjdete riadne do kopca.
Motorku (125 ccm) si prenajmete za 600-1000 NRP/deň, menšie mopedy za 600-800 NRP/deň.
Pozor ale na bláznivú nepálsku premávku. Zopár užitočných tipov som spísala nižšie.
8. Shopping
Áno, nákupy, čítate dobre. Pokhara je podľa mňa vhodnejšia na nakupovanie oblečenia a suvenírov než Kathmandu. Je lacnejšia a mne osobne sa tu páčilo viac vecí, aj keď, samozrejme, ponuka je celkovo veľmi podobná. Ku koncu som si musela dávať klapky na oči, aby som si nekúpila ďalšie šaty, kurtan či šperk, lebo by som sa musela sťahovať domov kamiónom. Ten, kto nerád šopinguje, by si však rozdiel medzi Kathmandu a Pokharou asi nevšimol. ?
9. Nočný život a bary
Je to iba môj subjektívny pocit, ale mne sú bary v Pokhare oveľa sympatickejšie ako v Kathmandu. Skoro všade tu hrá živá hudba (a to aj počas obdobia mimo hlavnej sezóny). Bary sú väčšinou otvorené, vzdušné, príjemné, najčastejšie s príjemnou rockovou či pop-rockovou živou hudbou.
Páčil sa mi napríklad veľký, priestranný bar Busy Bee, ktorý je veľmi obľúbený aj medzi miestnymi.
[adinserter block=”27″]
10. Treking
V skutočnosti je pre mňa treking jednoznačne atrakciou č. 1, ale posunula som ju schválne až na záver, pretože po prvé, chápem, že nie každý je taký trekofil ako ja a po druhé, táto časť si vyžaduje najviac priestoru.
Ááá, vlastne, keď tak rozmýšľam, asi to vyžaduje až tak veľa priestoru, že to nechám na osobitný článok. Tu však ponúkam aspoň prehľad tých najkrajších trekov a pár základných informácií o trekingu v oblasti Pokhary.
Na trek môžete ísť individuálne alebo so sprievodcom a prípadne aj (alebo iba) s nosičom. Nosič (porter), ktorý spravidla nehovorí po anglicky, odnesie max. 20 kg a stojí ca. 10-20 USD/deň. Sprievodca (guide) stojí okolo 20-25 USD/deň. Pri oboch sa očakáva okrem uvedenej sumy aj všimné (tips).
Na treking v Annapurna regióne potrebujete dve povolenia:
- TIMS: modrá pre trekerov so sprievodcom (10 USD + 1 fotografia), zelená pre individuálnych trekerov (20 USD + 2 fotografie)
- ACAP: 2000 NRP + 2 fotografie
Obe povolenia získate v Pokhare, v kancelárii turistického informačného centra (mapa).
Najkrajšie treky v okolí:
- Poon Hill trek
Najpopulárnejší krátky a mierne náročný trek v regióne Annapurna, trvanie 4-6 dní, max. výška 3190 m, možný začiatok treku: Nayapul/Phedi/Kande.
- Mardi Himal trek
Relatívne nový a menej turistický trek, mierne náročný, trvanie 4-7 dní, maximálna výška 3900 (resp. 4500 m), možný začiatok treku: Kande/Phedi.
- Annapurna Base Camp trek – ABC
Najpopulárnejší stredne dlhý a mierne náročný trek v regióne Annapurna, trvanie 8-12 dní, max. výška 4130 m, možný začiatok treku: Nayapul/Kande/Phedi. Ak sa tento trek spojí s Poon Hill trekom, nazýva sa Annapurna Sanctuary Trek.
- Annapurna Circuit Trek /trek okolo Annapurny
Náročný trek okolo masívu Annapurny, jeden z najkrajších v celých Himalájach, trvanie 13-21 dní, max. výška 5416 m, možný začiatok treku: Bhubule/Besisahar/Syange, možný koniec treku: Jomsom/Nayapul.
Uvedenými top 10 aktivitami, samozrejme, nie sú vyčerpané všetky možnosti Pokhary. Medzi ďalšie možnosti patrí napríklad výlet k jazeru Begnas (miestnym autobusom alebo na motorke, aj keď mňa to nijak extra nezaujalo), masáže (cenovo vychádzajú rovnako ako v Kathmandu, ca. 2500 NRP za peeling a masáž celého tela) alebo navštívte jeden zo 4 tibetských utečeneckých táborov (napr. Tashi Palkhel alebo Jampaling Refugee Camp), kde sa zoznámite s tibetskou kultúrou. V každom tábore je aj budhistická gompa a nájdete aj ručne vyrobené výrobky na predaj, čím ich aspoň trošku podporíte.
Ubytovanie a strava v Pokhare
Ubytovanie nájdete veľmi ľahko aj na mieste, keďže je tu toho neúrekom. Najviac hotelov je v turistickej oblasti Lakeside pozdĺž jazera. Ceny sú nižšie ako v Kathmandu, no závisí od vášho štandardu a potrieb. Jednoduchá izba s kúpeľňou stojí od 700-800 NRP/noc vyššie. Najnižšie, budgetové ceny sú v severnej časti Lakeside, ktorá je najobľúbenejšia medzi dlhodobými návštevníkmi, je však ďalej od väčšiny barov a supermarketov.
Pokiaľ ide o jedlo, sú tu reštaurácie miestne nepálske, výborné indické a všelijaké iné. Mnohé ponúkajú západné jedlá ako burgre, hranolky, sendviče, ktoré vás potešia hlavne po dlhých trekoch, počas ktorých si pravdepodobne príliš kulinársky nezgustnete. Káva je samozrejmosťou a vegetariánskych možností je tiež neúrekom.
Veľmi ma potešili aj malé pekárne (bakery), kde som si mohla ráno kúpiť čerstvé pečivo, croissant či iné sladké koláčiky už od 30-50 NRP.
Dobrý obed/večeru som našla už od 150 NRP. Typický dal bhat (ryža so šošovicou) stojí v miestnej reštaurácii okolo 200-250 NRP.
(prepočítané kurzom 1 EUR = 122 NRP, jún 2019)
Užitočné rady do života
Ako sa pozdraviť
- Namaste – dobre známy nepálsky pozdrav. Avšak, ak poviete namaste didi (oslovenie staršej ženy) alebo namaste dai (oslovenie staršieho muža), tak vzbudíte úsmev, záujem a budú z vás namäkko.
- Inak sa bez problémov dohovoríte základnou angličtinou.
Ako sa správať v premávke
- Jazdí sa vľavo.
- Nie sú tu cyklo- ani motorikše.
- V Nepále sa veľmi často trúbi, z nášho pohľadu možno bezdôvodne, no tu to má svoj význam. Trúbi sa 1) keď vchádzate do neprehľadnej zákruty 2) pri predbiehaní. Keď som si požičala bicykel a vyskúšala si šialenú nepálsku premávku naživo, tiež som cinkala svojím zvončekom ostošesť. Nikto sa však ani len neobzrel, tak sú na cinkanie a trúbenie zvyknutí.
- Ak raz vstúpite na cestu – či už ako chodec, cyklista, motocyklista alebo auto – musíte plynule pokračovať vo svojom smere a nerobiť žiadne prudké pohyby. Skrátka, tu sa na vás bude každý z každej strany rútiť, no neľakajte sa a nezastavte prudko uprostred cesty! Celá premávka funguje na predvídavosti. Predvída sa podľa vášho pohybu a smeru, kam asi pôjdete. Napriek chaosu je tu prekvapivo málo nehôd.
Ako sa obliekať
Pre mužov nie sú žiadne reštrikcie, u žien by som volila trošku decentnejšie oblečenie. Nepál je na turistov veľmi zvyknutý, navyše, je to veľmi tolerantný národ, takže kraťasky ani tričká na ramienka a odhalené pupky nie sú vôbec problém. Keď však porovnám občas trochu prehnane odhalené ženy-turistky s miestnymi ženami oblečenými v sárí, kurtanoch alebo aj západniarsky, ale decentne, je tam dosť veľký rozdiel. Ja sa riadim heslom, obliekaj sa pekne, pohodlne, ale nie vyzývavo v porovnaní s miestnymi pomermi.
Wifi a telefón – chlieb náš každodenný
Wifi je už skoro v každej reštaurácii a v každom hoteli a funguje v zásade dobre. Ja som však mala aj nepálsku SIM-kartu s dátami. Za 1000 NRP (ca. 8 EUR) som mala 3 GB dát na mesiac.
Kde sa dá okúpať
Ak sem prídete v júni ako ja alebo v období, keď bude veľmi horúco, asi sa budete chcieť sem-tam schladiť. V jazere Fewa sa neodporúča kúpať. Ak sa chcete okúpať, choďte do niektorého z hotelov, ktoré majú bazény. My sme išli do hotela Barahi. Za 1100 NRP sme mali celodenné vstupné na „kúpalisko“, čiže k jednému bazénu, ktorý tam bol, k tomu jedno jedlo a miešaný nealkoholický nápoj.
Len jedna dôležitá poznámka pre ženy: v klasických bikinách asi budete vzbudzovať veľmi veľkú pozornosť. V tomto videu si môžete pozrieť ako vlastne vyzerajú nepálske plavky a aké sa mi podarilo zohnať…
Ako sa do Pokhary dostať
Išli by ste sa do Pokhary pozrieť? Super! Tak na záver aj pár slov o tom, ako sa sem dostanete.
Pokhara má 4 autobusové stanice: Tourist Bus Park, Prithivi Chowk, Baglung Bus Park a Hallan Chowk. (Chowk znamená križovatka). Pokiaľ vás zaujíma ako sa dostať do/z Pokhary, tak stačí, ak poznáte Tourist Bus Park (mapa).
Kathmandu – Pokhara
Cesta v oboch smeroch trvá 7-9 hodín, hoci je to iba 200 km. Cesta je totiž v príšernom stave. Pokiaľ môžete, nesadajte si do zadnej časti autobusu, kde to najviac trkoce a nadhadzuje. Predajcovia lístkov radi posielajú turistov do zadných radov, no nedajte sa! Dozadu ma chceli dokonca poslať aj napriek tomu, že som mala lístok kúpený na konkrétne sedadlo v prednej polovici autobusu. Po dvoch ráznych NIE pochopili, že sa im to nepodarí.
Z Pokhary do Kathmandu odchádzajú autobusy medzi 7-7.30 hod. ráno zo spomínaného Tourist Bus Parku. Autobusy z Kathmandu do Pokhary odchádzajú o 7 hod. ráno zo stanice Sorakhutte.
Cena tourist busu je 700-800 NRP, pokiaľ nejdete moderným klimatizovaným autobusom (ca. 20 USD). Lokálnym autobusom to stojí ca. 450 NRP. Na tourist bus si viete kúpiť lístok vopred v miestnych cestovkách alebo až na mieste ráno (počas hlavnej sezóny je však lepšie vopred). Na miestny autobus sa nedá kúpiť lístok vopred. Všetky autobusy po ceste viackrát zastavia, okrem iného aj na dlhšiu obednú prestávku.
Aký je teda rozdiel medzi turistickým a miestnym autobusom? Ak pôjdete miestnym, okrem ušetrených drobných tým nič nezískate. Je tam menej miesta a žiadna klíma (tá je však často otázna aj v mnohých tourist busoch). Existujú vraj aj nočné autobusy, no vôbec to neodporúčam. Neexistuje, aby ste si na ten rozbitej nervydrásajúcej ceste pospali! To dokážu asi iba Nepálci, ktorí v takýchto podmienkach vyrastali.
Medzi týmito dvomi mestami môžete aj preletieť vnútroštátnou leteckou spoločnosťou. Letenka stojí okolo 120 USD vrátane 20 kg batožiny, let trvá asi 25 minút.
Pokhara – Chitwan
Tourist busy odchádzajú každodenne z Tourist Bus Parku o 7 hod. ráno. Cesta trvá približne 5-7 hodín a stojí okolo 400 NRP.
Uff, tak to by bolo z praktických informácií o Pokhare „v skratke“ všetko. Šťastnú cestu a pozdravte odo mňa mníchov a Soni a Tenzinga v meditačnom centre. ?
Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú. |
Misha
25 júna, 2019Lovely photos! Looks like the same Pokhara I see everyday, but with an extra touch of love and magic 🙂