Kávovar, ktorý by mal mať každý cestovateľ – kávičkár

Autor:

Svoj prvý kávovar Wacaco Nanopresso som dostala od kamaráta na Vianoce 2018. Prvý? Asi sa teraz čudujete, či mám tých kávovarov viacero? Nie, nemám. Ten prvý som nedávno darovala chudobnej nepálskej rodine. Podarilo sa mi to aj vďaka e-shopu Ekokapsule.sk, ktorý mi potom venoval rovnaký nový kávovar. Tento druhý teraz hrdo nosím na cesty a ak aj vy ste typ kávičkára, ktorý instantnú kávu (nesku) nepovažuje za kávu a ktorého ráno vzkriesi z mŕtvych iba ozajstné espresso, tak mám pre vás jednu cestovnú vychytávku. Volá sa Wacaco Nanopresso.

 

Prvé dojmy boli rozpačité, ale potom…

Keď som si svoj vianočný darček rozbalila, chvíľku som ho obracala v rukách so zdvihnutým obočím a myšlienkou na perách „ach, zas ďalšia haraburda do domu“. Teraz, keď sa k tomu písomne priznávam, až sa trasiem od hanby, ako som sa mohla takto rúhať. Spolu so mnou na to vtedy rovnako skepticky pozerala aj celá moja rodina.

Som totiž človek, ktorý sa na cesty rád balí minimalisticky. Keďže cestujem v zásade s batohom, nie s kufrom, dvakrát si rozmyslím, čo si zbalím a čo budem vláčiť na svojom útlom chrbte.

Okrem toho som bola negatívne ovplyvnená aj skúsenosťami z minulosti. Pamätám si, že podobné čosi nosili so sebou kamaráti na slovenské hrebeňovky a chaty. Vôbec sa mi to vtedy nepozdávalo. Ich kávovary boli akési nemotorné, robili mikroskopické množstvo kávy a hlavne, fungovali na kapsule, ktoré potom vyhodili a produkovali tým na môj vkus príliš veľa odpadu počas turistiky.

Wacaco Nanopresso je však úúúplne iné kafe!

U mňa platí: buď poriadna káva, alebo žiadna káva.

Kávovar, ktorý by mal mať každý cestovateľ – kávičkár

Wacaco Nanopresso je skvelý parťák počas turistiky v zahraničí. Ideálne v takomto tvrdom púzdre

Čo všetko dokáže kávovar Wacaco Nanopresso

Ušetrí kopec peňazí

Koľko káv vypijete denne? Ja väčšinou dve šálky – jednu ráno a jednu poobede. Moje holdovanie káve preto celkom drancuje peňaženku, najmä počas zahraničných ciest. Pamätám si, že v Austrálii a na Novom Zélande stála káva v prepočte často až 2-4 eurá. Snažila som sa preto žiť bez kávy, ale boli to veľmi smutné dni. Naposledy v Nepále stálo espresso 1-1,50 eur, čo je na prvý pohľad celkom lacné. Keď však vezmem do ruky kalkulačku, zisťujem, že za dva mesiace, čo som v Nepále strávila, by som bez vlastného kávovaru bola bývala minula 60 až 180 eur vzhľadom na moju dennú spotrebu. S kávovarom Wacaco Nanopresso teda výrazne ušetrím.

Je ideálny do krajín, kde kávy niet

Sú krajiny, v ktorých kávu vôbec nepijú a keď, tak iba Nescafe 3v1, čo je síce chutné sladké, ale na nohy ma to nepostaví. Mnohé krajiny ako napr. Irán, Tadžikistan či Uzbekistan preferujú čierny čaj a nemajú kávovú kultúru. Kiežby som bola mala Wacaco Nanopresso v Iráne v roku 2017! Nebola by som chodila dva týždne ako zombík.

[adinserter block=”27″]

Je ideálny do prírody

Kávovar môžem vziať so sebou aj do prírody, pretože jediné, čo potrebujem, je mletá káva a horúca  voda. Čerstvé voňavé espressko si teda môžem vychutnať aj v lese, na stanovačke, na chate či počas turistiky. Ja som si ho nedávno zbalila aj na trek do Himalájí. V skupine sme vtedy mali ešte jedného kávičkára. Keďže nemal takú fajnovú vychytávku ako ja, počas treku bol odkázaný iba na vodnatú black coffee. A tak som sa nad ním sem-tam zľutovala a „uvarila“ mu ozajstné espresso. Nielenže sa pekne poďakoval, ale nakoniec si Wacaco Nanopresso aj sám kúpil. Zdenku, nabudúce varíš kávu ty mne! ?

Niektorí kávičkári si do hôr a na stanovačky berú tzv. koťogo, ktoré mám doma aj ja, no Wacaco Nanopresso je spratnejšie a váži iba 336 gramov, takže v tomto prípade je u mňa jasným favoritom.

Robí výbornú kávu

Najlepšie na celom je, že Wacaco Nanopresso je plnohodnotnou alternatívou dobrého elektrického kávovaru. Robí chutnú kávu s peknou penou, takže to v žiadnom prípade nie je iba slabá príležitostná náplasť  za vašu milovanú kávu z pressomatu. V skutočnosti ho sem-tam používam aj doma, keď necestujem.

V tomto videu si môžete pozrieť ako kávovar Wacaco Nanopresso funguje:

Pár subjektívnych tipov

Tvrdé puzdro

Ak si kávovar plánujete nosiť vyslovene na cesty (do batohu, prenos v kufri lietadlom a pod.), tak určite zvoľte tvrdé puzdro, nie látkové. Budete mať istotu, že váš kávovar je v bezpečí a nepoškodí sa. Tvrdé (pevné nylónové) puzdro na zips je veľmi ľahučké a na kávovar presne sedí ako uliate, takže nezaberá žiadne miesto navyše.

Čierna farba

Prenosný kávovar Wacaco Nanopresso je dostupný okrem klasickej čiernej farby aj v žltej, oranžovej, červenej a lesnej zelenej. Hoci milujem farby a hlavne červenú, v tomto prípade volím čiernu klasiku. Počas turistiky v horách možno nie vždy bude možnosť kávovar dôkladne vyumývať. Zdá sa mi preto praktickejšie používať čierny kávovar.

Spravím si aj lungo

Kávovar v zásade robí klasické malé espresso (objem zásobníka s vodou je 80 ml). Ja mám však najradšej lungo resp. americano, a preto si zvyčajne zásobník s vodou ešte raz doplním horúcou vodou približne do polovice a ešte si trošku kávy „dotlačím“. Ak sa vám však nechce s prípravou takto “piplať”, môžete si dokúpiť barista kit pre Wacaco Nanopresso, s ktorým si viete spraviť rovno dvojité espresso. Barista kit totiž obsahuje väčšiu 16 g nádobku na mletú kávu a až 120 ml zásobník na vodu.

Mlynček pre fajnšmekrov

Ak chcete byť na cestách úplne sebestačný a chcete si čerstvú kávu aj ručne zomlieť, pre vás je tu mlynček na kávu Mlynko. Mlynček funguje veľmi jednoducho a môžete si na ňom dokonca ručne nastaviť jemnosť mletia. Do batohu by som ho už zrejme nepchala. Je to však super hipsterská vecička, ak napríklad cestujete na výlet autom. V kufri vám zaberie iba 20x5x5 cm a na stnovačke budete najcoolovejším kávopičom.

Kávovar, ktorý by mal mať každý cestovateľ – kávičkár

Malý šikovný mlynček pre tých, ktorí si potrpia na čerstvosť


Kávovar, ktorý by mal mať každý cestovateľ – kávičkár

Voňavé chutné espresso s penou… Káva ako zo stroja.

Na svoj prenosný kávovar Wacaco Nanopresso nedám dopustiť. Kávu robí chutnú s krásnou penou a keďže nie som technický typ, oceňujem aj jeho veľmi jednoduché používanie a čistenie. Úprimne povedané, na to, čo dokáže a aký je kvalitný, sa mi aj cena (od 67,90 eur), zdá veľmi výhodná.

Tento článok vznikol v spolupráci s e-shopom Ekokapsule.sk.

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

3

Zatiaľ žiadne komentáre.

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *