Vstaňte pravidelne každé ráno na 100 východov slnka a zmení sa vám život. Veríte tomu? Niektorým sa to osvedčilo a to vzbudilo moju zvedavosť, aby som to vyskúšala aj ja. V krátkom článku a videu vám prezradím pravidlá, význam aj dôvody, prečo som to napokon nedokončila.
Pravidlá výzvy 100 východov slnka
- Vstaňte na východ slnka 100-krát za sebou bez prerušenia.
- Ak čo len raz nevstanete, vraciate sa na nulu a môžete začať od začiatku.
- Privítajte slnko akýmkoľvek pozdravom, ktorý si na začiatku určíte a potom každý deň poviete/urobíte.
- Robíte pritom meditačné dýchanie: nádychom si predstavujete, ako slnečné lúče vchádzajú priamo do vášho srdca, výdychom si predstavíte, ako sa lúče rozlejú po celom vašom tele (ženy to robia 6x, muži 9x po sebe)
- Ideálne je vítať slnko vonku, no ak sa to z objektívnych dôvodov nedá (zlé počasie alebo nejaká prekážka vo výhľade), tak si slnečné lúče predstavíte.
- Po východe slnka už nemôžete ísť naspäť do postele.
Ako som dopadla
Východy slnka boli krásne, teda tak spolovice, lebo polovicu som pre zimné počasie ani nevidela. V tejto výzve však nejde veľmi o estetickosť. Najdôležitejší je ten prísny, pravidelný režim, že človek sa prinúti vstať, aj keď sa mu nechce a radšej by sladko spinkal ďalej. Zakaždým som sa však premohla a vstala. Začala som 11. januára 2019. Zo začiatku, keď boli východy o 7. hodine ráno, to bolo ľahké a príjemné. Ja som tak či tak skôr ranné vtáča a ráno som produktívnejšia, takže mi to hralo do karát. Lenže každý deň bol východ slnka o dve minúty skôr a koncom marca to bolo už okolo pol šiestej ráno.
Na 95. deň prišlo zlyhanie. Omylom som si nastavila budík o hodinu neskôr. Výzva tým pre mňa oficiálne skončila. Vzhľadom na to, že moje zlyhanie nastalo omylom, nie úmyselne, rozhodla som sa, že budem pokračovať. Reku, pridám si „za trest“ pár dní a bude dobre. Lenže počas tých ďalších dní som veľmi silno cítila, že to už vôbec nemalo zmysel. Nebavilo ma to, bola som unavená, ospalá, každý deň som vstávala s nechuťou. Cítila som, že výzva pre mňa jednoducho skončila a nemusím pokračovať. A tak som to nesilila a skončila definitívne na 99. deň (19. apríla 2019 na Veľký piatok). Mám pocit, že táto výzva skrátka nebola mojou šálkou kávy resp. spirituálneho cvičenia. Avšak…
[adinserter block=”23″]
Môj subjektívny názor
…tým túto výzvu nezatracujem. Vôbec. Sú ľudia, ktorým dobre sadla. Ja by som skôr zvolila pre seba meditácie, pravidelnú jogu alebo pobyt v tme či v kláštore. Treba počúvať sám seba a zistiť, čo mi sedí a čo nie. A ktovie, možno mi to prinesie ešte do života nejakú pozitívnu zmenu, hoci sa mi podarilo iba 94 (resp. 99) východov slnka.
Mnohí (hlavne tí, ktorí tú výzvu neskúšali) argumentujú, že nejde o číslo a je jedno, koľko sa mi podarilo. Ja si však myslím, že obsah a forma sú rovnako dôležité. To množstvo, t. j. stovka, je možno dôležitá aj preto, lebo za kratší čas si telo a psychika sotva zvykne na nejaký nový režim a sotva prinesie veľkú zmenu do života človeka. Možno tá očakávaná zmena nastane práve tým, že človek sa dokáže takto premôcť a obetovať počas takej dlhej doby.
Odporúčam pri resp. po východe slnka robiť jogu alebo nejaké fyzické cvičenia. Ja som to nerobila a možno to bola chyba, a preto som sa cítila niekedy unavená. Cviky človeka preberú a osviežia. Ja som išla po východe slnka väčšinou meditovať, čo je síce super, ale takto spätne si myslím, že cvičenie je v tomto prípade lepšie. No a, samozrejme, večer treba ísť aj skôr spať. ?
Toľko o výzve 100 východov slnka v skratke. Viac si môžete pozrieť v mojom vlogu:
Zaujímajú vás netradičné zážitky? Ste dlhodobo neprimerane unavený? Možno vám pomôže 7-dňový pobyt v tme.
Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú. |