Môj krátky pobyt v Goa bol ako balzam na dušu po mesiaci strávenom v rušnom Rišikeši. Nekonečné trúbenie, prach, smrad, kravské lajná na 3 dni vystriedal šum Arabského mora, prázdne pláže, pokoj a piesok vŕzgajúci pod nohami. Keďže som tam bola krátko, aj moje rady a tipy budú len taká rýchlovka. Základ, ktorý verím, že poslúži ako odrazový mostík k vášmu vlastnému itineráru.
Ako sa dostať do Goa?
Ak letíte z Európy, je len pár leteckých spoločností, ktorými sa dá priletieť až do Goa, pravdepodobnejšie je to s medzipristátím v Delhi.
Ak ste už v Indii, tak najjednoduchšie vnútroštátnym letom z Delhi, Bombaja či iného indického mesta. Ja využívam leteckú spoločnosť IndiGo, ktorá je pomerne lacná a spoľahlivá. Sú aj iné, napríklad SpiceJet, ale stáva sa, že rušia lety na poslednú chvíľu.
Goa má dve letiská: Manohar International Airport (GOX) známe tiež ako Mopa a Goa Dabolim International Airport (GOI). Bližšie k letoviskám a plážam je to druhé. Dávajte si preto pozor, z/na ktoré letisku prilietate/odlietate, pretože sú od seba vzdialené vyše hodiny cesty autom. Napríklad moja cesta z/do Benaulim vyzerala takto:
- GOI – Benaulim 25 km, 40 min, 1130 IRN = cca 12 eur
- Benaulim – GOX 65 km, 90 min, 3000 IRN = cca 30 eur
Za nočné a skoré ranné jazdy si taxikári berú príplatok.
Na letisku sa dá využiť prepaid taxi, ceny z letiska GOI nájdete na fotke. Ceny neobsahujú poplatok za mýto (50 INR) a letiskový príplatok (70 INR).
Kedy ísť?
Najlepšie obdobie pre návštevu je november až február/marec. Najhoršie mesiace sú jún až september, kedy je tam monzún. Ten môže priniesť tropické búrky a treba si dávať pozor aj v mori a na pláži. Ja som bola koncom októbra (27-30. október), bolo slnečno, občas polooblačno, nepršalo a teploty cez deň boli okolo 28-31 °C. Komáre poletovali tiež, no úprimne povedané, v lete v Komárne na juhu Slovenska to mávame horšie 😊
Ktorú pláž a lokalitu si vybrať?
Goa ponúka spolu okolo 100 km pláží, z toho 80 percent sú piesočnaté pláže. Delí sa na dve lokality – severnú (North Goa) a južnú (South Goa). Medzi nimi sa nachádza letisko GOI. Severná je rušnejšia, viac barov, (nočného) života, vodných atrakcií a infraštruktúry. Južná je pokojnejšia ale oveľa väčšia, teda má dlhšie pobrežie.
Povráva sa, že kvôli stúpajúcim cenám taxíkov z/na letiská ľudia uprednostňujú pláže v Severnej Goi, ktoré sú menej vzdialené, aby nemuseli veľa platiť. Obchodníci v Južnej Goe sa preto trochu hnevajú, lebo im taxikári kazia biznis.
Na severe sú najznámejšie pláže resp. mestečká Baga, Calangute a Candolim. Pláže Mandrem a Arambol sú obľubované backpackermi a hippisákmi. Na juhu sú známe pláže Colva, Benaulim, Agonda a najmä Palolem. Z toho, čo som videla, Colvu až tak neodporúčam, bolo tam veľa ľodí, viac ľudí a trochu aj špina a odpadky. Benaulim bol fajn, bolo tam viac reštaurácií na pláži, no mne sa najviac páčilo tam, kde som bola ja.
Kde som bola ja?
Nejak intuitívne som si vybrala Anthy´s Guesthouse, kdesi v strede medzi plážami Benaulim a Sernabatim a nemohla som spraviť lepšie. Je to ideálne miesto, ak chcete mať pokoj a pláž len pre seba. Na pláži nebol fakt nikto. NIKTO. Indovia sa veľa nekúpu, skôr jedia v reštike alebo sa špacírujú po pláži, takže väčšinu času som mala luxusný nikým nerušený pohľad na more ako dáky maharadža.
Asi 10 minút južne peši po pláži bolo letovisko Benaulim (tiež pomerne pokojné) a 20 minút severne Colva, kde je aj zastávka autobusu, ak by ste potrebovali.
Tip na ubytko v okolí Benaulim/Sernabatim:
- Anthy´s Guesthouse – cena cca 65 eur/noc, sú, samozrejme, aj lacnejšie miesta, no tu ste priamo na pláži, čistá a pokojná pláž, súkromie, dobré jedlo za rozumnú cenu. Informovať sa môžete aj priamo cez manažéra Mahindru: +919209816335 (WhatsApp).
- C Roque Beach Resort – zo všetkého čo som počas prechádzok videla, toto bol asi jediný hotel, kam by som eventuálne rada išla, tiež mal pokojnú a čistú pláž ďalej od ľudí a ruchu a vyzeral dosť fajn, cena tiež okolo 60 eur/noc.
- Ak chcete niečo ešte lepšie, vo viacerých mestečkách som našla veľa **** hotelov za dobrú cenu.
- Backpackeri nájdu aj oveľa lacnejšie ubytká, no zväčša nie priamo na pláži.
Tip na jedlo:
Určite si dajte čerstvú grilovanú rybu, napríklad sea bass. Na pláži Benaulim mi chutilo v reštaurácii Dominick´s, s nohami v piesku a obklopená psíkmi čakajúcimi na zvyšky mojej rybišššky.
Inak, ako Slovákov, si vás budú často mýliť s Rusmi. Keďže je tam veľa turistov z Ruska, mnohí Indovia na vás budú prehovárať v ruštine a veľa reštaurácií má aj názvy v azbuke.
Cena v reštauráciách je okolo 200 – 350 INR za jedlo (v prepočte 2-4 eurá), len za grilovanú rybu som platila viac (800 INR), ale v takom španielsku by ma taká večera bola stála aj trikrát toľko (v čase mojej návštevy bol kurz 1 € = 89 INR).
Čo znamená červená vlajka na pláži?
Na mnohých plážach je vyvesená červená vlajka, prípadne červeno-žltá. Pri červeno-žltej sa smie plávať, no červená znamená najvyšší stupeň rizika, a teda zákaz plávania. Je to tým, že je tu spätný prúd, tzv. rip current, ktorý vás ťahá späť do mora. Je zradný, lebo často sa nachádza tam, kde sa more javí veľmi pokojne. Nijako nesúvisí so zlým/dobrým počasím. Tvorí ho skôr tvar morského dna a prúdenie vody. Je to veľmi nebezpečné a neraz aj skúsení plavci kvôli tomu nedokázali vyplávať na breh.
Avšak! Nejak sa mi nezdalo, že červené vlajky boli vztýčené pozdĺž veľmi dlhého úseku, tak som sa na to spýtala manažéra hotela. Povedal, že v skutočnosti to tam nie je vôbec také nebezpečné, skôr ide o to, že osoba, ktorá to má na starosti, nemá k dispozícii dostatok plavčíkov (life guard). Radšej preto každý deň vytasí červené vlajky, aby to ľudí odradilo od plávania. Menej plavcov = menej starostí. No… ktovie ako to vlastne je. Ja som sa, samozrejme, okúpala, ale len pokiaľ mi siahali nohy. Aj lepší plavci plávali iba pozdĺž brehu, nie hlboko do mora. Pri spätnom prúde (rip current) totiž platí, že ak sa doň nedajbože dostanete, neplávajte kolmo na breh, ale pozdĺž brehu a dajte znamenie.
Bez ohľadu na farbu vlajky však platí, že počas monzúnu (júl až august/september) sa kúpanie vôbec neodporúča.
Môžem sa kúpať v plavkách/bikinách?
Áno. I keď jedna kamarátka mi vravela, tam, kde bola ona (pláže Palolem, Arambol, Vagator) na ňu veľmi divne pozerali, keď sa kúpala v plavkách, tak si radšej dala tričko a kraťasy. Bolo to však mimo sezóny v apríli, keď tam neboli žiadni zahraniční turisti.
V Benaulim a Sernabatim, kde som bola ja, to bolo úplne OK aj v plavkách. Miestni Indovia sa často kúpu v sári alebo v tričkách, iní, vrátane zahraničných turistov v plavkách, bikinách. Tak či onak je to v poriadku. Na hore-bez však zabudnite. Myslím ženy. 🙂
Mne sa Goa veľmi páčila. Na výlety do vnútrozemia som síce nemala čas, no vyzeralo veľmi lákavo. Zeleno a sviežo, úplne niečo iné ako zastavaný a špinavší sever Indie. Aha, a skoro som zabudla. Nech vás neprekvapia ani kravy na pláži a hlavne psy, veľa psov. Našťastie, sú mierumilovné, len jeden dostal sandálou po ňufáku, keď mi v zápale hry skoro roztrhol šaty.
Ešte nemáte moju najnovšiu knihu Cestuj srdcom? Teraz je dostupná v Akcii 1+1 (tlačená kniha a audiokniha) spolu len za 19,90 eur.