Za každým zlozvykom je príbeh

Autor:

Neverbálna komunikácia o nás prezrádza desivo veľa. Až tak veľa, že by bolo nerozumné ignorovať ju. Vezmite svoju reč tela do parády a zmeny sa možno dočkáte rýchlejšie ako si myslíte.

Čo všetko prezrádza naše telo

Pamätám si, ako jedna kamarátka čítala príhovor na svadbe. Jej hlas znel príjemne a sebavedome, no papier, z ktorého čítala, sa jej tak triasol medzi prsami, až sa zdalo, že jej každú chvíľu vypadne z ruky. Pamätám si aj na profesora, ktorý sa stále hral s perom alebo si čarbal na papier, keď začínal byť nervózny z toho, čo počúva. My všetci máme svoju charakteristickú reč tela. Nie všetky jej prvky nám však musia prospievať. Naopak, zmenou neverbálnej komunikácie môžeme priniesť do svojho života pozitívne zmeny, pracovné či osobné, a to rýchlejšie, než si možno myslíte.

Reč tela to je súhrn informácií, ktoré možno vyčítať z rôznych neverbálnych prvkov. Sú nimi najmä mimika – pohyby tváre, gestika – pohyby tela a rúk, posturika – postoj celého tela, haptika – dotyk, proxemika – vzdialenosť medzi komunikujúcimi, chronemika – nakladanie s časom pri neverbálnej komunikácii a tiež očný kontakt.

Rozlúštenie týchto prvkov môže prezradiť veľa o emóciách, myšlienkach a charaktere daného človeka. Toto rozlúštenie robíme my všetci denno-denne zo svojho subjektívneho pohľadu. Neustále sa podľa toho vzájomne posudzujeme. Sú však aj odborníci, ktorí z reči tela dokážu vyčítať oveľa viac. Sú tu preto, aby nám pomohli zvýšiť či oživiť našu charizmu, autenticitu a vnútornú rovnováhu a v konečnom dôsledku aj kvalitu života. Jednou z odborníčok na reč tela je aj Monika Stehlíková, zakladateľka značky BodyTalks. Vedie workshopy, tréningy a individuálne konzultácie, radí vysokopostaveným politikom aj úspešným biznismenom.

reč tela

Foto: Archív Monika Stehlíková

reč tela

Foto: Archív Monika Stehlíková

reč tela

Foto: Archív Monika Stehlíková

Za každým zlozvykom je príbeh

Na stretnutie s Monikou som išla s vedomím, že jej odbornému oku nič neunikne. Predpokladala som, že rýchlo a jasne odhalí, aké príčiny a emócie sa skrývajú za akýmkoľvek mojím pohybom. A tak som sa radšej na nič nehrala. Netrvalo dlho a zdôverila som sa jej so svojím čerstvým úspechom, a to tým, že pred pár týždňami som si prestala ohrýzať prsty. Zaujímalo ma, či je tým pádom všetko vyriešené alebo som skutočný problém neodstránila a môžem očakávať, že sa prejaví inak.

Monika ma pritom pozorne počúvala a sledovala pohyby mojich rúk. Ľavou rukou som sa chytila za krk. Uvedomila som si to, uvoľnila ruku, no ihneď som sa chytila pravého zápästia. Nevedela som mať akosi ruky na pokoji, bez dotyku.

„Ohrýzanie môže byť prejavom vnútorného napätia. Ak sa človek rozhodne zbaviť sa takéhoto zlozvyku, je dobré pridať zároveň niečo iné – pohyb, šport, dýchacie cvičenia alebo niečo expresívnejšie, napríklad tanec, pri ktorom človek odvedie napätie z tela. Keďže pri ohrýzaní ide primárne o dotyk, pridala by som aj viac dotykov, napríklad hladenie alebo príjemnú masáž,“ objasňuje Monika tému ohrýzania nechtov.

Sú však aj ľudia, ktorí si napríklad šúchajú ruky, keď sú v strese. Podľa Moniky ide o prirodzenú reakciu tela, aby sa lepšie upokojilo. „V tomto prípade je vhodné jednak odbúrať zbytočné napätie. Takémuto klientovi viem zároveň pomôcť nájsť iný dotyk, ktorý bude kultivovanejší, krajší, ale nebude vyžarovať napätie,“ vysvetľuje.

Hlavne však nie je vhodné s problémom bojovať, ale radšej ho treba pochopiť.

„Za každým zlozvykom je totiž príbeh. Skôr sa treba seba samého spýtať, prečo je vo mne napätie, či ma tá dávka napätia podporuje alebo obmedzuje. Nemali by sme sa na to pozerať z pohľadu, či to chcem alebo nechcem, či je to dobré alebo zlé. Tým sa v konečnom dôsledku iba hodnotíme, čo opäť spôsobuje napätie,“ vysvetľuje Monika.

[adinserter block=”25″]

Extrémne rýchla cesta

Na Monikinom prístupe ma najviac zaujalo to, že najrýchlejšia cesta k osobnému rastu podľa nej vedie cez telo. Ja sama som bola doposiaľ zameraná skôr na prácu s mysľou a od nej som si sľubovala postupné životné zmeny. Podľa Moniky však telo premieňa myseľ. Hoci nepopiera, že cez myšlienky vplývame na svoj život, zdôrazňuje, že oveľa rýchlejšia cesta vedie cez prácu s telom. Tento prístup sa prejavuje aj v cvičeniach, ktoré so svojimi klientmi robieva.

„Povedzme, že máš oznámiť publiku tú istú správu či posolstvo, ale v rôznych postojoch tela. Napríklad pozývaš ľudí na krst svojej novej knihy. Je obrovský rozdiel, či si pritom zhrbená s vpadnutým hrudníkom alebo stojíš vystretá a príjemne otvorene gestikuluješ. Pozri, môžem ti to ukázať,“ vysvetľovala Monika. Veľmi trefne a šikovne znázornila gestikuláciu tak zakríknutej, ako aj presvedčivej reči tela.

„Kladiem veľký dôraz na telo, lebo telo je súčasťou mozaiky. Ak teda človek zmení nejaký postoj či návyk, zmeny sa v jeho živote začnú synergicky znásobovať,“ dodala odborníčka, ktorá nedávno napísala aj knihu s názvom Tajomstvo reči tela.

V knihe uviedla mnoho príkladov ako zmeniť telové schémy. Neváhala som a jeden malý pokus som vykonala aj sama na sebe. Išlo o tzv. pozíciu moci. Z viacerých rôznych pozícií moci som vyskúšala túto: „Oprite sa chrbtom o opierku a nohy si na chvíľu vyložte na stôl, ruky dajte za hlavu a vnímajte, aké pocity vám tento postoj prináša… a vydržte v ňom niekoľko minút,“ znela lekcia.

Sadla som si teda na gauč, ruky za hlavu, nohy na stolík. Prvý moment bol čudný, priam nepríjemný. Uvedomila som si, že nikdy predtým som takto nesedela. Ako som tam sedela s otvorenou hruďou, o pár sekúnd ma zalial pocit spokojnosti. „Ako je mi dobre,“ povedala som si nahlas. Odvtedy robím toto cvičenie každý deň. Som totiž človek, ktorý je večne so sebou nespokojný. Vždy chcem viac a viac, som na seba prísna. Presne tento postoj, respektíve sedenie na gauči s rukami za hlavou som potrebovala do života. Prináša mi viac spokojnosti so sebou samou. A ako rýchlo sa tie pozitívne pocity prejavili! To bolo na celom najzaujímavejšie.

reč tela

Foto: Archív Monika Stehlíková

reč tela

Foto: Archív Monika Stehlíková

Chémiu neoklameme

Ako to, že to tak rýchlo funguje? Zmena postoja tela spôsobuje zmenu hladín neurotransmiterov, hormónov a celej chémie tela a následne zmenu nálady. Neveríte? Vyskúšajte to sami. Za pokus predsa nič nedáte. Skúste napríklad hrdú chôdzu, ako ďalší z príkladov v Monikinej knihe.

„Postavte sa pevne na nohy a vypnite hruď. Kráčajte po ulici ako kohút alebo páv. … Precíťte v tele hrdosť a ak sa vám podarí pritom nezadržiavať dych, už o niekoľko minút pocítite nával sily a odolnosti. Začnite deň s hrdou chôdzou a hlavou hore a pozorujte, čo sa bude diať.“

Chémiou možno vysvetliť aj spomínané zlozvyky. Napríklad za nervóznym šúchaním rúk môže byť podľa Moniky nedostatok oxytocínu.

Veľmi aktuálne je v dnešnej dobe hovoriť aj o dopamíne, chemickej látke vznikajúcej v mozgu, ktorá sa tvorí v procesoch odmeňovania a ohodnocovania. Práve na týchto faktoroch sa zakladajú sociálne siete, ako aj naša závislosť na mobilných telefónoch.

[adinserter block=”23″]

Recept proti závislosti na mobile

„V prípade sociálnych sietí ide o psychodynamiku, ktorá je postavená na extrémne krehkom pocite byť chcený, milovaný. Máme sklon neustále sa porovnávať. Stále chceme byť kýmsi iným. Zmeníme si profilovú fotografiu a už sledujeme, koľko lajkov nám pribudlo,“ hovorí Monika, ktorá sa dlho venovala emocionálnej inteligencii.

„V dôsledku lajku či srdiečka potom chémia tela začne ovplyvňovať vytváranie emócií,“ pokračuje. Spustí sa tok pocitov, myšlienok a vzťahov. Sociálne siete teda zďaleka nie sú iba komunikačným kanálom, ale ide o oveľa komplexnejšiu problematiku.

„Celé to, samozrejme, ovplyvňuje aj reč tela. Človek prestáva vnímať okolie a seba samého, začínajú mu tuhnúť prsty, ruky, telo sa sťahuje, hrbí. Prejaví sa to ďalej aj v správaní, napríklad môže strácať sebaistotu.“

Čo môžeme proti tomu urobiť?

Odborníčka odporúča obmedziť používanie mobilného telefónu aspoň doma, keď trávime čas s deťmi či pri rozhovoroch s ľuďmi. „Ja radím ľuďom, aby si po príchode domov prepli telefón na letecký režim aspoň na jednu-dve hodiny alebo, aby išli na prechádzku do prírody bez telefónu. Nech to aspoň skúsia. Ja mám tiež občas pred lyžovačkou chvíľočku dilemu, či ho vziať alebo nevziať so sebou. Držím ho v ruke a viem, že je to rozhodujúci moment. Pravdupovediac, najviac si oddýchnem počas dní, keď mobil nechám doma.“

Reč tela je celá veda. No našťastie nie je vyhradená úzkemu okruhu vedcov, ale je určená nám všetkým. Napokon, telo a myseľ máme všetci. Je len na nás, koľko pozornosti, času a tréningu im venujeme v prospech vlastného osobného rastu.

Viac informácií o tréningoch neverbálnej komunikácie nájdete na Monikinej webovej stránke alebo na jej Facebooku.

Aké máte zlozvyky vy? Ja som si nedávno prestala ohrýzať nechty. Napísala som, ako sa mi to podarilo.

Nepodceňujte bezpečné surfovanie na internete. Stiahnite si vynikajúcu službu VPN do troch zariadení.

Hľadáte šikovné cestovateľské pomôcky? Stiahnite si ZADARMO môj e-book s názvom 22 super produktov na cestovanie a nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi na produkty, ktoré mi cestovanie výrazne uľahčujú a spríjemňujú.

2 Responses
  • Ivana
    March 26, 2019

    Veľmi fajn pripomenutie, že aj telom treba pracovať na zmenách, hlavne dnes, keď sme “bombardovaní” meditáciami a spirituálnymi workshopmi zľava-zprava. Vďaka za tip na Moniku a BodyTalks 🙂

    • Marta Rajková
      March 27, 2019

      Vďaka Ivka za komentár. Áno, aj mňa oslovil ten iný prístup (resp. iný pre nás meditujúcich). Je to celkom osviežujúce 🙂

Máte otázku alebo komentár?

Your email address will not be published. Required fields are marked *