Prečo už nebudem letieť spoločnosťami Ryanair a Laudamotion

Autor:

Nie som jediná, kto po lete nízkonákladovou spoločnosťou vyslovil, že už nikdy viac. Už som si to povedala toľkokrát! A predsa som im dala opäť šancu. Naposledy pri lete do Marakéša v Maroku, a teda verím, že naozaj naposledy.

Vlastne sme leteli spoločnosťou Laudamotion, tú však prevzal nízkonákladový prepravca Ryanair. Nie všetky nízkonákladovky na svete sú také mizerné. Napríklad s ázijskými AirAsia, Indigo, Air India či s austrálskou Jetstar nemám žiadne zlé skúsenosti. Keďže sú to lowcostoví dopravcovia, nečakám za málo peňazí veľa muziky, no nikde som sa nestretla s takou aroganciou a bezohľadnosťou ako ma skoro vždy privíta Ryanair resp. Laudamotion.

Posledná kvapka

Prvýkrát mi vlasy dupkom stáli asi pred šiestimi rokmi, keď ma personál Ryanairu nútil napchať si do batožiny aj knihu, ktorú som držala v ruke. Museli sa pozrieť, či aj tak zavriem tašku a či sa aj tak zmestí do požadovaných rozmerov.

Odvtedy som Ryanairom cestovala veľakrát. Posledná kvapka bola, keď mi znedazdajky zmizlo sedadlo, za ktoré som si extra priplatila pri rezervácii leteniek. V takýchto šmejďáckych spoločnostiach  totiž nie je normálne, že ak cestujete dvaja a kupujete si letenku spoločne, tak aj budete sedieť spolu. V Ryanairi resp. v Laudamotion to stojí momentálne 4-7 eur/sedadlo. Keďže sme s kamoškou cestovali spolu prvýkrát (a prvýkrát sme sa vlastne aj naživo stretli, ale o tom inokedy), tak sme chceli sedieť vedľa seba a priplatili sme si za sedadlá. Pár dní pred odletom idem robiť spoločný check-in a moje sedadlá nikde. Kamoškine tam stále boli, ale po mojich sa zľahla zem, takže ani check-in som nemohla spraviť.

Zľavy na wellness pobyty

Sedadlo som si vraj vymazala sama [facepalm]

No počkať, počkať. Ja som si sedadlá určite kúpila na obidva smery. Chytro pozriem konfirmačný email, sú tam! Idem teda pohľadať telefónne číslo na help center, nech zistím, čo sa stalo. Žiadne číslo tam nie je. Až po hodnej chvíli hľadania nachádzam chat, musím sa preklikať cez radu zbytočných automatických otázok, ktoré mi nič nepomohli, až po tom sa konečne spájam s pracovníkom help desku.

Opíšem mu (alebo jej – neviem, či je to muž, žena alebo robot) situáciu. Vraví, že žiadne sedadlá nevidí a či mi má teda sedadlá prideliť. Odpovedám, že áno, a zdôrazňujem, nech mi pridelí moje pôvodné sedadlá podľa rezervácie. Na to píše, že to bude za poplatok. Tak to v žiadnom prípade! Ja som už predsa platila. Na to píše, že sedadlá tam nie sú, lebo ja som ich odstránila. Vyplešťujem oči, či dobre čítam. Moje rozhorčenie musel cítiť až do Írska, či kde to písal svoje bludy, lebo povedal, že to teda ešte raz preverí. Napokon mi pridelil nové sedadlá, v uličke, nie pri okne ako som si to pôvodne rezervovala. Namiesto 24A som tam teraz mala 24C (kamoška mala 24B). Nestihla som ani ceknúť, lebo prehliadač mi oznámil, že „session expired“ a vyhodilo ma to z komunikácie.

Tomu sa hovorí pomoc:

Prečo už nebudem letieť spoločnosťami Ryanair a LaudamotionIde o princíp

Nevadilo by mi sedieť v uličke, ani na druhom konci lietadla. Išlo mi o princíp, že si za niečo zaplatíte, zrušia vám to bez náhrady a bez toho, aby vám to vôbec oznámili, klamú, že ste to vlastne zrušili vy, a až potom, ako sa sťažujete, vám pridelia čosi nové. Vymaľované. Keby som bola robila check-in o pár dní neskôr, možno aj to „nové“ sedadlo by už obsadil iný pasažier a napokon by sme sedeli s kamoškou ďaleko od seba, hoci sme si priplatili 16 eur. Nedala som sa. Otvorila som novú komunikáciu, tentokrát cez nejaké iné chatové okno, ani neviem, kde som ho našla. Opäť som musela od začiatku vysvetliť celú situáciu.

Celý proces od prvého neúspešného pokusu o check-in až definitívny verdikt, že mi pôvodné sedadlá nedajú, trval 3 hodiny. Tak veľa premárneného času! Povedali, že pôvodné sedadlo nie je na „mape sedadiel alebo sa bude letieť iným, než plánovaným lietadlom“. OK, ale, keď mi ho zrušili, mali mi dať automaticky nové bez toho, aby som o to krvopotne prosíkala. Odkázali ma na iné oddelenie s možnosťou uplatniť si kompenzáciu. Opäť (mimochodom, už po štvrtýkrát) som musela podrobne vysvetliť celú situáciu. Kompenzáciu mi, ako inak, odmietli. O pár dní som nedočkavo nasadala do lietadla, aby som sa presvedčila, či sedadlo 24A napokon existuje alebo nie. Samozrejme, že existovalo! Doteraz nechápem, ako je možné, že tento muž sedí na mojom pôvodnom sedadle, ktoré nemalo byť na mape sedadiel. ??? (Inak, svet je malý. Vysvitlo, že je to Slovák a o 2 dni na to sme ho stretli na výstupe na horu Jebel Toubkal.)

Prečo už nebudem letieť spoločnosťami Ryanair a LaudamotionVšetko, čo ma irituje

 • Svojvoľné rušenie sedadiel bez upovedomenia a náhrady
 • Neprehľadný zákaznícky service na webe
 • Meškanie a neočakávaná zmena času letu na poslednú chvíľu (stalo sa to viacerým mojim známym)
 • Nedostatočné značenie na letisku (neuvedú Gate alebo Gate zmenia na poslednú chvíľu)
 • Neochotný a nemilý personál
 • Príplatok za sedadlá, ak chcete sedieť spolu
 • V cene je iba miniatúrna batožina 40x25x20 cm
 • Príplatok za (normálnu) batožinu
 • Časté zmeny podmienok (najmä čo sa týka batožiny)

Načo ti kufor? Choď do Afriky s kabelkou!

Pravidlá týkajúce sa batožiny sú na celom najtrápnejšie, takže im venujem o pár riadkov viac. Uvádzam pravidlá Ryanairu (resp. Laudamotion, ktorý patrí pod nich), ale veľmi podobne to má aj Wizzair:

 • V štandardnej cene letenky je ZADARMO iba jedna batožina rozmeru 40x25x20cm (napríklad kabelka/taška na laptop/malý ruksak). Musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami. Keďže ide na palubu, nesmie obsahovať tekutiny nad 100 ml/flakón, ani ostré predmety. Ak vám to nestačí, môžete si dokúpiť:
 • Priority & 2 cabin bag za 6-8 EUR/jednosmerne (resp. 12-19 EUR/spiatočne): okrem toho, že pôjdete do uprednostneného, rýchlejšieho radu pri nástupe do lietadla, môžete si na palubu vziať 2 tašky: jednu maličkú 40x25x20 cm opísanú vyššie a jednu väčšiu max. 10 kg veľkosti 55x40x20 cm. Keďže obe idú na palubu, ani v tomto prípade si nesmiete vziať tekutiny nad 100 ml/flakón a ostré predmety.
 • 10 kg check-in bag za 10-12 EUR/jednosmerne (resp. 20-24 EUR/spiatočne): max. povolené rozmery sú 55x40x20 cm. Táto batožina ide do podpalubia. Uvedená cena platí, ak si check-in bag pridávate počas rezervácie letenky. Ak ju pridáte až na letisku, zaplatíte 20 EUR/jednosmerne, ak ju pridáte až na boarding gate, tak 25 EUR/jednosmerne.
 • 20 kg check-in bag za 25 EUR, ak si ju pridáte počas rezervácie alebo za 40 EUR, ak si ju pridáte k letenke dodatočne.

No neviem, kto už poletí štvorhodinovým letom Viedeň – Marakéš s taštičkou veľkosti 40x25x20 cm. Možno nejaký biznismen, ktorý si berie iba počítač alebo backpacker, ktorému nevadí, že bude týždeň v tom istom oblečení. Keďže sme išli na najvyšší vrch Maroka – Jebel Toubkal, potrebovali sme aj teplé veci a teda priplatiť si väčšiu tašku. Letenka zrazu z pôvodnej ceny 130 eur vyskočila na 156 eur/osoba (cena zahŕňa spiatočnú letenku, sedadlo a jednu max. 10 kg batožinu rozmeru 55x40x20 cm). A úprimne povedané, až také super lacné sa mi to nezdá, hoci to bola najlacnejšia letenka na mesiac apríl. Od nízkonákladovky s takými príšernými službami by som očakávala nižšiu cenu.

Zľavy na wellness, zdravie a krásu

Áno, ale niekedy ma pustia aj s trošku väčšou taškou…

Tak tento argument fakt „milujem“. Je pravda, že aj mne sa to už stalo. Keď sme s kamoškou leteli do Portugalska, jej batoh bol o pár centimetrov väčší ako 40x30x20 cm a Wizzair s tým nemal problém. Lenže, mám sa na to spoliehať? Závisí to výlučne od ľudského faktora. Niekde ma možno pustia s trošku väčšou taškou, inde mi do nej napchajú aj knihu, pas, mobil a všetko, čo držím v ruke. Na to sa nedá spoliehať a nie je to ani fér. Nech sú pravidlá jasné, možno trošku benevolentnejšie, ale rešpektované. Inak je to totálne neprofesionálne.

Cestovať nízkonákladovkou často nie je šikovné, ani lacné

Nízkonákladovky, samozrejme, nie sú na to, aby ponúkali luxus. Ponúkajú síce nižšiu cenu, ale zodpovednosť a komplexitu celého procesu prenášajú na klienta. Otázka je, či mi pár (10-20?) ušetrených eur stojí za to, aby som strácala čas a nervy.

Druhá vec je, či vôbec niečo ušetrím. Na prvý pohľad vyzerá letenka často lákavo, no vždy ide o cenu bez batožiny a bez sedadla. Ak ku tomu prirátam aj vyššie uvedené negatíva, tak mne osobne nízkonákladovky ako Ryanair, Laudamotion, ale podobne aj Wizzair, cestu skôr znepríjemňujú a znechucujú.

Toto je najnegatívnejší článok, aký som kedy zverejnila. Ak aj neodradí nikoho iného, tak aspoň mne samej pripomenie, prečo nesmiem opäť spadnúť do ich lacnej pasce.

Aj počas cesty v Maroku som internetovala cez VPN. Ešte VPN nemáte? Prečítajte si o virtual private network (VPN) viac a stiahnite si vynikajúcu ExpressVPN.

 

Máte radi turistiku? Vyberte sa na výlet do Nepálu. Návod ako na to vám dá cestovateľská príručka Krok za krokom po Himalájach. Dostupná je v tlačenej aj elektronickej verzii na eshop.martarajkova.com.

6
5 Responses
 • Martinezzz
  23 apríla, 2019

  Odkedy Ryanair spustil prevadzku, neustale kvalitu svojich sluzieb zhorsuju. A co je najhorsie, automaticky po nich tiero moresy preberaju aj ostatne nizkonakladovky (EasyJet, Wizzair, ostatne vyskusane nemam). Namiesto toho aby si z toho urobili konkurencnu vyhodu. Cena letenky je tak ostro zavadzajuca. Ak si napriklad kupujem spiatocnu letenku z Londyna do Bratislavy, moze byt ze ju dostanem za dvacku (desat evri jednosmerna), ale ak si dokupim sedadlo s miestom na nohy (lebo napriklad prave som po operacii kolena a to miesto potrebujem), priority boarding (lebo tak mam aspon 2 kusy prirucnej batoziny), tak je z toho razom 80 eur. A dalsi poplatok je samozrejme doprava z/na letisko, lebo Ryanair zo zasady lieta len na vedlajsie letiska (ked ma moznost). Vid tie jeho povodne zavadzajuce informacie o destianciach: Brusel-Charleroi (pristava sa v Charleroi, cesta do Bruselu trva do hodiny), Milano-Bergamo (z Bergama do Milana tiez 45 minut), Wien-Bratislava (ano, takto to na zaciatku promovali – ”zalette si do Viedne na vikend” a pristali ste v BA), Barcelona-Girona atd. Pamatam si ako sme leteli do Stokholmu a pristali sme na letisku Skavsta ktore bolo od mesta vzdialene 45 minut autobusom. Pristali sme neskoro v noci, lebo Ryanair mal vtedy lacnejsie letiskove poplatky. No a cuduj sa svete, kyvadlova doprava do mesta uz neisla! A kedze sme si nechceli platit taxik, tak sme museli stravit noc na letisku a pockat na ranne spoje. Esteze tam mali solidnu ubytovnu (hotel by asi bolo prisilne pomenovanie, lebo sprcha bola spolocna pre celu chodbu a na izbach boli 4 lozka). Po 13 rokoch cestovania s nizkonakladovkami som sa natolko poucil, ze aspon nie som naivny a s tymito extra nakladmi pocitam

  • Marta Rajková
   23 apríla, 2019

   Čítaš mi myšlienky, lebo práve som chcela ešte doplniť, že tieto nízkonákladovky často prilietajú na letisko, ktoré je ďaleko od mesta, čo stojí fakt veľa času a extra peniaze. Nebudem sa teda opakovať, ďakujem za príspevok.

   • Peter
    30 júna, 2019

    S Ryanom mám len nepríjemne skúsenosti. Preto s nimi nikdy nelietam. Radšej si priplatím pár EUR a letím s konkurenciou. Niki bol skvelý lowcost. Teraz to bude asi ako Ryan.

 • tiež Marta
  23 apríla, 2019

  Študujem v Británii a tak je Ryanair mojou hlavnou spojkou s domovom, tak som hneď zbystrila pri tomto článku a nedá mi tiež sa trocha nepodeliť o skúsenosti 🙂 Fakt je, že keď krajiny Britských ostrovov niečo robia nízkonákladovo, tak je to silno cítiť. Taký detail, ale napríklad easyjet, Jet2 aj Wizz majú na sedadlách priehradky na odkladanie vecí, Ryan nemá ani to (hlavne že reklamy sú všade, kam človek pozrie). Minule som letela s Wizzom a oproti Ryanu to bol príjemnejší let, a tu by som ešte spomenula, že kým Ryan ponúka k základnej letenke na dokúpenie BUĎ 10 kg batožinu ALEBO priority, tak Wizz umožňuje kúpiť si obidve, za čo u mňa majú plus. Príplatok do 10 eur/libier mi už vadí najmenej, tá 10 kg batožinka sa mi párkrát už dosť hodila, keď som skrátka potrebovala prepraviť pár vecí, čo nesmú ísť do príručnej, ale kupovať kvôli nim 20 kg kufor by bolo zbytočné. Čo ma ale vytáča, je, že asi pred dvoma rokmi začali každého štvrť roka meniť podmienky na prepravu batožiny. Nie že by mi srdce veľmi krvácalo za pôvodnými podmienkami, ale pokiaľ človek nelieta každý týždeň a prehľad o najnovších akciách Ryanairu nie je jeho hlavnou životnou náplňou, tak pri každej kúpe letenky som už paranoidná, čo si vlastne môžem alebo nemôžem vziať a ako sa uistiť, že ma nevtlačia do platenia nejakej uhnutej pokuty. Zbytočná strata času, ale čo narobíme. A kým lieta priamy spoj Edinburgh – Bratislava, tak už viac frflať nejdem, vždy lepšie ako riešiť ešte aj prestupy 🙂

  Že sa odbavuje a nastupuje do lietadla načas asi len v Bratislave, odkiaľ vtedy letí práve to jedno lietadlo a nič iné, to som si už zvykla, no čo sa týka zmien Gate a meškania letu na poslednú chvíľu, je to ovplyvnené čisto len prepravcom, alebo aj organizáciou letiska ako takého? Aj keď ma štvú, nechcem im krivdiť – hlavne na veľkých medzinárodných letiskách ma neprekvapí, ak sa vyskytne niečo mimo moci prepravcu, čo spôsobí meškanie.

  A fun fact na záver – ak by si náhodou niekedy letela z Edinburghu, tak do príručnej batožiny si nesmieš o.i. brať bowlingovú guľu ani curlingový balvan 🙂

  • Marta Rajková
   23 apríla, 2019

   😀 😀

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *