Čo je to VPN a ako bezpečne surfovať na internete

Autor:

Používate internet počas cestovania? Pripojili ste sa aspoň raz v živote na otvorenú Wi-Fi sieť na letisku, v kaviarni či na hotspoty na verejných priestranstvách? Chcete bezpečne surfovať na internete? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, mali by ste vedieť, čo je to VPN a pouvažovať o jej zriadení.

Čo je to VPN?

VPN (virtual private network) je virtuálna súkromná sieť. Súkromnou sa nazýva jednoducho preto, lebo je šifrovaná. Doteraz používali VPN skôr iba veľké firmy, stáva sa však čoraz populárnejšia a povedala by som, že potrebnejšia aj pre domácnosti, jednotlivcov a najmä cestovateľov.

VPN funguje tak, že po pripojení na internet bude vaša IP adresa nahradená inou, zahraničnou IP adresou. Zvyčajne si môžete vybrať krajinu, ktorej IP adresu chcete použiť. Povedzme napríklad, že budete surfovať v kaviarni Starbucks v Manile, ale pomocou VPN si vyberiete inú lokáciu, takže sa bude zdať, že ste napríklad v New Yorku alebo na Slovensku.

Vďaka VPN bude vaše pripojenie anonymné. To znamená, že stránky, ktoré navštívite, budú vidieť iba údaje o serveri, z ktorého prichádzate (=servera poskytovateľa), nie však údaje o vašej skutočnej lokalite a ostatné detaily pripojenia. Služba VPN šifruje celú vašu komunikáciu na internete. Jednoducho povedané, nikto nebude vidieť, čo robíte na internete.

Čo získate využitím VPN?

Veľa. Pomocou VPN konkrétne:

  • Prelomíte geografické obmedzenia

Napríklad online prenosy niektorých športových podujatí alebo spravodajských služieb sú obmedzené iba na konkrétne krajiny. S VPN však otvoríte aj obsah, ktorý bol inak limitovaný na určité geografické lokality.

  • Otvoríte blokované stránky

Niektoré krajiny sú známe tým, že blokujú určité webové stránky, sociálne siete či aplikácie. S VPN máte istotu, že vás nič neprekvapí a v danej krajine sa určite dostanete do svojej emailovej schránky či na obľúbenú sociálnu sieť. Vyhnete sa cenzúre na internete. Viac o takýchto problematických krajinách čítajte nižšie.

  • Surfujete bezpečne

Vaše údaje ako napríklad prihlasovacie mená, heslá, čísla kreditných kariet, sa vďaka VPN nedostanú do nepovolaných rúk aj keď surfujete na verejných alebo semi-verejných sieťach (letiská, autobusy, kaviarne, stanice, hotely).

čo je to VPN

Nepripájajte sa na otvorené verejné siete

Pozor na otvorené verejné Wi-Fi

Tu sa na chvíľu zastavíme. Riziko pripojenia sa na otvorené verejné siete (open public network) je totiž oveľa väčšie ako si možno myslíte. Ktokoľvek pripojený na rovnakú sieť môže veľmi ľahko ukradnúť vaše údaje, napríklad prihlasovacie mená, heslá, čísla kreditiek, citlivý obsah emailov. Ak vezmete do úvahy, na akú sieť ste vlastne, pripojený, môže to predstavovať až tisícky potenciálnych zlodejov.

Problém je ešte ďalekosiahlejší. Zradcom môže byť váš vlastný smartfón bez toho, aby ste sa aktívne k otvorenej verejnej sieti vôbec pripojili.

Ako je to možné?

Tento chytrý PhD študent to vysvetlil vo svojej prednáške TEDx. V skratke ide o to, že váš smartfón neustále hľadá siete, na ktoré ste sa niekedy v minulosti pripojili. Povedzme, že ste sa voľakedy pripojili na otvorenú verejnú sieť s názvom McDonald. O pár dní či týždňov neskôr sa vyskytnete na úplne inom mieste, zapnete si Wi-Fi a váš smartfón bude hľadať sieť McDonald, ktorú si zapamätal. Teraz prichádza finta. Ktokoľvek na blízku môže predstierať, že on je sieťou McDonald. Stačí, ak si zmení názov siete na McDonald a váš smartfón sa na ňu pripojí. Ak máte do činenia s profesionálom, čiže online hackerom alebo tzv. wardriverom, tak prostredníctvom tohto pripojenia získa všetky vaše údaje.

Ako tomu zabrániť?

  • Vymažte siete, ktoré už nepoužívate, z vášho telefónu alebo laptopu.
  • Nepripájajte sa na otvorené verejné siete.
  • Ak sa naozaj musíte pripojiť, tak hneď, ako ukončíte používanie internetu, danú sieť vymažte zo zoznamu Wi-Fi sietí.

Problematické krajiny

Niektoré krajiny blokujú určité stránky, ktoré sa im – najmä z politických dôvodov – nehodia. Väčšinou ide o sociálne siete a služby Google. Danú stránku či aplikáciu blokuje buď vláda určitej krajiny alebo, naopak, sám Google tam pozastaví svoje služby.

Ide napríklad o tieto krajiny:

Čína

Blokovaný je najmä YouTube, Facebook, Gmail, Google. V Číne majú namiesto Google svoj vlastný internetový vyhľadávač.

Irán

V Iráne bol naposledy (september 2017) blokovaný Facebook, YouTube a stránky poskytujúce VPN. Gmail fungoval. Od nepokojov v januári 2018 však dočasne blokovali aj Instagram a Telegram (aplikácia podobná ako WhatsApp, veľmi populárna v Iráne), až kým protesty neutíchnu. Obmedzeniam podliehajú aj služby Google.

Kuba

Spýtala som sa viacerých ľudí, ktorí boli na Kube, a dostala som veľmi rôznorodé odpovede. Niektorí hovoria, že Facebook aj WhatsApp funguje, ale nie je možné cez tieto stránky uskutočňovať hovory. Na volania používajú na Kube skôr aplikáciu IMO. Niektorí hovoria, že blokovaný bol Skype a nefungoval ani Viber, zatiaľ čo iní hovoria, že im fungovalo všetko. Gmail naopak bez problémov funguje. Tieto rozdiely sú údajne spôsobené konkrétnou sieťou, na ktorú sa pripojíte. Práve toto je dobrý dôvod na zriadenie si VPN.

[adinserter block=”4″]

Uvedené obmedzenia však podliehajú častým zmenám, preto je dobré overiť si ešte pred vycestovaním, ktoré konkrétne stránky sú blokované, napríklad tu: transparencyreport.google.com. Aktuálne informácie získate aj vo facebookových skupinách, ktoré združujú ľudí – cestovateľov aj miestnych z danej krajiny. Čím viac členov má skupina, tým lepšie pre vás. Skúste napríklad facebookové skupiny See You in Iran (ak cestujete do Iránu), All about Cuba (ak cestujete na Kubu), China Travel (ak cestujete do Číny).

čo je to VPN

Ja používam ExpressVPN. Foto: Ivana Grešlíková

Ktorú VPN si vybrať

Na výber máte z množstva platených aj bezplatných VPN. Rozdiel medzi nimi je najmä v rýchlosti, obmedzenom prenose dát a spoľahlivosti. Ja osobne som vsadila na istotu a používam platenú VPN. Na bezplatné si dávajte pozor. Počula som, že niektoré softvéry vraj špehovali ľudí a kradli identitu.

Okrem toho je vhodné vybrať si VPN, ktorá má automatické pripojenie, aby ste boli chránený ihneď resp. čo najskôr po pripojení na internet.

Platené VPN

Mne sa osvedčila ExpressVPN. Funguje výborne a dá sa používať na 3 zariadeniach súčasne (napr. mobil, laptop a ďalšie zariadenie súčasne). Presvedčil ma aj ich super rýchly a ústretový online support. Navyše ponúkajú 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí, ak by ste s ich VPN neboli spokojný.

ExpressVPN mi potvrdili, že používajú šifrovací algoritmus AES (Advanced Encryption Standard) s 256-bitovým kľúčom. Je to rovnaký šifrovací štandard, aký používajú bezpečnostní experti na celom svete na ochranu utajovaných informácií. To znamená, že ani váš poskytovateľ internetu nezíska prístup k vašej histórii vyhľadávanie a aktivite na internete.

Nie je to síce najlacnejšia VPN, ale je jedna z najlepších a najpopulárnejších na trhu. Pri platených VPN sa vo všeobecnosti oplatí predplatiť si službu na dlhšie obdobie (1 alebo 2 roky), čím získate zľavu.

Lacnejšími alternatívami sú ďalšie populárne platené VPN, napríklad: Buffered VPN, NordVPN, CyberGhost, AirVPN, IPVanish.

Bezplatné VPN

Zadarmo si môžete vyskúšať napríklad TunnelBear, Hotspot Shield, Psiphon, Lantern, Ultrasurf VPN.

Mnohé bezplatné VPN ponúkajú možnosť prejsť na prémiový balíček, čo znamená, že si priplatíte a získate väčšiu rýchlosť, väčší objem dát či iné výhody.

VPN je super vec, pokiaľ sa nezneužíva a nepoužíva napríklad na šírenie nelegálneho obsahu. Je to však, žiaľ, iba zlomok toho, čo by sa dalo povedať o bezpečnosti surfovania na internete. Snáď vás aspoň nakopne k väčšej obozretnosti v tomto digitálnom svete.

Zdroje: cybersec.sk; ExpressVPN; Bram Bonné: Your smartphone is leaking your information (TEDxGhent)

Máte radi hory? Skúsili by ste treking v Himalájach? S mojou cestovateľskou príručkou Krok za krokom po Himalájach bude príprava na váš vysnívaný trek hračka. Kniha je dostupná aj v elektronickej verzii.

Máte skúsenosti s VPN? Máte ďalšie tipy ako bezpečne surfovať na internete alebo dôležitý update k tejto téme? Podeľte sa o to v komentároch pod článkom.


3
6 Responses
  • Jana
    4 novembra, 2018

    Super článok, uľahčí mi výber, akurát som nad tým uvažovala. Na koľko zariadení sa môže inštalovať na 1 “zaplatenie”?

    • Marta Rajková
      5 novembra, 2018

      Super, to som rada. ExpressVPN môžem mať na 3 zariadeniach súčasne (ja mám zatiaľ mobil + laptop). Ostatné VPN služby neviem.

  • Milan Tulenko
    17 januára, 2019

    Super fantasticky článok,ktorý vysvetľuje skoro všetko o službách súkromných sieti VPN.
    Ja iba chcem doplniť že VPN chráni pred útokmi hackerov a pred sledovaním na internete.
    Preto je potrebné aktivovať službu VPN nie len ak sa pripájate na FREE Wi-Fi ale aj doma či vo firme.
    VPN vás ochráni aj keď sťahujete súbory z internetu,ak používate softvér q-torrent alebo streamujete obsah.
    Nedeliteľná súčasť multimediálneho centra KODI na stream videí z internetu je práve sieť VPN ak inštalujete doplnky z neznámych zdrojov.

    • Marta Rajková
      17 januára, 2019

      Fijha, to som vôbec nevedela. Ďakujem veľmi pekne za super dôležité doplňujúce info!

  • rodan
    28 mája, 2019

    Pekny clanok, sympaticky napisany. Dakujem zan. Doplnim len, ze bezplatne VPN sa da pouzivat cez prehliadac Opera. V settings si zapnes VPN a ides …..

    • Marta Rajková
      29 mája, 2019

      Fijha, dakujem, to som nevedela!

Máte otázku alebo komentár?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *